Jump to content
Andu

A murit cel mai b?trân b?rbat din lume

Recommended Posts

Walter Bruening, cel mai b?trân b?rbat din lume, a murit la vârsta de 114 ani, într-un azil din Great Falls, statul american Montana, unde acesta locuia din 1980, a anun?at presa local?.

walter-bruening.jpg

In 2009, Walter Bruening a declarat pentru cotidianul local Great Falls Tribune c? secretul longevit??ii sale const? în faptul c? nu î?i acorda decât dou? pauze de relaxare pe zi.

Walter Bruening s-a n?scut în ora?ul Melrose, Minnesota, pe 21 septembrie 1896.

S-a mutat în Great Falls în 1918, unde a lucrat la Great Northern Railway, compania feroviar? local?.

El a primit titlul de cel mai b?trân b?rbat din lume din partea Guinness în 2011, dup? moartea britanicului Henry Allingham, în iulie 2009.

În prezent, cel mai b?trân b?rbat din lume este japonezul Jiroemon Kimura, în vârst? de 113 ani ?i 360 de zile.

Sursa

Link to comment

Asta a murit ca i s-au inmuiat organele de la atata putrefactie in el nicidecum cum mor majoritatea batranilor din ziua de azi de tot felu de boli de ti-e greu sa le zici si numele .

Altii de la 60 ani nu mai pot merge pe picioarele lor ( merg pe ale altora ) , dapai sa traiasca atat . Se satura organismu de atata floscaiala .

#N-a c-am zis-o si p'asta.

Un aspect negativ la o persoana de o asemenea varsta e faptul ca pe langa parinti si frati, iti ingropi copii si nepotii care mor de batranete... cam multe funeralii int-o viata, si toate la rude de grad 1-2.

Bine zis , sa asisti la atata suferinta, sa-ti ingropi tot neamu , nu e chiar asa usor .

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr4

Cand va aud,ca cica ''nu as vrea sa traiesc atat,ca-i aiurea...'' si de alea,cum sa nu vrei sa traiesti atat? sa te bucuri de viata cat poti...dc aveti impresia ca omu' asta dumnezeu sa-l ierte s-a chinuit sa traiasca atat? Oricum odihneasca-se in pace,Dumnezeu sa-l ierte :)

Link to comment
Guest NightWishMaster

Un aspect negativ la o persoana de o asemenea varsta e faptul ca pe langa parinti si frati, iti ingropi copii si nepotii care mor de batranete... cam multe funeralii int-o viata, si toate la rude de grad 1-2.

Link to comment

sa tinut bine

@desi oameni care au trait cu 150 de ani in urma pe la tara nu stiau anul nasteri ,poate au fost si care au trait mai mult

in zilele noastre poate e un record sa ajungi la 100ani din cauza poluari

Cu tot cu poluarea malefica tot ne-am triplat speranta de viata.

in zilele noastre poate e un record sa ajungi la 100ani din cauza poluari

Da, acum cateva sute de ani oamenii traiau cel putin 150 de ani.

Link to comment
Guest WhiteSword

Ce penal :-j

Sunt sigur ca in zilele de azi mor mosnegi pe la 115-120 de ani doar ca nu se duc rudele sa cheme televiziunea :) .. Adevarul e ca putini ajung la aceasta varsta dar mosu asta nu e singuru din lume care a ajuns la 114ani

  • Downvote 1
Link to comment

Ce penal :-j

Sunt sigur ca in zilele de azi mor mosnegi pe la 115-120 de ani doar ca nu se duc rudele sa cheme televiziunea :) .. Adevarul e ca putini ajung la aceasta varsta dar mosu asta nu e singuru din lume care a ajuns la 114ani

Ce treaba are Guiness book cu televiziunea?

