Jump to content
LuckyShot

Femeia muscata de caini a incetat din viata

Recommended Posts

Femeia muscata de caini in ziua de miercuri, in curtea ADP Sector 5, a incetat din viata vineri la Spitalul "Bagdasar-Arseni" din Bucuresti.

Decesul a fost constatat la ora 11.30, potrivit unor surse medicale, informeaza MEDIAFAX.

Victima se afla in stare critica, fiind supusa deja la trei interventii chirurgicale, printre care si un transplant de piele pe portiunile sfasiate de animale, a declarat, vineri, medicul Ioan Florescu, seful Clinicii de chirurgie plastica de la Spitalul "Bagdasar - Arseni".

Joi seara, pacienta a fost supusa unui transplant de piele pe portiunile sfasiate de animale, pielea fiind adusa din banca de tesuturi a profesorului Dan Enescu, managerul Spitalului de Urgenta "Grigore Alexandrescu".

Cele mai mari probleme sunt la umarul drept si la pulpele picioarelor, unde muscaturile au fost mai grave, a precizat Ioan Florescu.

Medicul a declarat vineri dimineata, intr-o conferinta de presa, ca acest caz a fost unul dintre cele mai grave pe care le-a vazut in timpul carierei sale.

"Leziunile produse indraznesc sa le asemuiesc cu un sindrom prin strivire, unul dintre cele mai grave leziuni din patologia traumatica", a spus Florescu.

El a adaugat ca in urma muscaturilor violente, au fost afectate tendoane, vase, nervi, au fost distrusi muschi.

"Sunt afectate tegumentele de la nivelul scalpului, membrele superioare de la umar pana la articulatii, membrele inferioare de la sold pana la talpi. S-au distrus tegumente, sunt efecte importante, s-au distrus muschi pe toata suprafata, nervi, vase", a sustinut seful Clinicii de chirurgie plastica.

Taniosa Sachievici a fost angajata recent la o firma de deseuri din Constanta, care urma sa deschida un punct de lucru in Bucuresti. Ea primise acceptul de a ridica de la ADP Sector 5 un container pentru colectarea materialelor refolosibile, sustine patronul firmei, care, dupa ce a vazut reportajul la televizor, a venit la spital sa-si vada angajata.

Pacienta a fost adusa, miercuri, la Spitalul "Bagdasar-Arseni" in stare foarte grava, cu traumatisme severe, plagi adanci provocate de muscaturi de caini, soc hipotermic si hemoragic, fiind gasita in curtea ADP Sector 5.

"Femeia, in varsta de 49 de ani, a ajuns la spital marti dimineata. Era in stare foarte grava, avea traumatisme severe, coaste rupte, umar dislocat, pneumotorax si plagi muscate pe tot corpul - scalp, maini, torace, spate si picioare. Erau plagi muscate adanci. Mai mult, femeia era in soc hipotermic si hemoragic", a declarat medicul primar ATI Virginia Barbulescu.

Pacienta a fost operata, iar dupa interventia chirurgicala, care a durat patru ore, a fost dusa in Sectia ATI a Spitalului "Bagdasar-Arseni", in prezent starea acesteia find critica, a mai spus medicul.

In jurul orei 19.00, femeia a facut un stop cardio-respirator, medicii reusind sa o resusciteze.

Victima a fost gasita in curtea ADP Sector 5. Cladirea institutiei este in conservare din 2010, astfel ca acolo nu erau angajati.

Politia a declansat o ancheta in acest caz.

sursa

in Bucuresti sunt peste 100.000 de caini si nu stiu ce i-a apucat in ultima vreme, dar sunt din ce in ce mai violenti. latra si se reped sa muste fara ca macar sa-i bagi in seama sau sa te uiti la ei. pe langa blocul meu sunt cel putin 20 de caini pe care ii mai apuca din cand in cand damblaua sa se ia aiurea de orice misca.

