Jump to content
Random Hero

Cutremurul din Japonia, in cifre

Recommended Posts

Am redactat un articol ce cuprinde cateva statistici despre cutremurul survenit in Japonia acum 2 zile:

- a fost initial masurat la 7,9 grade, dar dupa reevaluari Agentia Meteorologica a Japoniei a ajuns la concluzia ca seismul a avut o magnitudine de 9 grade pe scara Richter. Asta il face al patrulea cel mai puternic cutremur din istorie.

- a survenit la ora 14:46:23 (ora locala a Japoniei) si a durat 5 minute.

- epicentrul s-a aflat la 130km de Sendai si 373km de Tokio.

- a avut pana acum 315 replici, 30 fiind cu magnitudine de peste 6 grade pe scara Richter.

- pana acum sunt 1597 de raniti, 1923 de morti si 1481 de oameni sunt dati disparuti.

- se crede ca in regiunea portuara Minamisanriku ar fi peste 9000 de victime.

- axa Pamantului a fost mutata cu 25 de centimetri, iar ziua respectiva a fost cu 1,6 microsecunde mai scurta.

- energia degajata de cutremur a fost echivalenta cu 600 de milioane de bombe de la Hiroshima.

- valul tsunami ce a urmat a avut minim 10 metri inaltime.

- accidentul de la centrala nucleara Fukushima I este de nivel 4 din 7 posibile pe scara INES.

- peste 200.000 de oameni au fost evacuati in urma incidentelor de la centrala Fukushima.

Aceste cifre se pot schimba in orice moment, fiind valabile la momentul redactarii articolului.

surse: Random Lemons | Wikipedia

Link to comment

- pana acum sunt 1597 de raniti, 1923 de raniti si 1481 de oameni sunt dati disparuti.

doar atat? raman la parerea cu se va ajunge la o suma cu cel putin 5 de zero referitor la cei morti si cei care vor muri din cauza radiatiilor. pacat pentru sarmanii oameni care n-au nici o vina.. asta e viata..pana la urma urmei toti ne ducem. si prin alte tari s-au ascuns cifrele reale pentru a nu crea panica sau alte chestii de genul :) voi nu ati vazut la stiri ca tsunami a maturat tot in cale? erau masini pe autobanda case etc..si acolo erau oameni.. + radiatiile aferente..japonezii numai de asta au parte se pare.. radiatiile sunt ca si cutremurele ceva la moda.. pacat.

Link to comment

- pana acum sunt 1597 de raniti, 1923 de raniti si 1481 de oameni sunt dati disparuti.

doar atat? raman la parerea cu se va ajunge la o suma cu cel putin 5 de zero referitor la cei morti si cei care vor muri din cauza radiatiilor. pacat pentru sarmanii oameni care n-au nici o vina.. asta e viata..pana la urma urmei toti ne ducem. si prin alte tari s-au ascuns cifrele reale pentru a nu crea panica sau alte chestii de genul :) voi nu ati vazut la stiri ca tsunami a maturat tot in cale? erau masini pe autobanda case etc..si acolo erau oameni.. + radiatiile aferente..japonezii numai de asta au parte se pare.. radiatiile sunt ca si cutremurele ceva la moda.. pacat.

Am editat partea aceea, erau de fapt 1923 de morti. :D

Link to comment

aia disparuti pot fi declarati morti deja ca nu-i mai cauta nici dracu' acum

naspa pentru japonia,ca vad ca au deja multe pagube

O sa-i caute destul de mult, in cazul altor dezastre s-au gasit supravietuitori si dupa o saptamana doua. Cel putin pentru o saptamana nu vor inceta cautarile. Eu sunt curios ce s-o fi intamplat in regiunea Minamisanriku, nu au niciun semn de viata dinspre acel loc si cred ca statisticile vor fi sumbre.

@SherkaN - cred ca ala e.

