Jump to content
EleMeNt

Inca un militar, mort in Afganistan.

Recommended Posts

Zi de doliu pentru Romania. Inca un militar, mort in Afganistan

În jurul orei 13.30, joi, caporalul Constantin-Lauren?iu Lixandru, din Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab", a c?zut la datorie în Provincia Zabul, Afganistan, informeaz? Ministerul Ap?r?rii.

În timpul desf??ur?rii unei misiuni de patrulare pe autostrada A1, militarul executa cercetarea terestr? a unui obiectiv, conform procedurilor. În urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, caporalul a fost r?nit grav, fiind evacuat de urgen?? la Spitalul Militar din baza Lagman pentru îngrijiri medicale. Cu toate eforturile depuse de personalul medical pentru salvarea vie?ii sale, caporalul Lixandru a decedat.

Militarul, în vârst? de 30 ani, era c?s?torit ?i nu avea copii.

Ministrul ap?r?rii na?ionale Gabriel Oprea a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a caporalului Constantin-Lauren?iu Lixandru, care ?i-a sacrificat via?a sub culorile Drapelului na?ional, s?vâr?ind acte de devotament excep?ional în timpul execut?rii misiunii în teatrul de opera?ii din Afganistan.

De asemenea, ministrul ap?r?rii na?ionale a înaintat Pre?edintelui României propunerea de decorare a sublocotenentului post-mortem Constantin-Lauren?iu Lixandru cu Ordinul Na?ional "Steaua României" în grad de Cavaler, pentru militari, cu însemn de r?zboi, se arat? într-un comunicat al MApN.

Vineri, 6 mai, la ora 08.00, în toate unit??ile militare din ?ar? ?i în cele dislocate în afara teritoriului na?ional, vor fi organizate ceremonii militare ?i religioase, în semn de recuno?tin??, pre?uire ?i deplin respect pentru eroul Constantin-Lauren?iu Lixandru.

Ministrul ap?r?rii na?ionale Gabriel Oprea ?i conducerea armatei ?i-au exprimat regretul pentru aceast? pierdere ?i sunt al?turi de familia greu încercat?.

Numarul romanilor care au murit pe frontul din Afganistan se ridica la 18, iar numarul ranitilor la 56.

sursa

  • Upvote 1
Link to comment

Dumnezeu sa-l ierte! Bine ca este doar casatorit si nu are copii, pentru a nu suferi si copiii. Tata a fost plecat in Irak in 2001 timp de 6 luni si aveam niste emotii foarte mari in legatura cu viata si siguranta tatalui meu. In fiecare zi vorbeam cu el la telefon, si uneori cand nu raspundea sau il avea inchis ma gandeam numai la rau, ca ar fi patit ceva. Am fost foarte fericit cand s-a reintors acasa, dar din nou am avut emotii mari cand dupa vreo 2-3 era posibil sa plece in Afganistan. Spre norocul meu, n-a plecat si ii multumesc lui Dumnezeu pentru acest lucru si ca l-a avut in paza cat timp a fost plecat in Irak.

Mi-a povestit cateva intamplari in care putea sa-si pierda viata si din cauza aceasta respect si jos palaria pentru Armata Romana si militarii care au curaj sa plece intr-o misiune in acele zone. Nu vreau sa ma gandesc cum as fi reactionat daca l-as fi pierdut.

Condoleante familiei tanarului caporal mort in Afganistan!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...