Jump to content
nwradu

Capitala, paralizata din cauza ploii

Recommended Posts

In Capitala, se circula cu dificultate pe mai multe artere, mai ales din centru. Ploaia din 24 de ore a inundat mai multe portiuni de drum si pasaje subterane.

Potrivit Politiei Rutiere, 90 de agenti au fost trimisi pe principalele artere rutiere pentru a fluidiza circulatia. De cand a inceput sa ploua abundent, in Bucuresti s-au produs 270 de accidente rutiere.

Viceprimarul Capitalei, Razvan Murgeanu a precizat, pentru Radio Romania Actualitati, care sunt cele mai afectate zone de inundatii.

"Avem foarte multe probleme, mai ales in sectoarele 3 si 4. Cea mai afectata zona in acest moment este in Sectorul 4, in perimetrul cuprins intre Liceul Sincai si Calea Vacaresti, mai ales in fata Palatului Copiilor, unde este apa de jumatate de metru. A inceput sa dreneze colectorul central.

Alte zone afectate sunt Mihai Bravu colt cu Dristor, zona Razoare, la 13 Septembrie, in drept la INOX, pe Dinicu Golescu, colt cu Stefan Furtuna, la Doamna Ghica, iarasi, la nod acolo este o mare de apa si incercam sa facem toate eforturile sa circule normal intr-o ora.

Pe Colentina, unde este Carrefour, iarasi, acolo este foarte multa apa, pe Libertatii, pe Mihai Bravu cu Ferdinand, pe Raul Doamnei cu Ghencea.

La pod, la IOR, pe Liviu Rebreanu, la Piata Crangasi si chiar si la Piata 1 Decembrie, intre Aleea Postavarul si Liviu Rebreanu sunt probleme cu circulatia", a adaugat Murgeanu.

Pentru evacuarea apei acumulate in ultimele 24 de ore, Primaria Capitalei a fost nevoita sa apeleze si la ajutorul pompierilor.

Razvan Murgeanu a mai precizat ca sistemul de canalizare al Capitalei poate absorbi un debit de 30 litri pe metru patrat, insa acum cantitatile de apa depasesc 70 de litri pe metru patrat.

Ploaia s-a infiltrat si in birourile din noua cladire a Senatului, perturband lucrarile de marti dimineata.

sursa: Hotnews.ro

Link to comment

Mda, circulatia astazi in asa zisa 'capitala' a tarii a fost un adevarat calvar. Am vazut multi soferi , in special Crangasi si Militari care si-au abandonat masinile(mai ales Olcit-urile biggrin.gif ) si au luat-o la pas. Strada mea(stau in Lizeanu) , la ora 7 dimineata,puteai sa juri arata precum Dambovita, in viata mea nu am vazut atata apa. Cei de la ANM au spus ca cica azi nopate ar fi cazut peste 100l\mp dar cred ca a fost mult mai mult. Oricum abia acum s-a mai dat drumu la circulatie dar daca continua sa ploua cum a facut-o azi noapte si astazi, maine cred ca o sa avem nevoie de iahturi sa

ajungem la munca tongue.gif

Link to comment

Trebuie sa fii cel putin nesimtit (Videanu) sa afirmi asa ceva, ca sistemul de canalizare nu a facut fata din cauza debitului prea mare datorat dusurilor de dimineata. smile.gif

Oricum, se pare ca este foarte greu de depasit acest prag al "prinde orbul, scoate-i ochii". Cam asta s-a intamplat de fiecare data, in loc sa ia masurile corespunzatoare, ei cauta in prima faza vinovatii. Sa ia exemplu de la americani, a trecut uraganul peste ei, s-au mobilizat, au inceput operatiunile, iar cand s-au mai linistit au trecut la identificarea cauzelor.

Link to comment

vorba aia .. Sa vasliti bine !

Strada Tineretului arata ieri a fluviu

Zona cea mai afectata a fost bulevardul Tineretului. Fiind subdimensionate, cele doua canale colectoare din zona nu au mai facut fata precipitatiilor abundente. Asa ca pentru mai multe ore traficul a fost deviat. Suficient pentru a scoate din minti mii de soferi. Alte zone afectate au fost: bulevardul C-tin Brancoveanu, in fata Spitalului Budimex, Nada Florilor, Calea Floreasca, str. Banul Dumitrache, str. Melodiei, str. Apostol Nicolae, T. Pallady 222 - 224, pe ambele sensuri, sos. Colentina intersectie cu Dna Ghica, str. Lister, bulevardul Brancoveanu intersectie cu Semenic, strada Valea Cascadelor intersectie cu bd. Timisoara.

Link to comment

Nu ma judecati gresit...singurul lucru care ma bucura pe seama ploii in Bucuresti este ca le va ajunge apa in galosii si la parlamentarii si deputatii nostri....mi-au dat lacrimile de fericire cand am vazut ca ploua prin cupola Senatului....asta e blestemul sinistratilor pe care ii mustra Tariceanu ca nu si-au asigurat casele wink.gif

Link to comment

numai ei stiu catzi bani au dat pt cupola aia ... traim in ROmania si asta ne ocupa tot timpu` !

Am inteles ca in jur de 500 de miliarde....cu banii astia imi inchipui cate case le faceau la sinistrati...am vazut la T.V ca si Cotrocenii au probleme cu apa...nu mai gasesc robinetul(ala din aur care l-a lasat Impuscatu')

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...