@Dani, ia uite, prietenii tai :D hai sa avem grija de ei si sa-i tinem pe langa blocuri ca sunt si ei suflete amarate :(

Link to comment

nu prea aveam nimic cu ei pana acum, ba unii sunt chiar dragalasi/blanzi etc. ; dar daca s-a ajuns aici, pai mai da-i in s....oz de caini, sa se ocupe de ei frate, sa ii ia din oras sa ii duca undeva ca astia te omoara; dar nu mi-as dori sa ii eutanasieze, doar sa le faca un loc special amenajat, sau sa ii castreze pe toti, dar presupun ca nu sunt bani pentru asta

Link to comment

Am mai scris si anul trecut despre acest subiect, dar se pare ca nu s-a bagat la cap. S-a redeschis acest subiect pentru ca o femeie a murit muscata de niste caini, dupa ce a intrat in curtea fostului sediu al ADP Bucuresti. Binenteles, majoritatea comentatorilor, fara sa aiba nici o treaba cu domeniul, au sarit cu gura pe acei caini, care de fapt si-au aparat teritoriul. Mie imi pare foarte rau ca femeia a murit, dar de ce a intrat pe acel domeniu fara sa sune inainte? De ce “angajatorul” n-a anuntat-o inainte de acesti caini? Acei oameni trebuiau sa stie ca acei caini sunt “periculosi” si trebuiau inchisi undeva. Acei oameni trebuia sa rezolve problema inainte sa se produca acest incident. Si in acest caz tot cainii sunt de vina?

Voi toti, sariti cu gura pe cainii vagabonzi si vreti sa-i eutanasiati pe toti din Bucuresti. Am dreptate? Dar, am o intrebare. Macar unul dintre voi s-a gandit sa faca ceva cu adevarat bun in aceasta privinta? Sau credeti ca prin aceste articole se va schimba ceva? Va anunt de pe acuma ca nu. Toti iubiti cainii, dar majoritatea nu faceti nimic in acelasi timp. Stati pe margine si cand se intampla ceva, atacati.

De ce solutia adaposturilor nu e buna? De ce nu se poate face un amarat de depozit in afara capitalei? Costa atat de mult? Hai fiti seriosi. Si ce daca costa? Nu merita acele animale macar atata? Plus ca daca se va face, eu cred ca macar 20% din populatia capitalei vor dona banuti. Dar binenteles, pentru noi romanii, cea mai simpla solutie e sa-i eutanasiem. Nici macar nu s-a incercat sterilizarea tuturor cainilor vagabonzi, dar noi vrem sa-i eutanasiem. Va spun eu, pentru ca am terminat o facultate in domeniu si pentru ca am caini, ca sterilizarea acestor patrupede ar fi amortizat problema. Plus ca unii dintre acesti caini vagabonzi, care au parte de iubire si de atentie sigur nu ataca. Voi toti sariti pe ei, dar sa verificati detaliile ati uitat. Nu mai conteaza ca si ei sunt agresati de diferite specimene, care n-au ce face sau de copii needucati. Nu mai conteaza decat ca noi suntem muscati. De ce pe mine nu m-a muscat niciodata un caine vagabond? Pentru ca nu mi-e frica de ei si pentru ca nu gandesc cu rautate (cainii simt frica si rautatea). M-au latrat cativa, dar daca nu mi-a fost frica de ei, degeaba. Ati uitat de problemele cu teritoriul animalelor sau de problemele caldurilor? Cainii devin agresivi si datorita acestor detalii, pe care multi dintre voi nu le cunoasteti. Cainii isi apara teritoriul, iar masculii isi apara femelele cand sunt in calduri (nu in toate cazurile devin agresivi). In Bucuresti e o problema ca sunt multe haite, dar inca o data zic ca daca ar fi fost sterilizati si vaccinati toti nu cred ca s-ar mai fi intamplat multe dintre aceste probleme. Sau trebuia cumva sa vina de buna voie la veterinar?