Edited by R_SupeRstaR
Link to comment

4 din 7 grade pe scara ines? Wat?

http://www.huffingtonpost.com/2011/03/13/fukushima-explosion-japan-nuclear_n_835202.html

Zice aici ca "Tokyo Electric Power Co. said radiation levels at Unit 3 were 10.65 microsieverts, significantly under the 500 microsieverts at which a nuclear operator must file a report to the government."

10.65 microsieverts din cate stiu este foarte putin pentru zona unui accident, de ce a fost considerat accidentul 4 din 7 pe ines?

Link to comment

Am avut o discutie cu profesorul de centrale nucleare astazi la curs, nu mai e de mult 4 pe scara ines, e deja 5-6, urmand chiar sa ajunga la maxim, 7.

xicarus, daca erau roentgeni, da, erau putini. sievert ataca rau organismul, iodul e inutil ca sa-l mai iei ca medicament. In functie de valoarea in sievert duce la tratamente medicale cat mai complexe, chiar decese.

Nu este grav ca la Cernobal (deocamdata), dar e primul dupa el. Urmand TMI2 si mai era unul, imi scapa numele. In fine.

Daca se ajunge la gradul 7, s-a dus domeniul nuclear (cel putin in momentul de fata), grozav.

Link to comment

Am avut o discutie cu profesorul de centrale nucleare astazi la curs, nu mai e de mult 4 pe scara ines, e deja 5-6, urmand chiar sa ajunga la maxim, 7.

xicarus, daca erau roentgeni, da, erau putini. sievert ataca rau organismul, iodul e inutil ca sa-l mai iei ca medicament. In functie de valoarea in sievert duce la tratamente medicale cat mai complexe, chiar decese.

Nu este grav ca la Cernobal (deocamdata), dar e primul dupa el. Urmand TMI2 si mai era unul, imi scapa numele. In fine.

Daca se ajunge la gradul 7, s-a dus domeniul nuclear (cel putin in momentul de fata), grozav.

De la clasarea pe nivel 4 nu s-a facut nicio modificare. Nu cred ca poate fi de nivel 6 = asta s-a intamplat la Mayak in 1957, Uniunea Sovietica. Accidentul nuclear de atunci a dus la eliberarea a 70-80 de tone de material radioactiv in atmosfera. Probabil sa ajunga la nivel 5 in viitor, dar nu cred ca se ajunge la 6.

Link to comment

Well, eu spun ce ne-a spus ingineru batran. Am incredere in ce zice. :D

Eu m-am bazat pe informatiile pe care le-am gasit pana acum cu privire la Fukushima I raportate la celelalte accidente majore de pe scara INES. Cine are dreptate, vom vedea, desi nu cred ca vreunul din noi spera sa creasca acel nivel pe scara.

Link to comment

7 – Major Accident

6 – Serious Accident

5 – Accident With Wider Consequences

4 – Accident With Local Consequences

3 – Serious Incident

2 – Incident

1 – Anomaly

0 – Deviation (No Safety Significance)

E pe scara 6 cu siguranta.

INES Level 6: Serious accident

Impact on People and Environment

Significant release of radioactive material likely to require implementation of planned countermeasures.

Example

* Kyshtym disaster at Mayak, Soviet Union, 29 September 1957. A failed cooling system at a military nuclear waste reprocessing facility caused a steam explosion that released 70-80 tons of highly radioactive material into the environment. Impact on local population is not fully known.

Level 7 example: Chernobyl

Cine are dreptate, vom vedea, desi nu cred ca vreunul din noi spera sa creasca acel nivel pe scara.

Totusi, eu unu nu m-as compara cu un doctor profesor inginer universitar, cunoscut mai prin toata tara si nu numai, si zeci de ani de experienta in domeniu nuclear. :P Zic si eu, nu te supara. xD

Link to comment

7 – Major Accident

6 – Serious Accident

5 – Accident With Wider Consequences

4 – Accident With Local Consequences

3 – Serious Incident

2 – Incident

1 – Anomaly

0 – Deviation (No Safety Significance)

E pe scara 6 cu siguranta.

