Jump to content
FuLg3r3k

Înc? un militar român a murit în Afganistan

Recommended Posts

128167maxim.jpg

Caporalul C?t?lin-Ionel Marinescu, din Batalionul 26 Infanterie “Neagoe Basarab”, a c?zut la datorie mar?i, 10 mai, în jurul orei 06.00, în Provincia Zabul, Afganistan. Joia trecut?, caporalul Constantin-Lauren?iu Lixandru, din acela?i batalion, a c?zut la datorie în provincia Zabul. Constantin-Lauren?iu Lixandru avea 30 de ani, era c?s?torit ?i nu avea copii. Caporalul C?t?lin-Ionel Marinescu este al 19-lea militar român care î?i pierde via?a în Afganistan, de la începutul misiunii în aceast? ?ar?

În timpul desf??ur?rii unei misiuni de patrulare pe autostrada A1, militarul executa cercetarea terestr? a unui obiectiv, conform procedurilor. În urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, caporalul a fost grav r?nit, fiind transportat de urgen?? cu un elicopter echipat MEDEVAC la Spitalul Militar din baza Lagman pentru îngrijiri medicale. Cu toate eforturile depuse de personalul medical pentru salvarea vie?ii sale, caporalul Marinescu a decedat.

Militarul, în vârst? de 28 de ani, era nec?s?torit. Ministrul ap?r?rii na?ionale Gabriel Oprea a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a caporalului C?t?lin-Ionel Marinescu, care ?i-a sacrificat via?a sub culorile Drapelului na?ional, s?vâr?ind acte de devotament excep?ional în timpul execut?rii misiunii în teatrul de opera?ii din Afganistan. De asemenea, ministrul ap?r?rii na?ionale a înaintat Pre?edintelui României propunerea de decorare a sublocotenentului post-mortem C?t?lin-Ionel Marinescu cu Ordinul Na?ional „Steaua României” în grad de Cavaler, pentru militari, cu însemn de r?zboi.Miercuri, 11 mai, la ora 08.00, în toate unit??ile militare din ?ar? ?i în cele dislocate în afara teritoriului na?ional, vor fi organizate ceremonii militare ?i religioase, în semn de recuno?tin??, pre?uire ?i deplin respect pentru eroul C?t?lin-Ionel Marinescu.

Sursa Gds

R.I.P. Cataline . un om de nota 10

  • Upvote 1
Link to comment

imi pare rau (un pic) de el, dar cand te duci la razboi, te astepti sa nu te mai intorci, iar cand o faci pt bani se cheama k esti mercenar :|

daca taceai ...

din partea mea sa moara toti. nu sunt eroi. fac rau tarii luptanad in razboaiele altora.

Tu te vezi ce scri ?! tu nu esti sanatos .

deci daca mai aveti comentarii din astea rautaciase sunteti niste copii .

nu toti sunt ca voi "Full" de bani . mai taceti din gura cu comentariile astea de 2 lei . voi nici nu stiti cum e sa pierdeti un prieten , era un baiat de nota 100

Link to comment

toti sunt ca voi "Full" de bani . mai taceti din gura cu comentariile astea de 2 lei . voi nici nu stiti cum e sa pierdeti un prieten , era un baiat de nota 100

In momentul in care deschizi un subiect te poti astepta si la posturi care sa nu-ti trezeasca simpatia, iar daca nu poti accepta treaba asta atunci nu mai posta.

Cat despre subiect cum au mai spus si altii...daca te-ai inrolat in armata, ti-ai asumat un anumit risc ca s-ar putea sa si mori(asta-i riscul meseriei)....viata uneori este dura.

Link to comment

imi pare rau (un pic) de el, dar cand te duci la razboi, te astepti sa nu te mai intorci, iar cand o faci pt bani se cheama k esti mercenar :|

pai unde mai gasesti u o tara civilizata in care sa fie stagiul militar obligatoriu?

@ pacat k pentru unii oameni eroi sunt doar cei care nu se mai intorc din misiune decat in sicriu

Link to comment
Guest Advanced12

din partea mea sa moara toti. nu sunt eroi. fac rau tarii luptanad in razboaiele altora.

Daca vrei sa sti nu noi ne trimitem soldatii ci N.A.TO ne trimit soldatii

Link to comment

din partea mea sa moara toti. nu sunt eroi. fac rau tarii luptanad in razboaiele altora.

Daca vrei sa sti nu noi ne trimitem soldatii ci N.A.TO ne trimit soldatii

"Daca vrei sa stii" nu te mai iau la armata cu arcanul, ca acum 200 de ani. Gandeste-te la asta apoi o sa ii dai dreptate lui The Wizard.

