Jump to content
Nagasaky

Rromii din RRomania

Recommended Posts

Va rog sa cititi cu atentie:

Stiu ca au mai existat multe topicuri cu aceasta tema dar de data asta poate incercam sa purtam o discutie normala fara cearta si injurii. Daca nu din bun simtz, atunci macar pentru o sansa mai mare de a va fi luata in considerare opinia.

As dorii deoarece este o tema relativ "sensibila" sa fie avertizati userii care "flameuiesc" in stanga si in dreapta (cum am cateva exemple) si cei care folosesc un limbaj neadecvat la adresa altor useri intr-un mod diplomatic sau nu. As dori daca se poate sa nu faceti aluzii la persoana ce scrie ci strict la ceea ce a scris (Nu ii spuneti lui ca e prost ci ca ideea lui e gresita).

Opinie Personala: Din fire sunt o persoana care accepta, tolereaza si in cel mai rau caz ignora minoritatile, orientarea sexuala/religioase si orice alte aspecte de genul acesta cand vine vorba de persoane care imi ies in cale. Dar cum probabil deja ati observat din posturile mele urasc tiganii. Cand folosesc cuvantul "urasc" ma refer la ceva mult mai profund decat la un simplu dispretz trecator. Desigur doar pentru ca eu ii urasc nu inseamna ca trebuie sa impartiti aceeasi opinie. Asa ca am sa impart cu voi motivele pentru care eu personal ii urasc:

1. Cu toate ca sunt oameni si nu putem generaliza, multi dintre ei au nivel intelectual mult sub-dezvoltat. O mare parte ei abandonand scoala si evitand orice fel de culturalizare. Lucru care combinat cu numarul lor mare si in continua crestere, afecteaza grav nivelul nostru de cultural. Pentru ca e mult mai usor sa "cobori decat sa urci".

2. Cum am mai spus nu am nimic cu minoritatile. Dar cand ajung sa te conduca (Videanu) si cand ajung sa aiba drepturi egale ba chiar superioare tie deja devine o problema. Asa cum alte tari isi tin imigrantii si minoritatile sub control prin diferite legi, etape ce trebuiesc parcurse pentru a fi integrati in societate etc. am putea sa luam exemplu si sa tinem mai mult la valorile noastre.

3. Poate ne e greu sa recunoastem, poate nu vrem sau poate chiar nu vrem sa o facem. Dar e clar ca nivelul de infractionalitate ridicat sa datoreaza caracterului agresiv al tiganilor al carui scop sau sursa nu il am. Daca ne uitam in penitenciare 70% sunt tigani. Si da normal ca sunt si romani care fac tampenii. Dar cu siguranta infractionalitatea ar scadea odata cu disparitia sau diminuarea tiganilor.

4. Cel mai grav. Ne denationalizeaza, ne distrug valorile morale si culturale. Ne fac sa uitam de unde am plecat, cine suntem si ce avem defapt. Ne-au tiganizat, ne-au facut sa ii respectam noi pe ei. Ne-au pus cu botul pe labe in propria noastra tara?

5. Alte motive personale, subiective care nu ar avea nici o relevanta pentru voi.

Solutiile mele: Cu toate ca as simti o placere sadica daca as privi cum sunt gazati, omorati, trimisi pe in mijlocul Marii Negre si lasati acolo, recunosc ca ar fi inuman si nedrept. Asa ca... m-am gandit la alte posibilitati.

In primul rand cum am spus in topicul care mi-a dat ideea de a mai incerca o data o astfel de tema, trebuie sa ne ridicam noi in fatza lor. Sa ne adunam, sa protestam (in sfarsit pentru ceva ce are rost, nu pentru bani). Si cand zic sa ne adunam, ma refer sa umplem Piata Unirii. Nu neg ca protestele ar putea degenera si nu m-ar deranja. As incuraja. Pana ce nu vor simti ei insusi frica nu se vor retrage. Odata cu o majoritate a populatiei ce ia atitudine, ni se va alatura televiziunea, mass-media si politica. Pentru ca asa cum am mai spus. ONU ii opreste pe politicieni, dar nu ii opreste nimeni pe oameni.

