Jump to content
Rusu.George

Numerologia

Recommended Posts

am citit de curand un articol in care se vorbea despre teoria superstringurilor si cum Einstein a incercat (din pacate fara reusita) sa dea o explicatie prin cifre, formule, a cum lucrurile merg de fapt in cosmos

ce m-a facut sa reflectez asupra subiectului asta a fost un filmulet de pe youtube numit 'Demascarea industriei muzicale' care are 10 parti

nu ma intereseaza partea cu satana, dumnezeu sau cine stie ce alte divinitati mai exista. nu partea asta e cea care merita studiata, momentan nu sunt demonstrate deci raman pe ultimul loc al prioritatilor pentru a explica

revenind la partea interesanta... numerologia. in filmulete gen illuminati, demascari, satana in cipuri si alte chesti.... nu v-ati intrebat daca numerologia e un fel de a intelege ce e aceea soarta? un fel de a intelege cum lucreaza universul matematic, fizic (geometric, algebric)

in opinia mea matematica si fizica ar trebui sa fie singura credinta in lume, singura biblie existenta pentru ca in orice lucru exista o explicatie algebrica sau geometrica in ceea ce priveste reprezentarea si ciclul reprezentarilor

poate ca nu am fost prea elocvent in exprimare si / sau exemple dar nu credeti ca teoria superstringurilor neterminata de Einstein ar trebui sa fie prioritara in ziua de azi pentru laboratoarele de cercetari? eu unul consider teoria superstringurilor (daca se dovedeste a fi adevarata, teoretic e posibila) raspuns la orice si o teorie cu cifre si reprezentari exacte care sa te faca sa intelegi ar insemna cu adevarat cea mai mare revelatie a omenirii din toate timpurile (trecut, prezent sau viitor)

ps; repet, nu incepeti cu dumnezeu pe aici. nici nu vreau sa aud de asta pentru ca e ultimul ca prioritate in lista explicatiilor

ps2; pentru cei care vor incerca sa justifice coincidentele raportandu-le la intreaga populatie a pamantului le spun inca de pe acum ca gresesc; aproape toate formulele sunt facute pentru o anumita intrebuintare. asa si teoria a bunului mers al lucrurilor; sunt criterii ce le diferentiaza

Link to comment
Share on other sites

Folosesti eronat termenul "numerologie". :) Sau tu chiar crezi ca este o legatura mistica intre numere si obiectele fizice ?

Numerologia ( prin definitie ) este o prostie.

Mai multe prostii :

Acupunctura (mai ales teoria tradi?ional?)

Alchimia (de?i e mai degrab?, per ansamblu, o pre- sau proto?tiin??)

Astrologia

Analiza ?tiin?ific? biblic?

Chakra

Caracterologia

Clarviziunea

?tiin?a cre?iei ?i

Baraminologia

Biologia Crea?iei

Cosmologia Crea?ionist?

Geologia Potopului

Proiectarea Inteligent?

Dianetica (Pseudo?tiin?a Scientologiei.)

Eugenia

Esen?ialismul

Psihiatria popular?

Grafologia

Teria Götaland

Homeopatia

Lunaceptia

Metrologia pseudo?tiin?ific?

Teoria melaninei care afirm? superioriatatea rasei negre

Geocentrismul

Programarea Neuro-Lingvistic?

Noua Cronologie

Teoria nout??ii

Orgonomie

Palmistria

Parapsihologie

Schemele de Perpetuum mobile

Personologia

Frenologia

Fiziognomia

Precunoa?terea

Pseudoarheologia

Piramidologia

Spiritualismul

Cubul Tipului

Telekinezia

Telepatia

?tiintele Vedice

Link to comment
Share on other sites

Rusu.George Tu glumesti?

o finta,un om,orce vezi tu are un inceput si un sfarsit ,ce conteaza teoriile,numerele,liniile,algebra si geometria ta pentru o finta care se naste si moare?

oameni care au trait cu 100/1000 de ani in urma crezi ca faceau pipi alfel decat tine?doar pentru ca tu sti algebra,geometrie,ai net si vrei sa afli sfuri.

prostiile despre care vorbesti tu a adus omenirii doar suferinte si inca o sa mai aduca

Link to comment
Share on other sites

Rusu.George Tu glumesti?

o finta,un om,orce vezi tu are un inceput si un sfarsit ,ce conteaza teoriile,numerele,liniile,algebra si geometria ta pentru o finta care se naste si moare?

oameni care au trait cu 100/1000 de ani in urma crezi ca faceau pipi alfel decat tine?doar pentru ca tu sti algebra,geometrie,ai net si vrei sa afli sfuri.

prostiile despre care vorbesti tu a adus omenirii doar suferinte si inca o sa mai aduca

Vrei sa nu mai postezi la misto ?

