Jump to content
2dor

RCS RDS isi rostogoleste datoriile.

Recommended Posts

RCS RDS isi rostogoleste datoriile

Furnizorul de cablu tv, internet ?i telefonie mobil? RCS & RDS, controlat de omul de afaceri Zoltan Teszari, a încheiat dou? acorduri de finan?are în valoare de 206 milioane de dolari ?i, respectiv, 125 milioane de euro. Banii ar putea fi folosi?i de companie pentru refinan?area datoriilor totale de 175 milioane de dolari care ajung la scaden?? în acest an. Agen?ia de evaluare Moody's a retrogradat recent ratingul companiei din cauza datoriilor din acest an, precum ?i celor de 375 milioane de euro care ajung la maturitate în 2012.

Iar b?ncile care au acordat banii sunt în esen?? acelea?i care au acordat în 2007 creditul de 500 milioane de dolari contractat în 2007. Acesta era la acea vreme cel mai mare cre­dit bancar luat de o firm? privat? româneasc?. Acesta fusese aranjat de ING ?i Citibank, dar au mai participat ?i alte trei b?nci: ABN Amro, actuala Royal Bank of Scotland, Bank Austria Creditanstalt (acum UniCredit) ?i Raiffeisen.

Operatorul român de comunica?ii a mai contractat anul trecut, în luna mai, un credit de 100 milioane de dolari tot de la ING. Pentru aceste împrumuturi operatorul de telefonie mobil? a depus de-a lungul timpului garan?ii de rang doi pe 51% din ac?iunile RCS, precum ?i garan?ii de prim rang pe 2,4% din ac?iunile RCS plus gaj pe mai multe conturi ale companiei.

„Nu am avut nici o problem? cu aceast? companie. Creditul pe care l-am acordat nu se încadreaz? în ca­tegoria celor restructurate, nici m?car nu sunt printre companiile pe care st?m cu ochii pentru c? ne a?tept?m s? aib? probleme”, a declarat Mi?u Negri?oiu, pre?edintele ING, pentru Jurnalul Na?ional. Acesta a mai ad?ugat c? vânz?rile companiei nu scad, iar cota lor de pia?? este în cre?tere. Negri?oiu a precizat c? ING are o rela?ie local? cu RDS & RCS ?i alta prin banca olandez? ING, care s-a ocupat de creditul sindicalizat. Este de remarcat c? pentru acest credit Cable Communications Systems Olanda, ac?ionarul majoritar al companiei de comunica?ii, a constituit în favoarea ING Bank o garan?ie real? mobiliar? de rang doi asupra a 215.252.727 ac?iuni, reprezentând 51% din capitalul social al RCS & RDS. Garan?ia acoper? o sum? maxim? de plat? de 278 milioane de dolari.

La creditul sindicalizat de 206 milioane de dolari au participat ING Bank NV, Unicredit Bank Austria AG, Raiffeisen Bank International AG, Royal Bank of Scotland NV ?i BRD - Groupe Societe Geneale, în calitate de aranjori mandatari principali, respectiv ING Bank NV în ca­litate de agent de credit ?i coordonator ?i agent pentru garan?ii.

În cazul creditului de 125 mi­lioane de euro, sindicalizarea a fost realizat? de Fortis Bank SA/NV Bruxelles Sucursala Bucure?ti, Royal Bank of Scotland PLC ?i Unicredit ?iriac Bank în calitate de aranjori mandata?i principali, respectiv Unicredit Bank AG, sucursala Londra, în calitate de agent de credit ?i Unicredit ?iriac Bank în calitate de agent pentru garan?ii.

155551-cs-20110309125826001.jpg

Mi?u Negri?oiu spune c? nu are emo?ii în privin?a ramburs?rii creditelor uria?e acordate RCS&RDS / Foto: Christian Silva / Jurnalul Na?ional

Sursa : jurnalul.ro

Data: 10 martie 2011

O stire mai veche putin , dar poate cu mai mult interes decat celelalte.

