Jump to content
Andu

Un b?rbat a murit în fa?a unui spital închis la 1 aprilie de Ministerul S?n?t??ii

Recommended Posts

Un b?rbat de 41 de ani, din comuna vâlcean? Lalo?u, a murit, joi, în fa?a cl?dirii Spitalului Or??enesc B?lce?ti, dup? ce i s-a f?cut r?u acas?, el fiind dus cu ma?ina de c?tre un vecin la unitatea medical?, unde a constatat c? spitalul nu mai func?iona.

ambulanta-ghita-porumb.jpg

B?rbatul a fost transportat de un vecin cu ma?ina la spitalul din B?lce?ti, îns? acolo au constatat c? unitatea sanitar? nu mai func?iona.

Rudele b?rbatului mort au spus c? dup? ce au aflat c? unitatea medical? este închis? au sunat la Serviciul de Ambulan?? din B?lce?ti, îns? salvarea de pe tur? era plecat? într-un caz de urgen??.

Ulterior, dup? aproximativ 40 de minute de a?teptare în fa?a cl?dirii spitalului, b?rbatul a murit. La aflarea ve?tii, sora ?i so?ia b?rbatului, care ajunseser? în fa?a cl?dirii spitalului, au le?inat.

Rudele acestuia au precizat c? nu ?tiau c? spitalul fusese închis.

Potrivit directorului medical al Spitalului din B?lce?ti, Victoia ?encar, unitatea a fost închis? la 1 aprilie de?i avea toate specialit??ile ?i nu avea datorii.

Ea a precizat c? în prezent în spital mai sunt medici ?i asistente care nu ?i-au exprimat înc? dorin?a de a fi transfera?i la alte unit??i, dar care "nu pot acorda îngrijiri ?i asisten?? medical?".

"Spitalul a fost desfiin?at. Pot s? v? spun c? este un spital modern care are toate specialit??ile, dar în acest moment este închis. Cadrele medicale, între care ?i eu, care nu au f?cut o op?iune pentru o unitate pentru a pleca au mai r?mas aici, dar unitatea nu mai func?ioneaz? în mod oficial de la 1 aprilie, fiind închis? de Ministerul S?n?t??ii", a declarat Victoria ?encar.

Cadrele medicale ?i personalul aflat înc? în spitalul din B?lce?ti au anun?at Direc?ia de S?n?tate Public? (DSP) Vâlcea ?i Prim?ria B?lce?ti despre incident.

La Sta?ia de ambulan?? din B?lce?ti sunt trei ma?ini de interven?ie, câte una pe tur?.

Sursa

_____________________________________________________________________________________________________________________

Asta ca sa vedeti in ce tara traim. Moare lumea in fata spitalelor.

Link to comment

' date='08 April 2011 - 16:10' timestamp='1302268234' post='5719003']

RIP..toti ne ducem pana la urma urmei..si odata cu noi si tara asta..

De acord cu tine, ne ducem toti pana la urma, dar daca putem fi salvati de ce sa nu fim? Poate mai avea zile....

Asta e, Dumnezeu sa`l odihneasca in pace.

Link to comment

Cum sa nu mai fuctionaeze spitalul, absurd. RIP

Guvernul, mai ales ministrul sanatatii care a fost de acord cu aceasta lege. Poftim parerea lui despre asta :

"In aceasta zi speciala doresc sa-i asigur pe cetatenii acestei tari ca am convingerea ca reforma sistemului de sanatate era necesara si nu va intarzia sa-si arate efectele atat de asteptate. Chiar daca in aceste zile am luat niste masuri nepopulare si grele, acestea erau necesare de mai mult timp pentru a eficientiza un sistem de sanatate rigid si inchistat. Impreuna cu echipa din Ministerul Sanatatii si personalul medical vom face toate eforturile pentru a putea sa ne ducem la capat misiunea. Increderea oamenilor este o piesa importanta in mecanismul reformelor si sper ca rasplata sa fie pe masura asteptarilor. Cu totii suntem constienti ca avem un sistem sanitar care trebuie reformat"

Link to comment
Guest Mihai Razvan

Si partea cea mai grava este ca nimeni nu este tras la raspundere. Ce o spune ministrul sanatatii ? " Eh`, a murit unu, lasa ca are tara populatie ... ", iti moare sotul, tatal, si in schimb ce primesti ? O totala lipsa de nepasare. Acuma 3 ani, am fost in Italia la matusa, in Genova. Am iesit la mare si m`a muscat de picior o meduza. Am ajuns la spital cu piciorul rosu si vanat, in 30 de minute m`au pus din nou pe picioare docotrii, la noi ... ma abtin sa comentez.

Link to comment

Cine l-a pus sa-i vina rau ? :))

Cam in asta tara traim .... esti de vina daca esti bolnav.

defapt da , esti de vina daca esti bolnav , si cat timp nu intelegi chestia asta este aiurea ... suntem responsabili pentru tot , iar noi ne putem vindeca doar cu mintea de orice boala ( chiar si cancer :) )

cat despre spital , am auzit ca nu avem oameni care sa utilizeze aparatura aia .. deci nu e vina lor

  • Downvote 1
Link to comment

ciudat mi se pare k aia dp salvare NU stiau k spitalul e inchis si nu functioneaza...foarte ciudat...asemenea evenimente fac de rusine o intreaga natiune... :angry1:

Daca citeai articolul cu atentie (sau cel putin daca il citeai) , observai ca pacientul a fost transportat pana la spital cu masina unui vecin , nu cu ambulanta.

Link to comment

ciudat mi se pare k aia dp salvare NU stiau k spitalul e inchis si nu functioneaza...foarte ciudat...asemenea evenimente fac de rusine o intreaga natiune... :angry1:

Daca citeai articolul cu atentie (sau cel putin daca il citeai) , observai ca pacientul a fost transportat pana la spital cu masina unui vecin , nu cu ambulanta.

am fost dus in eroare de poza postata, scz ... oricum evenimentul este la fel de rusinos

Link to comment
Guest SherkaN

Cine l-a pus sa-i vina rau ? :))

Cam in asta tara traim .... esti de vina daca esti bolnav.

defapt da , esti de vina daca esti bolnav , si cat timp nu intelegi chestia asta este aiurea ... suntem responsabili pentru tot , iar noi ne putem vindeca doar cu mintea de orice boala ( chiar si cancer :) )

ba tu vorbesti serios ? Va rog eu ,.. incercati sa semnalizati cand faceti o gluma ca nu ma prind, is mai lent eu ... deci e gluma sau e serios ?

Link to comment

Ba Cristi -MG-, mai bine te abtii de la comentariile tale absurde. Hai uimeste-ma, cum te-ai vindeca tu de turberculoza, cu ajutorul mintii ? :blink: O sa iti formezi anti-corpi, cu ajutorul mintii ? =)) Aici depinde de sistemul imunitar al fiecaruia.

@ Medicina din Romania, praf, fereasca Domnul sa ajungi intr-un spital, mergi cu o boala, vi cu 3. Prefer o clinica privata, daca e cazul, chiar daca e de 3 ori mai scump (cel putin), macar e mai sigur.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...