Ce am putea face dupa:

Am putea construii ... asa-numite lagare pentru cei care chiar nu au venituri si stau in conditii inumane, unde sa aiba case asigurate de stat, mancare si toate cele necesare, CU O SINGURA CONDITIE: 8 ore pe zi muncite in fabrica / uzina / whatever din incinta acelui lagar OBLIGATORIU. Astfel in loc sa imi fure mie portofelul va fi fortat sa munceasca. Conform "Daca nu sti, te invat, daca nu poti, te ajut, daca nu vrei, te fortez!". Desigur toate acestea in conditii UMANE si perfect DECENTE. Parasirea incintei sa fie interzisa decat cu exceptii. Sa aiba scoli speciale asigurate, unde sa invete rroma si alte porcarii d-ale lor (la urma urmei au dreptul sa isi respecte cultura).

Ideea nu a fost a mea, ci a ungurilor mi se pare. Tot pentru tiganii romani de pe teritoriul lor.

Cu ungurii de pe teritoriul nu am nimic, dar cu bozgorii care cer autonomie ar trebuii de asemenea facut ceva.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acestea sunt doar niste propuneri si trebuiesc tratate ca atare. Sunt curios daca sunteti de acord, daca aveti alte idei, alte propuneri. Daca nu sunteti de acord, de ce? As dori raspunsuri competente. Daca nu ai ceva bun de spus mai bine taci.

LE: Pentru cei ce sunt curiosi, nu sunt patriot sunt nationalist. Nu sunt un fanatic. Nu sunt nationalist pentru istoria ei (care nu este chiar una cu care sa ne mandrim desi avem partile noastre), nu imi respect tara pentru ca imi place tricolorul sau imnul nostru, ci pentru ca vreau cu adevarat sa traim mai bine. Si se poate! Nu e nevoie de o armata, ci doar de competenta si initiativa. Si da, aceasta PRIMA problema ar putea ridica cu mult nivelul nostru de trai. Cum ? Calculati.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce spui tu mai sus,insa nu pui la socoteala cateva "probleme":

-Romanii au iesit in strada la revolutie,s`au mobilizat,au dat dovada de caracter si toate cele,insa crezi tu ca sunt capabili sa se ridice inca odata si sa spuna NU(indiferent peste ce problema ar da).Eu sincer fac parte dintre cei care nu ar ridica 2 degete.Acum puteti sa`mi aruncati peste nas cu faptul ca romanii au iesit in strada cand guvernul le`a taiat 25 % din salarii,dar pana la urma ,ce protest a fost acela?Un joc pe dansul pinguinului si niste "machete" cu caricaturi ale conducatorului?Si cu parere de rau ,dupa cum bine ati observat si voi ,protestul nu le`a adus nimic altceva decat cheltuieli de drum si de mancare si sa zicem (sa ZICEM) ca acel 15% din salariul deja diminuat cu 25% ,deci ajunge undeva la -18%?(sau ceva de genul).

-Chiar credeti ca guvernul ar lua masuri in aceste vremuri?Nu o sa le numesc vremuri de criza ,ci o sa le numesc vremuri de indiferenta,de lene,vremuri in care cei de la conducere nu vor sa puna umarul,sa faca un efort,pentru ca dupa mintea mea de elev de 17 ani,care poate nu ar trebui sa`si dea cu parerea despre asa ceva;cred ca daca faceau efort(mai mult efort) ar fi putut evita acele scaderi de salarii.

-De ce m`am legat de discutia cu scaderea salariilor?Pentru simplul motiv ca acea problema este joaca de copii pe langa aceasta cu minoritatile. Chiar tu i`ai descris mai sus ca pe niste inculti(unii dintre ei).Asa ca intrebarea mea (care raspunde la intrebarea ta) este:Chiar crezi ca cei din guvern ar lupta cu aceaste minoritati sub-dezvoltate,care sunt capabile sa ia un topor in mana si sa le dea in cap celor care incearca sa le atinga familiile sau celor care incearca sa`i mute intr`un "cartier" special amenajat?Eu zic ca nu.Pe langa asta cred ca ar trebui ca o mare parte a autoritatilor sa se mobilizeze,pentru ca nu cred ca aceasta schimbare ar fi posibila fara ca minoritatile sa fie de acord(asta presupune semnarea unor "hartii"-dupa capul meu-).