Nu inteleg de ce toate specimenele (aici ma refer la majoritatea comentatorilor de pe blog-uri si site-uri) isi dau cu parerea, daca habar n-au despre aceasta problema. Majoritatea comenteaza doar cand se intampla ceva. In rest sunt niste lenesi si barfitori. Asteapta sa le cada solutiile in gura. Si cred ca nici unul dintre ei nu s-a gandit sa dea o idee sau sa contacteze firmele din afara, ca sa vina in ajutorul nostru. De ce la Oradea s-a putut rezolva problema? De ce au venit englezii de la SOS Dogs ca sa adune toate patrupedele? De ce le-au sterilizat pe gratis? Credeti ca au venit singuri? Va spun eu ca nu. Au fost contactati de cateva persoane cu inima. Si nu cred ca nu s-ar putea gasi un sponsor mai mare si pentru capitala. Desi problema asta ar trebui rezolvata de Primarie, in colaborare cu populatia. Binenteles, dupa treaba asta, cativa veterinari au facut gura, si anume ca de ce nu li s-au dat lor bani ca sa-i sterilizeze. Vedeti cum e romanul? Strainul ne face un bine si noi il scuipam in fata. De aceea n-o sa se schimbe nimic in Romania, prea curand. Suntem lenesi, barfitori, pesimisti, gasim probleme la orice si nu suntem uniti.

Eu voi fi de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, doar cand ii vom eutanasia pe toti criminalii, violatorii, traficantii de droguri si arme, politicienii care fura tara, lenesii ajutati de stat, unii tigani betivi care fac probleme si pe liderii gastilor din toate orasele, care se cred mari interlopi si din cauza carora unii oameni nu mai pot dormi noaptea. Dupa ce facem toate astea promit ca o sa ma gandesc si la aceasta varianta. Pana atunci, fiti civilizati si gasiti solutii moderne nu barbare. Puneti-va si voi cu cei de aceeasi masura, nu cu acesti caini, care nu-si pot spune problemele. Acum o sa ziceti ca acesti oameni au drepturi si nu pot fi omorati asa simplu. Si eu o sa zic ca si cainii au aceleasi drepturi si ca nu pot fi omorati asa simplu. Cu ce e mai bun omul decat cainele? Cine a decis asta? Voi? Eu nu stiu de asemenea regula. Asa cum sunt in SUA tribunale pentru animale, asa pot fi si aici. Iarasi am uitat ca noi romanii ne credem mai destepti ca si americanii. Pacat ca la ei nu se intampla astfel de chestii.

Si ca si paranteza. Majoritatea oamenilor vorbesc de cainii “periculosi” gen rottweiler, doberman, pitbull samd foarte urat. Ca au auzit pe la tv ca la 7 ani rottweilerii si dobermanii innebunesc, ca au auzit ca au muscat anumite persoane samd. Ei au auzit doar stirile negative, dar va asigur eu ca n-au citit nimic despre aceste rase. Intr-adevar, au un temperament mai ciudat, dar daca sunt dresati, li se da iubire si atentie sigur nu se intampla nimic. Sunt cei mai cuminti caini. Si asta o spun din experienta, pentru ca am o femela de rottweiler acasa, care are aproape 11 ani. Trebuia sa fiu rupt deja in 10 bucati. Exact aceeasi problema e si cu acesti caini vagabonzi. Toti declara ce declara, dar o data nu s-au interesat de problemele cainilor. Doar noi oamenii contam. Cum a zis cineva, cainii nu sunt niste monstri, iar eu zic ca noi suntem monstrii. Omul e cea mai distructiva fiinta de pe fata pamantului. In majoritatea cazurilor inteligenta si iq-ul ala ridicat despre care toata lumea vorbeste e degeaba.

@Luckyshot, pui si tu stirea dupa cateva zile dupa ce s-a intamplat. Ai deschis acest topic ca sa ma atati, stii bine. Tu comentezi, dar nici macar n-ai citit tot si nici nu stii de ce acei caini au atacat acea femeie. Stai linistita, oricand si la orice ora si cu ochii inchisi pun pe primul loc animalele. Binenteles, in afara de familie (nevasta, parinti, frate, bunici, cateva rude si cativa prieteni).

