Jump to content
Random Hero

Este realitatea pe care o experimentam doar o simulare a unui supercomputer?

Recommended Posts

Oare via?a ta este real? sau este, de fapt, visul unui fluture? Oare este o simulare a unui computer complex imposibil de diferen?at de via?a „real?”? Iat? de ce aceast? ipotez?, aparent SF, ar putea fi adev?rat?!

Oamenii ?i-au pus întreb?ri despre natura realit??ii înc? din cele mai vechi timpuri. Filosoful chinez Zhuangzi a observat în jurul anului 300 î.Hr. c? visele sale în care el era un fluture nu puteau fi deosebite de tr?irile pe care le avea ca om. El a constatat c? nu putea spune cu certitudine dac? Zhuangzi s-a visat a fi un fluture, sau dac? fluturele a visat c? este Zhuangzi.

Ideea c? "realitatea este o iluzie" a fost enun?at? de mul?i în?elep?i de-a lungul istoriei, de la Siddhartha (lider spiritual Indian, fondator al budismului), la existen?ialisti.

Nick Bostrom, filosof de la Universitatea Oxford, îmbr??i?eaz? ideea c? tr?im într-o simulare pe computer. Premisa lui se bazeaz? pe o serie de impoteze:

1. O societate tehnologic? ar putea atinge, la un moment dat, capacitatea de a realiza o simulare computerizat? pe care popula?ia s? nu o poat? diferen?ia de realitate.

2. O astfel de societate nu ar face acest lucru o dat? sau de dou? ori. Ei ar crea multe astfel de simulari.

3. Dac? societ??ilor din cadrul simul?rilor li s-ar permite s? existe suficient de mult timp, acestea ar ajunge capabile de a crea simul?rile lor proprii, de asemenea imposibil de distins de realitate pentru locuitorii din sub-simul?ri.

Rezultatul ar fi miliarde de simul?ri, cu un num?r aproape infinit de sub-simul?ri, toate acestea perfect reale pentru locuitorii lor. Urmarea ar fi ca în final s? existe doar o singur? societate precursoare. Matematica este de fapt destul de simpl?: ?ansele ca noi s? facem parte dintr-o simulare computerizat? sunt de aproape un miliard la unu.

Un contraargument puternic împotriva acestei teorii tulbur?toare este acela c? un calculator cu o puterea de calcul atât de mare este imposibil de creat.

L?sând la o parte faptul c? acum 100 de ani puterea de calcul de ast?zi cu siguran?? p?rea de neimaginat, exist? o solu?ie mult mai interesant?: computerul ar putea s? simuleze doar ceea ce are nevoie. Acest lucru se întâmpl? de fapt în cazul jocurilor pe calculator ?i l-a?i observat atunci când v-a?i mi?cat mai repede decât placa video putea s? suporte: copacii ?i cl?dirile care au fost anterior în dep?rtare, vor fi redesenate pe parcurs ce înainta?i.

Aceast? teorie ar putea explica câteva din lucrurile complicate din fizica cuantic?, precum pozi?ia nedeterminat? pe care o au particulele pân? s? fie observate.

Mai uimitoare de atât este ideea c? simul?rile pot fi mai mici decât ne-am imagina. Ar putea fi vorba doar de câ?iva participan?i activi la acestor simul?ri, restul fiind doar personaje controlate de calculator. Ac?iunile lor sunt doar simulate pe m?sur? ce noi le percepem, atent realizate astfel încât s? prezinte iluzia c? ei au vie?i reale, separate de ale noastre. Astfel se explic? de ce tipul însp?imânt?tor de din cap?tul str?zii tale st? degeaba toat? ziua ?i vorbe?te numai baliverne.

Întorcându-ne la Zhuangzi, am putea s? ne gândim c? în lume sunt aproape ?apte miliarde de oameni. To?i dorm, to?i viseaz?. ?ansele sunt destul de mari ca fiecare din noi s? traiasc? visul altei persoane.

sursa

Link to comment

Sansele sunt destul de mari ca fiecare din noi sa traiasca visul altei persoane.

Pe baza acestei idei cred ca s-a facut filmul Inception :wub: .Ce cred eu ca nu traim din visele altor persoane ci traim dupa ghidul de viata pe care ni l-a lasat Dumnezeu.

Link to comment

Este un lucru bun ca nu avem adepti ai acestei filozofii, aici pe forum. Totusi, pe crestinortodox chiar era un individ care credea in ceva asemanator. El avea impresia ca tot ce il incojoara este defapt o inchipuirea a mintii lui . Cu chestia asta putea practic sa f*ta orice argument.

Noi ne putem baza doar pe cele 5 simturi. Chiar daca este adevarata ideea din articol , nu ai avea alternativa. Viata este prea scurta si nu se merita sa te gandesti la asemenea tampenii.

Link to comment

Cercetatorii spun ca oamenii sunt si ei niste mici particule pentru altceva mai mare. O viata de fluture inseamna 6 ore pentru noi. Poate la fel si la noi. o viata de-a noastra cred ca inseamna ceva infim pentru ceva ce poate exista in aceasta galaxie.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...