Ideea ta este una foarte buna,insa cu parere de rau iti spun exact ceea ce nu voiai sa auzi, si anume ca atat statul cat si cetatenii nu sunt pregatiti si poate nu o sa fie niciodata pregatiti pentru asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Rromi pentru ca am vrut sa fie un titlu neutru, urmand in postul meu sa ii numesc asa cum ii consider eu. Tigani.

@Kabuky: Da sunt de acord ca e greu si nu vorbeam sa facem o astfel de miscare maine sau poimaine. E vorba de un proiect pe termen destul de lung (2-3 ani). O astfel de revolta este greu de organizat si mai ales de propagandat, fiind una rasista. Dar in momentul in care a inceput, publicul (ca si tine) ni se vor alatura. ACUM nu ai misca 2 degete. Atunci iti spun sigur ca te-ai ridica de pe scaun si ai veni cu noi. Cand vezi cateva mii de persoane langa tine scandand pentru ceva care chiar vrei sa se intample ai alt sentiment.

Cat despre politicieni, ce crezi ca o sa prefere atat ei cat si organizatiile mondiale? Un razboi civil sau masuri precum cele propuse de mine in care atat statul cat si minoritatile au de castigat? Atentie! In acele zone speciale pentru ei trebuie sa isi munceasca singur hrana (campuri) sa isi faca singuri hainele (croitorii) etc. Si pe langa asta vor avea si magazine si fabrici. Ceea ce ar aduce un bonus statului (pentru ca in loc sa fure vor munci si platii impozite) cat si lor pentru ca vor avea preturi mai mici (fiind produse acolo), drept urmare proportionale cu castigurile diminuate datorita costurilor de intretinere.

Iar faza cu salariile, ala nu a fost un protest. A fost o prosteala si o joaca de copii. Nu confunda ideile mele de protest cu dansul pinguinului. Eu nu as merge la un marsh in care sa dansam, sa radem si sa ne bucuram pentru o zi libera doar de dragul de a protesta cum a fost acum. Mai ales ca nu aveau motiv sa protesteze. Statul nu avea bani. (si cu asta inchei protestul, nu are bani, nu iti da) Aici vorbim de niste drepturi fundamentale, despre civilizarea unei tari, despre luarea unei atitudini, despre construirea unui viitor mai bun si a unui sistem simplu dar eficient de mentinere sub control a unei minoritati ce daca nu o oprim acum, ne va acapara cu totul.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt total de acord. M-am saturat sa vad tigani/ciori cum vreti voi, care trec pe trotuar si lasa in urma un miros de nedescris, care fac "inventarul" la tomberoane (si marea majoritate, tot ce scot afara arunca pe jos, iar vantul le imprastie pe distante mari), isi parcheaza carutele pe spatiile verzi din fata blocului, si muuulte altele. Ce ma exaspereaza la culme, e ca nu au buletine, iar daca se cheama politia/jandarmeria, gunoaiele societatii spun : "Pai pe numele cui sa dau amenda ?" Pai pe numele lu' ma-ta, dar nu le dai amenda la cioroi, ii bati pana le suna apa in cap, doar nu o sa depuna plangere la politie personane fara identitate.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt total de acord. M-am saturat sa vad tigani/ciori cum vreti voi, care trec pe trotuar si lasa in urma un miros de nedescris, care fac "inventarul" la tomberoane (si marea majoritate, tot ce scot afara arunca pe jos, iar vantul le imprastie pe distante mari), isi parcheaza carutele pe spatiile verzi din fata blocului, si muuulte altele. Ce ma exaspereaza la culme, e ca nu au buletine, iar daca se cheama politia/jandarmeria, gunoaiele societatii spun : "Pai pe numele cui sa dau amenda ?" Pai pe numele lu' ma-ta, dar nu le dai amenda la cioroi, ii bati pana le suna apa in cap, doar nu o sa depuna plangere la politie personane fara identitate.

nu ai de unde sti sigur ca nu au buletine , asa ca , da le bati de le suna apa in cap :D

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='27 February 2011 - 15:27' timestamp='1298813228' post='5660008']

Nu e nici o diferenta, Rromi au fost numiti dupa '90. Considerau ei ca ii discriminam spunandu-le tigani.

sa zica merci ca nu erau numiti ciori, cum ar fi trebuit

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='26 February 2011 - 14:20' timestamp='1298722837' post='5658406']

Rromi pentru ca am vrut sa fie un titlu neutru, urmand in postul meu sa ii numesc asa cum ii consider eu. Tigani.

