Jump to content
Andu

?i Rompetrol a majorat pre?ul carburan?ilor: 5,97 lei litrul de benzin?

Recommended Posts

Carburan?ii comercializa?i de Rompetrol au pre?uri cuprinse între 5,3 lei ?i 5,97 lei pe litru, potrivit datelor companiei.

Rompetrol, companie din grupul kazah de petrol ?i gaze KazMunaiGaz, a majorat miercuri pre?ul carburan?ilor cu pân? la nou? bani pe litru, la o zi dup? ce OMV Petrom (SNP), compania cu cea mai mare cot? de pia??, a operat cre?teri de pre?.

Companiile petroliere din România explic? de cele mai multe ori cre?terile pre?urilor carburan?ilor prin evolu?ia cota?iilor interna?ionale ale petrolului ?i a competi?iei de pe pia?a intern?. Pe de alt? parte, toate celelalte companii care distribuie carburan?i î?i orienteaz? cota?iile la pomp? dup? cele ale OMV Petrom.

Potrivit Institutului Na?ional de Statistic? (INS), combustibilii s-au scumpit anul trecut cu peste 15%, dup? ce în 2009 pre?urile au fost majorate cu 13%.

Principalele companii care distribuie carburan?i sunt OMV Petrom, Rompetrol, Lukoil România (subsidiat? a grupului rus Lukoil) ?i MOL (Ungaria).

De la începutul anului companiile petroliere au scumpit carburan?ii de ?ase ori, iar pre?urile au urcat în medie cu 3,5%.

OMV Petrom este controlat? de grupul austriac de petrol ?i gaze OMV.

Pia?a distribu?iei de carburan?i din România este analizat? de Consiliul Concuren?ei înc? din 2005, dar deocamdat? autoritatea nu a prezentat concluziile anchetei.

La 23 februarie, Guvernul a primit o informare a Consiliului Concuren?ei privind cre?terile de pre? la carburan?i, dar documentul a fost considerat drept unul prea general de premierul Emil Boc, care a cerut refacerea materialului.

În luna ianuarie, Agen?ia Na?ional? de Administrare Fiscal? a întocmit un raport privind produc?torii ?i distribuitorii de carburan?i, prezentat în premier? de MEDIAFAX, în care se spune c? pre?ul la pomp? a fost majorat nejustificat pe parcursul anului 2010.

rompetrol-1.jpg?width=400

Sursa

Edited by Andu
Link to comment

ba ejti nebun, n-au mers protestele pe messenger si alea de stat acasa ?

Din cate stiu eu , statul daduse in judecata Rompetrolul pentru cresterea nejustificata a preturilor si din cate observ n-au rezolvat nimic.

Link to comment

Din cate stiu eu , statul daduse in judecata Rompetrolul pentru cresterea nejustificata a preturilor si din cate observ n-au rezolvat nimic.

tu chiar crezi ca pe stat il doare undeva de buzunarul nostru??? eu sincer nu cred chestia asta. :) fiecare isi vede in tara asta de propriul interes..doar de propriul interes.

Link to comment

numarul masinilor a crescut foarte foarte mult.

isi permit sa mareasca pretu si la 10 lei daca vor neaparat.

transport trebe facut oricum (tiruri) etc. nu o sa se opreasca astia din transport pentru majoriarea preturilor carburantilor.

problema e ca se scumpesc toate alimentele absolut tot :)

sfat : mergeti pe jos, cumparati bicicleta, scuter cu consum mic/motocicleta cu consum mic etc. sau. masina cu consum foarte mic.... sau deveniti milionari in $ ca sa va permiteti oricat ar costa benzina... sau luativa inca o slubja... is atatea optiuni... bafta. :)

Link to comment

numarul masinilor a crescut foarte foarte mult.

isi permit sa mareasca pretu si la 10 lei daca vor neaparat.

transport trebe facut oricum (tiruri) etc. nu o sa se opreasca astia din transport pentru majoriarea preturilor carburantilor.

problema e ca se scumpesc toate alimentele absolut tot :)

sfat : mergeti pe jos, cumparati bicicleta, scuter cu consum mic/motocicleta cu consum mic etc. sau. masina cu consum foarte mic.... sau deveniti milionari in $ ca sa va permiteti oricat ar costa benzina... sau luativa inca o slubja... is atatea optiuni... bafta. :)

esti tare #-o

Link to comment

am pus azi benzina de la petrom si am vazut ca si obositii astia au marito cu 20 bani ( 2000 lei vechi parca ) .. mda..o sa ajung sa pun benzina de la moldoveni tinand cont ca e cu 2 lei mai ieftina.. si cred ca nu sunt singurul...cei care stau langa vama botosani iasi vaslui barlad galati..daca ai rezervor de 80 litri faci economie de 1 milion cel putin la benzina..e jale..or sa faca litru de benzina cat kg de carne? :-j

Link to comment

La benzinariile din Romania ? Cred ca Lukoil.

Doar nu o sa ma duc sa-mi pun motorina de la rusi pentru naveta Bucuresti Baicoi :))

Eu am scuter cu consum 2 % . Ma plimb cu 4 litrii toata ziua :D La 18 ani imi iau un opel corsa 1.2 consum 4 % .Ce sa facem ? Sa ne luam masini cu propulsie electrica sau o masinuta SMART .

Eu chiar ma gandeam sa imi fac cu un prieten o instalatie de combustibil diesel ecologic. Litrul de ulei costa in jur de 3 lei. Pretul la pompa pentru diesel depaseste 5 lei. Iar investitia intr-o instalatie este relativ minora cu cererea de combustibil.
Link to comment

Nesimtire curata.Pai asa in 10-20 de zile va fi 7 lei.:)Pun in fiecare zi cate 10 / 20 bani ajung in avans :-j ...Mai bine Autobuz-ul decat cu masina stii ca dai doar 1.5 lei pe bilet sau iti faci abonament.Oare oamenii de la sate ce fac ?:) ( cei care au masina,mai sunt cativa care au si scutere p'acolo )Se duc in Ungaria sa aduca 20 de bidoane de benzina sau cum ?:) Penal rau...

Link to comment

Ce sa mai is niste nemernici... degeaba se incearca proteste etc... pe ei ii doare fix in pix .. Am auzit multi oameni care isi cumpara scutere.. pt ca ele consuma putin.. acm sa te plimbi cu masina te costa mult/zi .. sau mai e o solutie sa trecem motorul pe instalatie de gaz... dar am auzit ca in timp dauneaza motorului ( unii sp ca nu-i asa)

Deja Petrom isi bate joc de noi...

Cel mai mic pret la combustibil am vazut pe la Lukoil

Link to comment

E normal ca la Lukoil sa fie cel mai mic pret, apa e ieftina, iar la ei motorina are 10% apa, asta o pot confirma vreo 6 prieteni de-ai mei care au murit cu masina in drum dupa ce au alimentat de la ei ... eu sincer numa rompetrol.

In nu mai stiu care tara tot asa au fost proteste ca nu au mai alimentat de la o anumita benzinarie, si aia au fost nevoiti sa reduca preturile la sub 1 euro, la noi degeaba zici ca lumea sa protesteze ca Petrom-ul si OMV-ul tot plin e, ne meritam soarta adica.

Link to comment

da' mai miscati-va curu' si pe jos, sau cu bicicleta (stiti, chestia aia cu DOUA roti, nu patru). la naiba, toata lumea se plange dar toti aia cu masini ies la cafea pe patru roti ca ei sunt prea importanti sa mearga pe jos sau cu bicicleta. hai ca si voi aveti vina voastra...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...