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa nu mai postezi la misto ?

vad ca tu o faci :))

citez (in opinia mea matematica si fizica ar trebui sa fie singura credinta in lume)

si am dat raspunsul ,ce vezi la misto?

daca adevarul ti se pare misto ,este alta treaba.

ca sa inveti matematica si fizica iti fura cativa ani din viata ,si la ce foloseste?se face bombe,centrale nucleare,etc,care aduc numai poluare,morti etc?

Link to comment
Share on other sites

Folosesti eronat termenul "numerologie". :) Sau tu chiar crezi ca este o legatura mistica intre numere si obiectele fizice ?

Numerologia ( prin definitie ) este o prostie. n-ai inteles ce am vrut sa zic. numerologia ca definitie e corecta intr-o anumita masura si anume: daca s-ar gasi o formula matematica a orice, prin asa zisa numerologie tu poti matematic deslusi un om. lasa tampeniile cum ca ia din ziua nasterii si alte porcarii. eu ma refer la formule pe care le-a vanat einstein

Mai multe prostii :

Acupunctura ce ti se pare o prostie in faptul ca cineva atinge sistemul nervos in scop medicinal?

Alchimia partea de ocultism este o tampenie, restul nu prea

Astrologia e prostie modul in care este prezentata astrologia dar in esenta astrologia e o stiinta

Chakra o practica medicinala bazata pe bioenergie. bioenergia exista, in opinia mea, si asta e dovedit de faptul ca avem activitati electrice in organism + diferite elemente, metale care pot crea anumite fenomene in anumite combinatii. nu uita ca corpul uman inca e cea mai complexa masinarie :tiphat:

Caracterologia din cauza sarlatanilor s-a creat o falsa impresie de necredibilitate dar caracterologia unei persoane sau grup de indivizi nu este o prostie daca este facuta din partea cuiva care intr-adevar se pricepe

Clarviziunea din ce am vazut in diferite cazuri si am observat, clarviziunea e o tampenie mare de tot cum este prezentata. insa, din ce am vazut dpdv stintific (pare rau ca nu imi mai aduc aminte clipul), asa zisii clarvazatori sunt de fapt oameni care isi folosesc instinctul. ei initial vad anumite forme, simt anumite senzatii iar mintea le asimileaza cu cele traite anterior si cu o deductie buna (ma rog, unul care stie sa deduca la general) reuseste sa nimereasca 4 / 5

?tiin?a cre?iei ?i nu inteleg la ce te referi prin asta

Baraminologia is curios ce parere ar avea un baraminolog daca ar afla ca nu dumnezeu a creat fapturile si daca ar zice sau nu adevarul :))

Biologia Crea?iei

Cosmologia Crea?ionist?

Geologia Potopului

Proiectarea Inteligent?

Dianetica (Pseudo?tiin?a Scientologiei.)

Eugenia

Esen?ialismul

Psihiatria popular?

Grafologia

Teria Götaland

Homeopatia

Lunaceptia

Metrologia pseudo?tiin?ific?

Teoria melaninei care afirm? superioriatatea rasei negre

Geocentrismul

Programarea Neuro-Lingvistic?

Noua Cronologie

Teoria nout??ii

Orgonomie

Palmistria

Parapsihologie

Schemele de Perpetuum mobile

Personologia

Frenologia

Fiziognomia

Precunoa?terea

Pseudoarheologia

Piramidologia

Spiritualismul

Cubul Tipului

Telekinezia

Telepatia

?tiintele Vedice

mi-e lene sa mai comentez si restul, dar intr-adevar o mare parte sunt prostii si n-au aparut decat pentru a se contracara cele 2 stiinte: cea exacta si cea divina

am si zis la inceput ca numerologia ca notiune, nu ca aplicare

Rusu.George Tu glumesti?

o finta,un om,orce vezi tu are un inceput si un sfarsit ,ce conteaza teoriile,numerele,liniile,algebra si geometria ta pentru o finta care se naste si moare?