Din cele spuse in ultimele minute + asta rezulta ca sa le spui rromi nu e ceva neutru, ci le e lor favorabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cryptal_Darkness

De pe blogul asta .

"Vorbeam azi cu cineva si din vorba in vorba imi spune ceva care pe moment m-a socat:

Un elev la liceu, face naveta cu trenul. In timp ce urca in tren, un tigan prost, ii trage de telefon sa i-l fure. Intr-o miscare brusca, respectivul elev se arunca dupa tigan sa ii dea telefon inapoi. In momentul ala s-a impiedicat si a cazut sub rotile trenului. Acum nu mai are nici un picior.

Pai daca il prinzi pe tiganu ala prost nu iti vine sa ii iei mortii la pula, asa putin?

Va dati seama ca din cauza unui tigan prost, omul ala nu mai are nici un viitor?

Este tragic ce se intampla la noi in tara, si mai ales ca nimeni nu face nimic!"

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='26 February 2011 - 01:14' timestamp='1298675685' post='5657888']

3. Poate ne e greu sa recunoastem, poate nu vrem sau poate chiar nu vrem sa o facem. Dar e clar ca nivelul de infractionalitate ridicat sa datoreaza caracterului agresiv al tiganilor al carui scop sau sursa nu il am. Daca ne uitam in penitenciare 70% sunt tigani. Si da normal ca sunt si romani care fac tampenii. Dar cu siguranta infractionalitatea ar scadea odata cu disparitia sau diminuarea tiganilor.

Solutiile mele: Cu toate ca as simti o placere sadica daca as privi cum sunt gazati, omorati, trimisi pe in mijlocul Marii Negre si lasati acolo, recunosc ca ar fi inuman si nedrept. Asa ca... m-am gandit la alte posibilitati.

In primul rand cum am spus in topicul care mi-a dat ideea de a mai incerca o data o astfel de tema, trebuie sa ne ridicam noi in fatza lor. Sa ne adunam, sa protestam (in sfarsit pentru ceva ce are rost, nu pentru bani). Si cand zic sa ne adunam, ma refer sa umplem Piata Unirii. Nu neg ca protestele ar putea degenera si nu m-ar deranja. As incuraja. Pana ce nu vor simti ei insusi frica nu se vor retrage. Odata cu o majoritate a populatiei ce ia atitudine, ni se va alatura televiziunea, mass-media si politica. Pentru ca asa cum am mai spus. ONU ii opreste pe politicieni, dar nu ii opreste nimeni pe oameni.

Ce am putea face dupa:

Am putea construii ... asa-numite lagare pentru cei care chiar nu au venituri si stau in conditii inumane, unde sa aiba case asigurate de stat, mancare si toate cele necesare, CU O SINGURA CONDITIE: 8 ore pe zi muncite in fabrica / uzina / whatever din incinta acelui lagar OBLIGATORIU. Astfel in loc sa imi fure mie portofelul va fi fortat sa munceasca. Conform "Daca nu sti, te invat, daca nu poti, te ajut, daca nu vrei, te fortez!". Desigur toate acestea in conditii UMANE si perfect DECENTE. Parasirea incintei sa fie interzisa decat cu exceptii. Sa aiba scoli speciale asigurate, unde sa invete rroma si alte porcarii d-ale lor (la urma urmei au dreptul sa isi respecte cultura).