Link to comment

Revenind.

E bun salariul...ai casa,masa,

Licenta sa omori legal

Dar nu uita,ai doar o viata

S-o risti pentru altii,nu e necesar

La nimeni nu-i pasa

Esti mort sau ranit

In razboiul altora esti folosit!

Refren

La arme,Romane!

Inveti sa ucizi,

Sa pleci cu NATO in misiune

La arme,romane!

Candva,precis...

Vei muri ca prostu'..prin tari straine!

Cand pe patria mama

O doare-n c*r de tine

Nu poti fi atat de bou sa mori pentru ea!

Nimanui in tara asta nu-i pasa

Ca un arab te-a rapit si decapitat

Post mortem medalii si funerarii

La ce-ti mai foloseste mandria acum?

Refren

La arme,Romane!

Inveti sa ucizi,

Sa pleci cu NATO in misiune

La arme,romane!

Candva,precis...

Vei muri ca prostu'..prin tari straine!

La arme,romane!

Moarte-i un fleac,

Ciuruit pentru neam si tara

Ma-ta,de-acasa te va plange un veac

Si o sa-ti scrie "EROU" pe piatra funerara!!

De azi te-ai inrolat

Ai semnat si te-ai inarmat

Esti in armata,ba...

Esti in armata...BA!

Esti in armata,ba...

Esti in armata...BA!

IN ARMATA!

Refren

La arme,Romane!

Inveti sa ucizi,

Sa pleci cu NATO in misiune

La arme,romane!

Candva,precis...

Vei muri ca prostu'..prin tari straine!

La arme,romane!

Moarte-i un fleac,

Ciuruit pentru neam si tara

Ma-ta,de-acasa te va plange un veac

Si o sa-ti scrie "EROU" pe pïatra funerara!!

Ce nu ti se pare potrivit?

  • Downvote 1
Link to comment

Cazut la datorie,adevarul este ca atunci cand vrei sa faci cu adevarat ce a facut el,trebuie sa te gandesti bine inainte,cum a spus cineva mai sus,esti absolut constient de faptul ca e posibil sa nu te mai intorci de acolo. Eu respect armata si o voi respecta tot timpul. Insa nu cred ca toata lumea se duce in armata doar pentru bani,sunt de parere ca pentru unii poate fi si un vis,sa mori ca un erou si sa nu mori degeaba,mai ales intr-o tara ca asta,unde vedeti cum sta treaba,iar daca te intorci bine de acolo,ti-ai indeplinit misiunea. Asta e parerea si mentalitatea mea. :)

Link to comment

razboiul altora..... ba cati retardati sunt pe forumul astora. Ba destupatilor la minte,armata nu apara un doar o bucata de pamant,ea apara si anumite interese.

Romania face parte dintr-un bloc militar.In acest bloc fiecare partener primeste misiuni in zone fierbinti ale planetei, iar retragerea trupelor noastre ar echivala cu nerespectarea unor indatorii si implicit excluderea Romania. Asta ne-ar izola complet de Europa civilizata si probabil ne-am transofrma intr-un stat fantoma uitat de lume si "intepat" de vecini.

Cat despre baiatul asta, dumnezeu sa-l ierte. Bunica mea e verisoara de a doua cu mama baiatului.Am fost la o nunta impreuna acum 2 ani, il cunosc doar din priviri, pe sora lui o stiu mai bine.

Fara sa jignesti nu poti posta? warn-up

Edited by NightWishMaster
Link to comment

razboiul altora..... ba cati retardati sunt pe forumul astora. Ba destupatilor la minte,armata nu apara un doar o bucata de pamant,ea apara si anumite interese.

Romania face parte dintr-un bloc militar.In acest bloc fiecare partener primeste misiuni in zone fierbinti ale planetei, iar retragerea trupelor noastre ar echivala cu nerespectarea unor indatorii si implicit excluderea Romania. Asta ne-ar izola complet de Europa civilizata si probabil ne-am transofrma intr-un stat fantoma uitat de lume si "intepat" de vecini.

Cat despre baiatul asta, dumnezeu sa-l ierte. Bunica mea e verisoara de a doua cu mama baiatului.Am fost la o nunta impreuna acum 2 ani, il cunosc doar din priviri, pe sora lui o stiu mai bine.

Fara sa jignesti nu poti posta? warn-up

A murit,rest in peace.

A ales sa isi riste viata,si a fost constient de ceea ce se poate intampla.

Sunt un nesimtit? Cel putin unul realist .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...