Link to comment
Guest SherkaN

Din cate auzisem eu, RDS-ul urma sa se extinda in urma achizitionarii unor firme mai mici de distributie internet/cablu/telefonie.

de UPC parca era vorba, nu ?

Link to comment

RCS RDS nu are cum sa falimenteze.

acum are cei mai multi clienti, cea mai multa infrastructura, cele mai bune preturi, cea mai mare viteza.

a introdus plata online -> reducere costuri -> mai multi bani (platesc deja de cateva luni netu online si pot sa zic ca e de 1000 de ori mai simplu decat sa merg sa-l platesc sa stau la coada sau ceva de genu primitiv ^^ )

Link to comment

RCS RDS nu are cum sa falimenteze.

acum are cei mai multi clienti, cea mai multa infrastructura, cele mai bune preturi, cea mai mare viteza.

a introdus plata online -> reducere costuri -> mai multi bani (platesc deja de cateva luni netu online si pot sa zic ca e de 1000 de ori mai simplu decat sa merg sa-l platesc sa stau la coada sau ceva de genu primitiv ^^ )

Ca sa fii in top , in cazul oricarei firme trebuie sa investesti in avans , infrastructura , bunurile materiale (cabluri , sedii , servere) nu au aparut din neant. Pentru asta au fost facute credite la banci sau s-au vandut din actiuni pentru a acoperi costul investitiei. Despre asta se vorbeste in stire.
Link to comment

RCS RDS nu are cum sa falimenteze.

acum are cei mai multi clienti, cea mai multa infrastructura, cele mai bune preturi, cea mai mare viteza.

a introdus plata online -> reducere costuri -> mai multi bani (platesc deja de cateva luni netu online si pot sa zic ca e de 1000 de ori mai simplu decat sa merg sa-l platesc sa stau la coada sau ceva de genu primitiv ^^ )

Ca sa fii in top , in cazul oricarei firme trebuie sa investesti in avans , infrastructura , bunurile materiale (cabluri , sedii , servere) nu au aparut din neant. Pentru asta au fost facute credite la banci sau s-au vandut din actiuni pentru a acoperi costul investitiei. Despre asta se vorbeste in stire.

vezi u asa au cazut mari giganti..au luat credite uriase pentru dezvoltare si au ajuns cei mai mari de pe piata(umflati artificial) acum daca piata merge prost..apare al concurent sau cine stie ce se intampla si no sa`si poata acoperi ratele cade tot rds..si asa ajungi dintr`un om super bogat muritor de foame.sunt curios in cati ani se achita ratele astea..stirea zice mai pe scurt ca asa zisul patron rds va avea firma asta gigant peste cva ani cand va plati ratele :)) asta e un fel de risti si castigi.. era o firma micuta a 2-3 de pe piata..putea sa ramana asa si sa traiasca fericit sau sa riste si ori ajunge bogotan ori sarac..destul de simplu zic eu :P

Link to comment

Cam toate firmele mari si de succes au datorii uriase in spate. Multe din ele tin de investitii si e normal sa fie acoperite o data cu acapararea unor segmente cat mai mari de piata.

Probabil deja suntem intr-un monopol legat de aceste servicii..si nu stiu cat de bine este :)

Link to comment

De ce nu cumpara RDS .....Romtelecomu sau UPC.........?

PT ca cele 2 firme ofera servici de cea mai proasta calitate la preturi exorbitante.

Diferente de preturi

http://www.upc.ro/internet/

http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/fiberlink/pachete

Si nu stiu cat de de adevarat e la UPC 120 mbps pt ca ei abea au reusit sa faca cativa KM de fibra optica..........

Eu am 50 mbps iar cand e reteaua foarte ocupata scot cu minimum 32 mbps iara dupamasa scot si peste 50 mbps uitativa la semnatura. ;)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...