=))))))))))))))))))))))))))) ti s-a furat portofelu sau telefonu ma si nu mai stii unde sa te plangi ?

pai hai sa iti zic eu cate ceva ...

romani sunt mult mai multi decat tiganii da ? , traim in aceeasi tara cu aceleasi salarii da ? cine crezi tu ca fura mai mult ?

de unde te-ai trezit tu sa zici ca 70% din inchisori sunt tigani ? ai ceva dovezi sau doar asa spui tu ca esti un frustat ?

ar scadea infractionalitatea odata cu plecarea tiganilor ? da-mi motive pentru care romanii nu fura ..

sa protestezi impotriva lor ? si ce rezolvi .. daca tipi crezi ca pleaca ? si cine crezi ca ar veni la protestul tau de rocker nebun ? ceilalti 0,1% care sunt ca tine din romania

la faza cu lagarele ai ajuns prea departe .. si sincer imi doresc sa fi intr-o seara cu prietena ta pe strada inconjurat de tigani si restu iti imaginezi si tu ... daca si tu doresti raul altor fiinte si eu iti doresc tot raul tie ...

ia gandeste-te la lagarele alea .. ce ar zice Protectia Omului ( si nu ma refer la cea din romania , ci la cea din afara ) sa afle ca se intampla asa ceva in tara noastra ? auzi lagar ... prea multe desene si filme hitleriste amice

@ nu mai ganditi ma asa ... incercati sa mai iesit din casa .. o sa vedeti ca tiganii sunt super , au inima au suflet .. mai sunt unii care fura este adevarat .. dar si romanii fura .. si toti de pe tot globul fura ... iar sanse cu ideea ta nu ai nici daca ai fi presedintele romaniei ... singura solutie a ta acum este sa te incui in casa , sa dai rockul tau satanic la maxim si sa speri ca o sa fie bine ... patetic ..

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))))))))))))))))))) ti s-a furat portofelu sau telefonu ma si nu mai stii unde sa te plangi ?

pai hai sa iti zic eu cate ceva ...

romani sunt mult mai multi decat tiganii da ? , traim in aceeasi tara cu aceleasi salarii da ? cine crezi tu ca fura mai mult ?

de unde te-ai trezit tu sa zici ca 70% din inchisori sunt tigani ? ai ceva dovezi sau doar asa spui tu ca esti un frustat ?

ar scadea infractionalitatea odata cu plecarea tiganilor ? da-mi motive pentru care romanii nu fura ..

sa protestezi impotriva lor ? si ce rezolvi .. daca tipi crezi ca pleaca ? si cine crezi ca ar veni la protestul tau de rocker nebun ? ceilalti 0,1% care sunt ca tine din romania

la faza cu lagarele ai ajuns prea departe .. si sincer imi doresc sa fi intr-o seara cu prietena ta pe strada inconjurat de tigani si restu iti imaginezi si tu ... daca si tu doresti raul altor fiinte si eu iti doresc tot raul tie ...

ia gandeste-te la lagarele alea .. ce ar zice Protectia Omului ( si nu ma refer la cea din romania , ci la cea din afara ) sa afle ca se intampla asa ceva in tara noastra ? auzi lagar ... prea multe desene si filme hitleriste amice

@ nu mai ganditi ma asa ... incercati sa mai iesit din casa .. o sa vedeti ca tiganii sunt super , au inima au suflet .. mai sunt unii care fura este adevarat .. dar si romanii fura .. si toti de pe tot globul fura ... iar sanse cu ideea ta nu ai nici daca ai fi presedintele romaniei ... singura solutie a ta acum este sa te incui in casa , sa dai rockul tau satanic la maxim si sa speri ca o sa fie bine ... patetic ..

Ba arunca'te sincer, ce'i prostia asta la tine? auzi numa rockerii nu ii suporta pe tigani? de unde e asta cu rockul tau satanic la maxim ma bo$$ ? il stii pe om e vecin cu tine ? nu vezi ca nu te suporta lumea, ca esti luat la misto? iesi tu din casa amice si du'te, plimba'te tu cu prietena daca ai asa ceva, mergi prin cartiere infestate si ai sa vezi cum una-doua se iau ori de ea ori de tine. Auzi au suflet, saracii de ei. Du'te si adopta'i sa vezi cum iti fura si chilotii de pe tine. Mai lasa forumurile si fantezismele astea de hanna montana si ponei si pace si veselie globala ca adevarul e departe de ce spui tu.

Ca sa nu spui ca vorbesc aiurea, eram in microbuz azi si intr'o statie, 3 tigani care se injurau si se impingeau pentru cine are onoarea de a tine 3 lei in buzunar.