Totusi, eu unu nu m-as compara cu un doctor profesor inginer universitar, cunoscut mai prin toata tara si nu numai, si zeci de ani de experienta in domeniu nuclear. :P Zic si eu, nu te supara. xD

Nu m-am comparat eu, ntz ntz. Am comparat informatiile. :naughty:

Link to comment

Ah, asa da.

Btw, m-am inselat in privinta acestui "http://img852.imageshack.us/img852/7204/smokerisingfromfukushi0.jpg", anvelopele au ramas intacte, initial din video am crezut ca s-au transformat in praf. @_@ Nu prea-mi venea sa cred ca o structura incepand de la 1.3m pana la 4.5m (depinde de filiera) grosime sa se "dezintegreze" in halul ala...aparentele inseala. :D

Link to comment

Arunca o privire pe tabelele de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_Fukushima_nuclear_accidents daca vrei sa vezi ce s-a intamplat mai exact la cele trei reactoare avariate. Cred ca o sa se mai adauge informatii cand se vor afla, articolul a fost creat astazi, daca nu ma insel.

15microSievert / ora erau la ora locala 13:55 in zona centralei. Mi se pare si mie putin, 1 uSv e egal cu 0,1 mrem, iar expunerea normala la radiatii a unui om e de 23 uR / ora. Sau am gresit eu undeva?

Link to comment

Nu stiu cu exactitate cat anume, ce anume valori, etc, nu mi-a placut radioprotectia...am avut si un profesor tampit. 8-| Initial, ce-i sievert, e de rau. :D

And lol, au publicat deja pe wiki.

Containment integrity Not damaged Not damaged Not damaged Not damaged Not damaged Not damaged

E bine ca macar rezista anvelopa. :/ Daca erau proiectate ca RBMK-ul de la Cernobal, adica fara anvelopa, era ines 7 de mult...

Link to comment

Da a cedat cea de beton, a ramas cea metalica. Iar la reactorul 4 au cazut sistemele de racire (sraza sau eccs in engleza). Pana mai ieri reactorul 2 se afla intr-o stare mai buna decat 1 si 3, acum i s-a dus pana si anvelopa. >_< Parca nu se mai termina odata...

M-am interesat asupra radiatiilor intr-un curs de dozimetrie, pana la 20-22 milisieverts este limita admisa. (mili = 10^-3, micro = 10^-6). 11,900 de microSievert nu prezinta pericol mare. Aveam o impresie ca mili=micro, sorry about that. xD

Nu stiu de ce inca au ines 4, cred ca din cauza radiatiilor, care deocamdata n-ar prezenta un pericol prea mare pentru populatie si mediu, ceea ce de fapt asta ar reprezenta ines 6.

Link to comment

Da a cedat cea de beton, a ramas cea metalica. Iar la reactorul 4 au cazut sistemele de racire (sraza sau eccs in engleza). Pana mai ieri reactorul 2 se afla intr-o stare mai buna decat 1 si 3, acum i s-a dus pana si anvelopa. >_< Parca nu se mai termina odata...

M-am interesat asupra radiatiilor intr-un curs de dozimetrie, pana la 20-22 milisieverts este limita admisa. (mili = 10^-3, micro = 10^-6). 11,900 de microSievert nu prezinta pericol mare. Aveam o impresie ca mili=micro, sorry about that. xD

Nu stiu de ce inca au ines 4, cred ca din cauza radiatiilor, care deocamdata n-ar prezenta un pericol prea mare pentru populatie si mediu, ceea ce de fapt asta ar reprezenta ines 6.

Am gresit si eu astazi, erau 11,9 microSv / ora, nu 11,900 (asa aparea pw Wikipedia) -> Daca spui ca 11,900 uSv nu reprezinta pericol prea mare, atunci 11,9 nu cred ca ar fi cine stie ce. Si francezii erau de parere ca incidentul e de INES 6, insa pana acum tot la 4 a ramas. Cred ca maine va mai aparea un tabel pe wikipedia cu noi date.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...