Jump to content
Andu

Ma?inile diesel, preferate de români dup? scumpirea carburan?ilor.

Recommended Posts

Primele dou? luni ale anului arat? c?, în privin?a achizi?iilor de ma?ini noi, cre?te interesul românilor pentru motorizarea diesel. În luna februarie, din totalul autoturismelor noi vândute, mai mult de jum?tate au fost diesel.

trafic-adriana-neagoe.jpg

O tendin?? de consum oarecum în contrast cu noile date din pia??, mai exact pre?ul motorinei (foarte apropiat de cel al benzinei).

Restul datelor ramân neschimbate: costul de achizi?ie al ma?inii cu motorizare diesel este mai mare, iar ulterior ?i costurile de intre?inere sunt mai ridicate.

Cu toate acestea, în ianuarie, 45,3% dintre cump?r?torii de ma?ini noi au ales motorizarea diesel, iar în ianuarie procentul a crescut la 51,8%, potrivit datelor Asocia?iei Produc?torilor ?i Importatorilor de Automobile ( APIA).

Sursa

Link to comment

un 3 mii benzina consuma dublu fata de un 3 mii diesel..deci cred ca isi are rost o asemenea alegere plus durabilitatea dubla chiar tripla a motoarelor diesel fata de benzina din cauza nivelului de ardere a combustibililor.. :) acu depinde ce preferi..sa pleci primu de la semafor asa ca impresii sau sa ai mai mult cascaval in buzunar. whatever i choose benzinarele.

Link to comment

' date='31 March 2011 - 16:51' timestamp='1301579487' post='5707003']

un 3 mii benzina consuma dublu fata de un 3 mii diesel..deci cred ca isi are rost o asemenea alegere plus durabilitatea dubla chiar tripla a motoarelor diesel fata de benzina din cauza nivelului de ardere a combustibililor.. :) acu depinde ce preferi..sa pleci primu de la semafor asa ca impresii sau sa ai mai mult cascaval in buzunar. whatever i choose benzinarele.

Da pot sa plec si cu diesel primu de la semafor... si nu odata ci de mai multe ori :)) nu e o regula asta.

Link to comment

Masinile diesel sunt oarecum putin mai scumpe decat cele pe benzina, dar in timp sunt mult mai bune (consum mic si carburant mai ieftin)

Unde? pretul cel mai bun al benzinei este Lukoil si este 5,23 Ron,iar cel mai bun al motorinei este de 5,28 Ron tot la Luioil. Intradevar consumul este mai mic.

Link to comment

Da pot sa plec si cu diesel primu de la semafor... si nu odata ci de mai multe ori :)) nu e o regula asta.

la tine daca ai un benzinar de 2 mii motor 24 v turbo si ai un diesel 2.0 tdi crezi ca face fata dieselu in fata la benzina?tu cred ca habar n-ai ce vorbesti..ai mai dat cateva replyuri doar sa ma contrazici baiete.ia si stai cuminte si vezi-ti de bicicleta ta..

Link to comment

' date='31 March 2011 - 22:07' timestamp='1301598440' post='5707510']

la tine daca ai un benzinar de 2 mii motor 24 v turbo si ai un diesel 2.0 tdi crezi ca face fata dieselu in fata la benzina?tu cred ca habar n-ai ce vorbesti..ai mai dat cateva replyuri doar sa ma contrazici baiete.ia si stai cuminte si vezi-ti de bicicleta ta..

Nu conteaza numai puterea motorului cand pleci de la semafor. Despre asta era vorba, despre plecarea de la semafor.
Link to comment

Unde? pretul cel mai bun al benzinei este Lukoil si este 5,23 Ron,iar cel mai bun al motorinei este de 5,28 Ron tot la Luioil. Intradevar consumul este mai mic.

Sa stii ca s-a scumpit motorina, eu alimentez de la Lukoil, azi am alimentat, si litru este 5.59 RON :)

' date='31 March 2011 - 22:07' timestamp='1301598440' post='5707510']

la tine daca ai un benzinar de 2 mii motor 24 v turbo si ai un diesel 2.0 tdi crezi ca face fata dieselu in fata la benzina?tu cred ca habar n-ai ce vorbesti..ai mai dat cateva replyuri doar sa ma contrazici baiete.ia si stai cuminte si vezi-ti de bicicleta ta..

Ar trebui sa ma simt jignit, ofensat sau cumva? Nu stiu daca ai masina sau nu, nush daca ai condus vreodata sau nu, dar te-ai bagat acuma in discutie aiurea...

Nu zic ca nu ai dreptate, ba chiar ai foarte mare, doar ca felul in care mi-ai atras atentia putea fi intr-un fel mai placut, nu sa-mi arati tu ca stii de motoare de 2000 cu 24 de valve turbo.

@iar eu nu cred ca am mai intrat vreodata in polemica cu tine, cel putin nu-mi aduc aminte sa te fi contrazis vreodata :-??

Nu conteaza numai puterea motorului cand pleci de la semafor. Despre asta era vorba, despre plecarea de la semafor.

Exact, si nu ma refer la cursa, ci la simpla plecare de la semafor de care zicea chiar Stayhigh.

Link to comment

Masinile diesel sunt oarecum putin mai scumpe decat cele pe benzina, dar in timp sunt mult mai bune (consum mic si carburant mai ieftin)

El a spus ca masinile Diesel sunt mai scumpe, nu carburantul diesel.

@Si eu eram fan benzina si parca mai mult ma atrage ideaa diesel-ului :-w

Cred ca nu vad eu bine. Eu personal zic ca marea majoritate s-au obisnuit cu preturile vechi , unde benzina era ceva mai scumpa decat motorina si se facea diferenta.

Link to comment

Cred ca nu vad eu bine. Eu personal zic ca marea majoritate s-au obisnuit cu preturile vechi , unde benzina era ceva mai scumpa decat motorina si se facea diferenta.

Da, intr-un fel ai dreptate, nu e prea mare dif intre motorina si benzina, cativa bani, dar tot simti ca "iti sar ciorbele" din buzunar cand iti bagi carburant :))

Link to comment

Sa stii ca s-a scumpit motorina, eu alimentez de la Lukoil, azi am alimentat, si litru este 5.59 RON :)

sunt 2tipuri de motorina, cel pt motoare <euro5 si cel pt motoare euro5, iar u dupa cum zici aici ai alimentat motorina pt euro5

Link to comment

Pai da eu iau motorina mai buna si mai curata, ar fi culmea sa dau cu cativa bani mai putin si sa iau dinaia :))

depinde, teoretic toate motorinele ar trebui sa fie curate, k mai contin ele anumiti "intrusi", e alta poveste

Link to comment

Da, intr-un fel ai dreptate, nu e prea mare dif intre motorina si benzina, cativa bani, dar tot simti ca "iti sar ciorbele" din buzunar cand iti bagi carburant :))

In schimb nu simti ca "iti sar ciorbele" cand vine vorba intretinerii, din cate stiu diesel-ul e mult mai pretentions.

@ Si eu sunt PRO Diesel, imi place sa simt ca masina are cuplu, dar si benzina are avantajele ei, la fel ca diesel-ul, deci chestia "benzina vs. diesel" cred ca va exista mereu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...