oameni care au trait cu 100/1000 de ani in urma crezi ca faceau pipi alfel decat tine?doar pentru ca tu sti algebra,geometrie,ai net si vrei sa afli sfuri.

prostiile despre care vorbesti tu a adus omenirii doar suferinte si inca o sa mai aduca

ma lasi cu prostiile boeme? in viata iti trebuie stiinta exacta. si cand esti pe moarte, stiinta te salveaza, nu divinitatea. poate ca e un bun medicament emotional si psihic credinta dar cand vine vorba de viata si moarte, de a stii sau a nu stii, stiinta are raspunsurile

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere cu "Dumnezeu". Daca vrei sa iti pierzi viata cu teorii, algebra si asa mai departe, nu ai decat, la ce iti trebuie cand odata si odata o sa mori? Crezi ca traiesti altfel daca le stii?

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere cu "Dumnezeu". Daca vrei sa iti pierzi viata cu teorii, algebra si asa mai departe, nu ai decat, la ce iti trebuie cand odata si odata o sa mori? Crezi ca traiesti altfel daca le stii?

"Crede si nu cerceta"

nu am nimic cu religia, accept credinta in bunatate, in a aspira la perfectiune, dar regula asta religioasa e facuta sa prosteasca lumea =)))

Link to comment
Share on other sites

Daca ai inceput sa crezi in pseudostiinte , este grav. Nu mai insulta matematica si fizica, punandu-le numele langa "numerologie".

ma nene, ti-am zis clar, ignora partea de cult

adica pseudostiinta

numerologia este stiinta numerelor, interpretarea numerelor

daca citeai si erai atent observai ca faceam referire la semnificatia numerelor pentru a putea fi folosit intr-o oarecare formula care sa dea sens unui curs, unei situatii, unui ceva...

doar pentru ca e pseudostiinta nu inseamna ca studiaza altceva. scopul e diferit sau motivatia dar mijloacele sunt aceleasi

nu exista formule matematice divine si formule matematice stiintifice, exista formule matematice si atat

Link to comment
Share on other sites

Folosesti eronat termenul "numerologie". :) Sau tu chiar crezi ca este o legatura mistica intre numere si obiectele fizice ?

Numerologia ( prin definitie ) este o prostie.

Mai multe prostii :

Acupunctura (mai ales teoria tradi?ional?)

Alchimia (de?i e mai degrab?, per ansamblu, o pre- sau proto?tiin??)

Astrologia

Analiza ?tiin?ific? biblic?

Chakra

Caracterologia

Clarviziunea

?tiin?a cre?iei ?i

Baraminologia

Biologia Crea?iei

Cosmologia Crea?ionist?

Geologia Potopului

Proiectarea Inteligent?

Dianetica (Pseudo?tiin?a Scientologiei.)

Eugenia

Esen?ialismul

Psihiatria popular?

Grafologia

Teria Götaland

Homeopatia

Lunaceptia

Metrologia pseudo?tiin?ific?

Teoria melaninei care afirm? superioriatatea rasei negre

Geocentrismul

Programarea Neuro-Lingvistic?

Noua Cronologie

Teoria nout??ii

Orgonomie

Palmistria

Parapsihologie

Schemele de Perpetuum mobile

Personologia

Frenologia

Fiziognomia

Precunoa?terea

Pseudoarheologia

Piramidologia

Spiritualismul

Cubul Tipului

Telekinezia

Telepatia

?tiintele Vedice

Mai mult de jumatate de acolo sunt adevarate. ;)

Gandestete umpic la ce am de zis.

Omul foloseste numai 7% din creer!!!!

=====================================================

Link to comment
Share on other sites

Omul foloseste numai 7% din creer!!!!

Omul si foloseste tot creierasul, doar ca nu il foloseste pe tot in acelasi timp. Este destul de logic. Daca ai invata putina biologie ai afla ca encefalul are zone bine delimitate care se ocupa cu diferite "activitati".

"Gandestete umpic" : Daca ne folosim doar 7% din encefal, ar putea sa ne extirpeze restul de 93% fara probleme nu ?

Simt cum imi scade coeficientul de inteligenta cu fiecare minut care trece si filmuletul acela inca ruleaza. Cum poti sa te lasi prostit in halul asta ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...