Link to comment

Acolo in Bucuresti cred ca e paradisul cainilor, nu stiu de ce. Ori de cate ori ajung pe acolo, mi-e frica sa merg de la masina pana la magazin sa-mi iau ceva, ca trebuie sa fie prezenta o haita de caini. Da sa-i ia naibi de pe strazi si sa-i killareasca pe toti. Cine vrea caine, sa-si cumpere, nu tine hoituri in fata blocului.

adevarat ! sincer nu inteleg dece toate babele hranesc caini in fata blocurilor ca sa se adune ! o sa ajungem sa iesim din casa cu o bata ! cel putin la mine in fata blocului sunt 10-11 mai mereu ! dece nu isi cumpara 1 caine si il tine la ea acasa si gata ?

Link to comment

adevarat ! sincer nu inteleg dece toate babele hranesc caini in fata blocurilor ca sa se adune ! o sa ajungem sa iesim din casa cu o bata ! cel putin la mine in fata blocului sunt 10-11 mai mereu ! dece nu isi cumpara 1 caine si il tine la ea acasa si gata ?

pai stii ca in mare parte e si vina ta si a prietenilor tai ? pentru ca dani are si el dreptatea lui; sunt sigur ca voi cand ii vedeti incepeti sa va agitati "aaaaaaaaaa marsssss maaaarssssss :crybaby: " , pe mine m-a muscat o singura data un caine, eram mic si m-am dus la puii ei, nu o vazusem pe ea (mama lor) si cand m-am dus la ei normal ca ea s-a speriat si s-a repezit la gamba mea (ca sa isi apere puii) , nu-i nimic, am facut antitetanos si mi-a trecut, nu le port pica; acum de fiecare data cand ma latra ma doare la basca, imi vad de drum, daca incep sa se apropie (rareori) pur si simplu le vorbesc calm, ma uit in ochii lor, daca fugi ca tembelul normal ca se reped toti la tine

Link to comment

unde`i Cesar Millan cand ai nevoie de el ...

Da, e adevarat. Pentru o asemenea problema trebuie intrebati experti ca si el. De la el accept pareri pentru ca are o experienta vasta in domeniu. E atat de calm cand un caine sare la el sa-l muste... Stie ce vorbeste. Bine punctat.

Link to comment

Eu voi fi de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, doar cand ii vom eutanasia pe toti criminalii, violatorii, traficantii de droguri si arme, politicienii care fura tara, lenesii ajutati de stat, unii tigani betivi care fac probleme si pe liderii gastilor din toate orasele, care se cred mari interlopi si din cauza carora unii oameni nu mai pot dormi noaptea

De ce sa scape asa usor ?

Link to comment
Guest SherkaN

Ma eu nu inteleg ce stati sa le cautati motive .... NU TREBUIE SA STEA PE STRAZI SI PUNCT !!!! Ce tot o ardeti cu "domneeeeeeeeee ... e teritoriul lor" sau "domneeeeee.... era in calduri" , pai tu ai impresia ca eu stau sa ocolesc 6 strazi ca e o catea in calduri sau ca e teritoriul CAINILOR ? Asta e buna .... NU AU CE CAUTA PE STRAZI , sunt persoane care le e frica de ei , sunt copii !!!! Spre ex. la mine la bloc a trecut un copil cu o bicicleta si s-au luat 8 caini dupa el , ala saracu` cu ochii pe caini sa nu`l ia de picioare a cazut cu bicicleta drept sunt o masina , dar np ... era cateaua in calduri, trebuie lasati in pace , pai sa imi muste mie copilu` sau mai rau ... sa mi-l nenoroceasca , ca sa fiu al dracu daca nu-mi iau toporu` si un sac de carne si o iau de nebun prin oras si tot ce vad caine in fata ochilor ii arunc cate o buca` de carne si ii iau capu`.