OT: Lagarele sunt o solutie extremista, as prefera sa fie luati in duba toti astia care ard gazul de pomana, sa fie echipati cu maturoi si vesta si la maturat strazile cu ei.

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))))))))))))))))))) ti s-a furat portofelu sau telefonu ma si nu mai stii unde sa te plangi ?

pai hai sa iti zic eu cate ceva ...

romani sunt mult mai multi decat tiganii da ? , traim in aceeasi tara cu aceleasi salarii da ? cine crezi tu ca fura mai mult ?

de unde te-ai trezit tu sa zici ca 70% din inchisori sunt tigani ? ai ceva dovezi sau doar asa spui tu ca esti un frustat ?

ar scadea infractionalitatea odata cu plecarea tiganilor ? da-mi motive pentru care romanii nu fura ..

sa protestezi impotriva lor ? si ce rezolvi .. daca tipi crezi ca pleaca ? si cine crezi ca ar veni la protestul tau de rocker nebun ? ceilalti 0,1% care sunt ca tine din romania

la faza cu lagarele ai ajuns prea departe .. si sincer imi doresc sa fi intr-o seara cu prietena ta pe strada inconjurat de tigani si restu iti imaginezi si tu ... daca si tu doresti raul altor fiinte si eu iti doresc tot raul tie ...

ia gandeste-te la lagarele alea .. ce ar zice Protectia Omului ( si nu ma refer la cea din romania , ci la cea din afara ) sa afle ca se intampla asa ceva in tara noastra ? auzi lagar ... prea multe desene si filme hitleriste amice

@ nu mai ganditi ma asa ... incercati sa mai iesit din casa .. o sa vedeti ca tiganii sunt super , au inima au suflet .. mai sunt unii care fura este adevarat .. dar si romanii fura .. si toti de pe tot globul fura ... iar sanse cu ideea ta nu ai nici daca ai fi presedintele romaniei ... singura solutie a ta acum este sa te incui in casa , sa dai rockul tau satanic la maxim si sa speri ca o sa fie bine ... patetic ..

In primul rand cer sa fi sanctionat pentru nerespectarea regulilor de mai sus. Scrie cu rosu sa citesti cu atentie. Se pare ca in Biblie nu te-a invatat sa citesti ce scrie cu rosu.

Cat despre "roacker" nu cred ca te priveste pe tine orientarea mea muzicala. Sau are vreo legatura cu comportamentul meu? Satanist? De unde pana unde?

Cat despre ONU, ia mai citeste o data ce am zis. Tocmai am specificat ca acele cartiere (lagare asa cum le-am numit eu) le vor asigura conditii de trai umane, cu mult mai bune decat cele actuale si pe langa asta un loc de munca asigurat pentru a nu mai fi "nevoiti" sa fure.

Pentru dorintele tale de "seara"cu mine si prietena mea ... deocamdata cautati tu prietena, sau poate iti trimite Iisus una :) .

LE: De unde stiu procentajul din inchisori? Dar de ce sa caut eu? Cauta tu bai. Ca doar tiganii sunt super.

Care 0.1% din populatie sunt de acord cu mine? Ai idee cam cati fac parte din organizatii nationaliste si anti-rrome prin tara? Nu!? Arunca o privire.

Link to comment
Share on other sites

@ nu mai ganditi ma asa ... incercati sa mai iesit din casa .. o sa vedeti ca tiganii sunt super , au inima au suflet .. mai sunt unii care fura este adevarat .. dar si romanii fura .. si toti de pe tot globul fura

DA, corect .. sunt si romani care fura .. DAR NICIODATA n-am vazut vreun roman sa faca o laba in tramvaiul 41, da un tigan am vazut :|. Nu crezi? Spune-i asta tipei pe ai carei pantaloni a ejaculat!!!! :|. Ii urasc si imi este greata de ei :| .. imi e sila de cum vorbesc, de cum se poarta, de cum se imbraca, de tupeul infinit pe care-l au, de atitudinea de jmecherul pulii pe care toti o au. Sunt niste nenorociti, sunt rai si violenti, sunt nesimtiti si prost crescuti.