Link to comment

de fapt oamenii traiau mai putin inainte, pt ca traiau in conditii mizere si daca se imbolnaveau (si o faceau des), o mierleau aproape sigur

btw, tipul asta a fumat pana pe la vreo 100 si ceva de ani, a avut si cancer la un moment dat (deci ar fi murit demult daca ar fi trait intr-o epoca in care medicina nu era asa avansata). eu cred ca a fost foarte fericit, chiar daca si-a ingropat nevasta, parintii (copii nu stiu daca a avut) samd. sincer, il admir mai mult decat pe asiaticii aia care stau pe munte intr-o singura pozitie zeci de ani, mananca numai prostii si mediteaza toata ziua ca sa traiasca mai mult, asta si-a traiat viata din plin si au trecut 3 secole prin ochii lui.

"Don't retire until you're darn sure that you can't work anymore. Keep on working as long as you can work and you'll find that it's good for you". poate asta e secretul :P

Link to comment

Cred ca a fost cel mai cuminte barbat din lume. Daca a trait 114 ani nu cred ca a fumat sau a baut vreodata. ;)

nu stiu ce sa zic dar mai e un batran de 100 ani din Anglia care bea in fiecare zi cateva pahare de coniac si fumeaza trabucuri (TRABUCURI)... si nu are nimica... isi traieste viata usor si doctorii nu au ce sa zica :P... oricum 114 e chiar mult.. cum s-a spus mai sus.. mai rau de chinui... personal nu as vrea atata

  • Upvote 1
Link to comment

RIP lol

Va dati seama ce vremuri a prins mosul ?

Inventia telefonui, cinematografia, televizorul si televiziunea, primul si al doilea razboi mondial, bomba atomica , razboiul din Coreea, primele computere electronice, criza nucleara din Cuba, cucerirea spatiului cosmic, asasinarea lui JFK, aterizarea pe Luna, Woodstock, Vietnam, inventia microprocesorului 1971, anii 80' :D, razboiul rece, caderea zidului in Berlin, destramarea URSS, 9/11 si Lady Gaga.

http://www.youtube.com/watch?v=9HN4KdY5C7w

You've come a long, long way baby...

Link to comment
Guest pupu92

Omu asta si-a trait viata din plin, nu cred ca regreta nici un moment ca a trait atat, si in plus multe s-au petrecut in viata lui, si toate au trecut prin fata ochilor lui .. mai ales uriasul asta avans tehnologic.. ganditi-va.

Inventia telefonui, cinematografia, televizorul si televiziunea, primul si al doilea razboi mondial, bomba atomica , razboiul din Coreea, primele computere electronice, criza nucleara din Cuba, cucerirea spatiului cosmic, asasinarea lui JFK, aterizarea pe Luna, Woodstock, Vietnam, inventia microprocesorului 1971, anii 80' :D, razboiul rece, caderea zidului in Berlin, destramarea URSS, 9/11 si Lady Gaga.

Si mai sunt inca cu gramada ..

Link to comment
Guest WhiteSword

Ce penal :-j

Sunt sigur ca in zilele de azi mor mosnegi pe la 115-120 de ani doar ca nu se duc rudele sa cheme televiziunea :) .. Adevarul e ca putini ajung la aceasta varsta dar mosu asta nu e singuru din lume care a ajuns la 114ani

Ce treaba are Guiness book cu televiziunea?

mediafax vad ca e sursa .. iar in descriere nu vad ca scrie ceva legat de Guiness book :-\

Link to comment

Ce penal :-j

Sunt sigur ca in zilele de azi mor mosnegi pe la 115-120 de ani doar ca nu se duc rudele sa cheme televiziunea :) .. Adevarul e ca putini ajung la aceasta varsta dar mosu asta nu e singuru din lume care a ajuns la 114ani

Ce treaba are Guiness book cu televiziunea?

mediafax vad ca e sursa .. iar in descriere nu vad ca scrie ceva legat de Guiness book :-\

Citeste mai bine.

Agen?ia Mediafax este unul dintre cei mai mari furnizori de informa?ie general? ?i de afaceri din România, cunoscut în general pentru fluxurile sale de ?tiri ?i fotografie de pres? accesate de 90% din presa scris? central? ?i 70% dintre posturile de radio ?i de televiziune.

Informeaza-te mai bine .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...