Link to comment

Dani eu nu stiu unde lucrezi tu ... sau pe ce drum te duci la munca , dar eu invat in Politehnica si cand spun ca e plin de caini e putin spus. Si partea aiurea e ca sunt grupati in haite de cate 10-20 si daca unul singur incepe sa latre .. toata haita sare pe tine :| . Ca sa ajung la ore INTREAGA trebuie sa ocolesc jumatate de campus. Imi era oricum frica de caini, dar de cand cu facultatea asta sunt ingrozita. Daca vad un singur caine ma intorc din drum, traversez 5 strazi si ocolesc 5km. Serios acum ... ti se pare normal sa fac 5 infarcturi in drum spre scoala, din cauza ca ies de sub masini latrand si maraind, din cauza ca nimeresc intre 2 haite care se bat, din cauza ca niste nebune strang 100 de caini pentru a le da sa manance, iar cand treci prin zona aia se hotarasc sa te manance pe tine? Eu ce rahat sa fac? Sa cumpar teren in afara Bucurestiului, sa construiesc un adapost si sa intretin 1mil de caini? Uimitor .. dar n-am cum :|! Singurii vinovati sunt autoritatile care nu fac nimic concret, ca de obicei din lipsa de bani. Sa se organizeze ei, sa conceapa un plan eficient .. sa faca oriceeee ... pentru ca populatia sigur ar cotiza numai sa scape de maidanezi odata.

Edited by FallOutGirl
Link to comment

... sau pe ce drum te duci la munca

Evident nu cu transportul in comun, de-asta ii e atat de usor sa comenteze contrariu. Nu Dani? Renunta la masina pentru o luna, vino acasa seara pe jos, macar o noapte. Cand te vor asalta vreo 5-6 caini ai sa-ti schimbi parerea.

In mare, nu prea am chiar asa mare frica de caini, dar te trec cativa fiori cand auzi un caine in spatele tau maraind. Incerci cumva sa-l alungi, nu sa fugi de tampit, cu atat te vor asalta si mai multi. Oricum, sa-i fie tarana usoara, desi nici moartea unui om nu schimba nimic in ziua de azi, daca nu-i vedeta. all in favor say "aye". xD

Nu suport oamenii care le dau sa manance la cainii maidanezi. Spre exemplu daca sunteti din bucuresti si parcurgeti putin zona militari, de la cora spre campusul leu, sunt o gramada de florarii si "chioscuri". Ei bine toti acesti vanzatori le dau sa manance la cainii aia, ei gandindu-se ca isi fac un bine, ca au gardieni, le apara proprietatile. Ce rahat sa furi frate? Ziare de ieri? Flori? Oameni tampiti, a trebuit sa merg dracu pe autostrada din cauza cainilor intr-o noapte. Daca ti-e asa drag de ei i-ai frate acasa, nu-i hrani pe strada incat sa muste lumea.

Link to comment

Da, e adevarat. Pentru o asemenea problema trebuie intrebati experti ca si el. De la el accept pareri pentru ca are o experienta vasta in domeniu. E atat de calm cand un caine sare la el sa-l muste... Stie ce vorbeste. Bine punctat.

ce experti omule? cand vine o haita de 5-6 caini in fuga chititi sa sara la tine ca cine stie ce li s-a parut lor, crezi ca poti sa mai vorbesti cu ei? deja intra in alta stare. nu e ca si cum poti sa-i iei pe rand si sa te impui in fata fiecaruia sau te imprietenesti cu ei. in cazuri din astea in care mai multi caini te inconjoara, nu poti decat sa te rogi sa cada un meteorit peste ei.

invata-ma si pe mine ce-ai face tu daca in drum spre casa cativa caini latra la alti caini de pe partea cealalta a soselei iar cainii aia cred ca latra la tine si incep si aia sa latre, iar ce care initial nu latrau la tine, acum latra la tine, si nu numai ca latra, dar alearga toti spre tine sa te muste? cum reactionezi in momentul ala? le canti nani, nani sau astepti sa te muste si te resemnezi ca asta e, doar isi apara teritoriul si tu oricum de la o muscatura nu mori?

tu chiar nu-ti dai seama de gravitatea situatiei? in momentul in care umbla in haite, nu te mai poti purta cu ei asa cum te porti cu unul. si nici nu e normal sa zici ca-si apara teritoriul. asta nu e teritoriul lor. sa se duca in padure daca vor teritoriu.