Si sa-ti mai povestesc o intamplare, poate aia cu laba in 41 nu te-a multumit. Doi tigani la mall, fiecare isi cumparase cate o cutie de cola .. unul dintre ei se ridica si de duce la baie .. si ce sa vezi? Ala care a ramas la masa si-a turnat la el in cutie ... cola din cutia prietenului care era la baie!!!! Si na, romani sa faca asta n-am vazut pana acum :|. Sa-ti mai zic? Lucruri minuscule... gen jafuri, crime, batai crunte ... sabii, cutite etc .. le stii si singur.

Link to comment
Share on other sites

=))))))))))))))))))))))))))) ti s-a furat portofelu sau telefonu ma si nu mai stii unde sa te plangi ?

pai hai sa iti zic eu cate ceva ...

romani sunt mult mai multi decat tiganii da ? , traim in aceeasi tara cu aceleasi salarii da ? cine crezi tu ca fura mai mult ?

de unde te-ai trezit tu sa zici ca 70% din inchisori sunt tigani ? ai ceva dovezi sau doar asa spui tu ca esti un frustat ?

ar scadea infractionalitatea odata cu plecarea tiganilor ? da-mi motive pentru care romanii nu fura ..

sa protestezi impotriva lor ? si ce rezolvi .. daca tipi crezi ca pleaca ? si cine crezi ca ar veni la protestul tau de rocker nebun ? ceilalti 0,1% care sunt ca tine din romania

la faza cu lagarele ai ajuns prea departe .. si sincer imi doresc sa fi intr-o seara cu prietena ta pe strada inconjurat de tigani si restu iti imaginezi si tu ... daca si tu doresti raul altor fiinte si eu iti doresc tot raul tie ...

ia gandeste-te la lagarele alea .. ce ar zice Protectia Omului ( si nu ma refer la cea din romania , ci la cea din afara ) sa afle ca se intampla asa ceva in tara noastra ? auzi lagar ... prea multe desene si filme hitleriste amice

@ nu mai ganditi ma asa ... incercati sa mai iesit din casa .. o sa vedeti ca tiganii sunt super , au inima au suflet .. mai sunt unii care fura este adevarat .. dar si romanii fura .. si toti de pe tot globul fura ... iar sanse cu ideea ta nu ai nici daca ai fi presedintele romaniei ... singura solutie a ta acum este sa te incui in casa , sa dai rockul tau satanic la maxim si sa speri ca o sa fie bine ... patetic ..

sa dea domnu sa-ti gasesti o piranda care sa-ti puna fusta in cap si cu aia sa ramai. noi intelegem ca tie iti plac manelele si esti intr-un anturaj de tigani, dar pe noi ne poti lasa in pace, nu ne suparam. du-te si spargeti lubenitele impreuna pe la colturi, nu ne mai convinge pe noi de bunatatea si bunastarea unui tigan.

Link to comment
Share on other sites

DA, corect .. sunt si romani care fura .. DAR NICIODATA n-am vazut vreun roman sa faca o laba in tramvaiul 41, da un tigan am vazut :|. Nu crezi? Spune-i asta tipei pe ai carei pantaloni a ejaculat!!!! :|. Ii urasc si imi este greata de ei :| .. imi e sila de cum vorbesc, de cum se poarta, de cum se imbraca, de tupeul infinit pe care-l au, de atitudinea de jmecherul pulii pe care toti o au. Sunt niste nenorociti, sunt rai si violenti, sunt nesimtiti si prost crescuti.

Si sa-ti mai povestesc o intamplare, poate aia cu laba in 41 nu te-a multumit. Doi tigani la mall, fiecare isi cumparase cate o cutie de cola .. unul dintre ei se ridica si de duce la baie .. si ce sa vezi? Ala care a ramas la masa si-a turnat la el in cutie ... cola din cutia prietenului care era la baie!!!! Si na, romani sa faca asta n-am vazut pana acum :|. Sa-ti mai zic? Lucruri minuscule... gen jafuri, crime, batai crunte ... sabii, cutite etc .. le stii si singur.

