Jump to content
nwradu

Florence Aubenas si fostii ostatici, impreuna

Recommended Posts

Florence Aubenas si fostii ostatici, din nou impreuna

Nunta dupa captivitate

Presedintele Traian Basescu a avut parte de inca un moment „tensionat” aseara, la nunta cameramanului de la Prima TV, Sorin Miscoci. Seful statului a trebuit sa-si arate din nou calitatile de negociator. Numai ca, de data asta, nu a mai avut de-a face cu teroristii, ci cu „rapitorii” miresei. Astfel, dupa cum ne-a povestit chiar Sorin Miscoci, seful statului l-a „asistat” pe nas la negocierile privind recuperarea miresei si le-a oferit „rapitorilor” doua sticle de whisky. In rest, presedintele „s-a comportat ca oricare alt nuntas, a dansat, a glumit, s-a simtit bine”, a precizat Miscoci.

Relatiile cu Ohanesian s-au rupt imediat dupa venirea in tara

In privinta prezentei ziaristei franceze Florence Aubenas, Miscoci a afirmat ca a invitat-o la nunta atunci cand se aflau in Irak, dar ca venirea ei a fost o surpriza. „Eu nu am stiut ca Florence va veni. Am discutat cu ea in Irak. Pe urma, nu am insistat. Eram, cu o zi inainte de nunta, intr-un local din Sibiu cand Marie-Jeanne m-a sunat si mi-a spus sa ies putin. Nu mi-a venit sa cred ca in fata mea este Florence. Eu inteleg de ce a negat tot timpul ca a fost cu noi”, a povestit Miscoci. Totusi, prezenta jurnalistei franceze la nunta lui Sorin Miscoci este o recunoastere indirecta a faptului ca Florence Aubenas a fost tinuta in captivitate impreuna cu jurnalistii romani. Asta in ciuda faptului ca ziarista franceza a negat tot timpul acest lucru. Totusi, daca nu i-ar fi cunoscut, nu ar fi fost prezenta la nunta. De altfel si presedintele Traian Basescu, care s-a intretinut o vreme cu Florence si chiar a dansat cu ea, a afirmat ca „este o femeie minunata si numai o femeie robusta, inteligenta si puternica, asa cum este Florence, putea sa reziste la calvarul de acolo. In mine are un prieten”, a declarat seful statului, adaugand ca, prin refuzul de a face declaratii, jurnalista franceza „a procedat corect pentru viata celor doi care mai erau tinuti captivi”.

In privinta lui Ovidiu Ohanesian, cameramanul de la Prima TV ne-a declarat ca nu l-a invitat. „Am intrerupt relatiile dupa ce ne-am intors in tara”, a precizat Miscoci.

sursa: Evenimentul Zilei

Link to comment

In privinta lui Ovidiu Ohanesian, cameramanul de la Prima TV ne-a declarat ca nu l-a invitat. „Am intrerupt relatiile dupa ce ne-am intors in tara”, a precizat Miscoci.

Asta imi intareste convingerea ca Ohanesian a picat ca musca-n laptele rapirii.Ceilalti doi,intr-o mica masura,sint implicati(relatiile dintre MJ si Hayssam au fost-sau mai sint-foarte strinse).Numai cei din Nehoiu pot spune de cite ori au vazut-o pe MJ prin mertzanele lui Hayssam. cool.gif

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...