Am crescut in Colentina si tin minte ca am vazut o faza de genul printr-un tramvai. Sper ca nu erai tu :)) . Respectivul s-a ales cu cateva shuturi. Lasand hazul de necaz la o parte, observati ca numai printre voi gasim deja multi oameni care ne-ar sprijini (macar de acasa) daca am lua atitudine? Acum ganditi-va cati gandesc ca voi si le e frica sa o spune in gura mare pe strada sau in scoala sau la munca. De unde frica asta daca suntem mai multi? De ce sunt ei mai uniti? Daca vedeti ca sunteti atatia care vor sa faca ceva, de ce spuneti ca nu ati avea curajul sa va ridicati de pe scaune?

Link to comment
Share on other sites

DAR NICIODATA n-am vazut vreun roman sa faca o laba in tramvaiul 41, da un tigan am vazut :|. Nu crezi? Spune-i asta tipei pe ai carei pantaloni a ejaculat!!!! :| .

ahahahahahahahahahahaha =)))))))) daca eram eu in locul lu aia ii dadeam un sut in coaie de ramanea fara urmasi. oricum nu cred asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='27 February 2011 - 22:50' timestamp='1298839825' post='5660635']

Am crescut in Colentina si tin minte ca am vazut o faza de genul printr-un tramvai. Sper ca nu erai tu :)) . Respectivul s-a ales cu cateva shuturi. Lasand hazul de necaz la o parte, observati ca numai printre voi gasim deja multi oameni care ne-ar sprijini (macar de acasa) daca am lua atitudine? Acum ganditi-va cati gandesc ca voi si le e frica sa o spune in gura mare pe strada sau in scoala sau la munca. De unde frica asta daca suntem mai multi? De ce sunt ei mai uniti? Daca vedeti ca sunteti atatia care vor sa faca ceva, de ce spuneti ca nu ati avea curajul sa va ridicati de pe scaune?

normal ca ne este frica .. suntem oameni cu un gram de minte .. nu suntem in stare sa luam tarnocopul din curte si sa dam cu el in toate partile (cum fac ei). De cate ori n-ai vazut la tv tigani prinsi cu masina plinaaa de arme si cutite .. de multe ori. Nu avem atata violenta in sange, suntem educati sa intoarcem si celalalt obraz (din pacate).

ps: nu stau in colentina :P

@darkness03 bine ca nu crezi .. poate o patesti :P

Link to comment
Share on other sites

normal ca ne este frica .. suntem oameni cu un gram de minte .. nu suntem in stare sa luam tarnocopul din curte si sa dam cu el in toate partile (cum fac ei). De cate ori n-ai vazut la tv tigani prinsi cu masina plinaaa de arme si cutite .. de multe ori. Nu avem atata violenta in sange, suntem educati sa intoarcem si celalalt obraz (din pacate).

ps: nu stau in colentina :P

@darkness03 bine ca nu crezi .. poate o patesti :P

fereasca dumnezeu sa faca unu asa,ca iau un topor si i-o tai sau cel putin il bat de il bag in spital,oricum daca tu zici,naspa pentru aia

Link to comment
Share on other sites

ahahahahahahahahahahaha =)))))))) daca eram eu in locul lu aia ii dadeam un sut in coaie de ramanea fara urmasi. oricum nu cred asa ceva

nu crezi? :)) e unu si pe la metrou la politehnica daca nu ma insel, povestea cineva odata, o colega prin anul 1 parca.

Link to comment
Share on other sites

normal ca ne este frica .. suntem oameni cu un gram de minte .. nu suntem in stare sa luam tarnocopul din curte si sa dam cu el in toate partile (cum fac ei). De cate ori n-ai vazut la tv tigani prinsi cu masina plinaaa de arme si cutite .. de multe ori. Nu avem atata violenta in sange, suntem educati sa intoarcem si celalalt obraz (din pacate).

ps: nu stau in colentina :P

@darkness03 bine ca nu crezi .. poate o patesti :P

Da bun, dar daca ai vedea un afis pe strada, in care pe data de 1 Decembrie 2011 sa ne adunam toti in Piata Unirii sa cerem sa se faca ceva in legatura cu ei, ai ignora? Gandeste-te ca nu vi singura. Daca accepti tu, or sa mai vina inca 2-3 mii.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...