Link to comment
Guest SherkaN

Lasati-i ma ca astia sunt exact ca politicienii care vin si spun "se poate trai decent cu un salar de 900 lei" , insa el saracu n-a fost pus niciodata in situatia asta, el nu stie cat costa o factura de curent s.a.m.d , asa si dani asta, o arde ca sunt cainii cumini si el sta intr-un castel la ultimul nivel, nu umbla pe jos decat din camera la wc si bucatarie sa manance.

Link to comment

Ma eu nu inteleg ce stati sa le cautati motive .... NU TREBUIE SA STEA PE STRAZI SI PUNCT !!!! Ce tot o ardeti cu "domneeeeeeeeee ... e teritoriul lor" sau "domneeeeee.... era in calduri" , pai tu ai impresia ca eu stau sa ocolesc 6 strazi ca e o catea in calduri sau ca e teritoriul CAINILOR ? Asta e buna .... NU AU CE CAUTA PE STRAZI , sunt persoane care le e frica de ei , sunt copii !!!! Spre ex. la mine la bloc a trecut un copil cu o bicicleta si s-au luat 8 caini dupa el , ala saracu` cu ochii pe caini sa nu`l ia de picioare a cazut cu bicicleta drept sunt o masina , dar np ... era cateaua in calduri, trebuie lasati in pace , pai sa imi muste mie copilu` sau mai rau ... sa mi-l nenoroceasca , ca sa fiu al dracu daca nu-mi iau toporu` si un sac de carne si o iau de nebun prin oras si tot ce vad caine in fata ochilor ii arunc cate o buca` de carne si ii iau capu`.

Binenteles ca nu au ce cauta pe strazi, dar nu asta e solutia. Solutia e sa se faca adaposturi, iar Primaria in colaborare cu populatia sa se ocupa de prinderea lor. Cum ziceam, sunt sigur ca oamenii vor dona bani ca sa fie ingrijiti cum trebuie.

Dani eu nu stiu unde lucrezi tu ... sau pe ce drum te duci la munca , dar eu invat in Politehnica si cand spun ca e plin de caini e putin spus. Si partea aiurea e ca sunt grupati in haite de cate 10-20 si daca unul singur incepe sa latre .. toata haita sare pe tine :| . Ca sa ajung la ore INTREAGA trebuie sa ocolesc jumatate de campus. Imi era oricum frica de caini, dar de cand cu facultatea asta sunt ingrozita. Daca vad un singur caine ma intorc din drum, traversez 5 strazi si ocolesc 5km. Serios acum ... ti se pare normal sa fac 5 infarcturi in drum spre scoala, din cauza ca ies de sub masini latrand si maraind, din cauza ca nimeresc intre 2 haite care se bat, din cauza ca niste nebune strang 100 de caini pentru a le da sa manance, iar cand treci prin zona aia se hotarasc sa te manance pe tine? Eu ce rahat sa fac? Sa cumpar teren in afara Bucurestiului, sa construiesc un adapost si sa intretin 1mil de caini? Uimitor .. dar n-am cum :|! Singurii vinovati sunt autoritatile care nu fac nimic concret, ca de obicei din lipsa de bani. Sa se organizeze ei, sa conceapa un plan eficient .. sa faca oriceeee ... pentru ca populatia sigur ar cotiza numai sa scape de maidanezi odata.

Te inteleg si stiu foarte bine ca e asa cum zici. Tu ai spus-o cu o atitudine corecta si iti respect parerea. Stiu ca sunt multe haite, dar cum ii ziceam mai sus, nu eutanasierea e solutia. Si eu am intrat o data, acum multi ani, printre vreo 10 caini vagabonzi (o femela si restul masculi, care o urmareau fiindca era in calduri), dar nu s-a intamplat nimic pentru ca nu imi este frica de ei. N-a zis nimeni ca sa cumperi tu ci noi sa venim cu propuneri umane, pe care sa le dam autoritatilor sau sa contactam fundatii din afara, ex SPCA. Degeaba ne plangem, voi i-ati votat nu? Si crede-ma ca oricine ar fi venit la carma tarii, daca n-are sustinerea populatiei, degeaba.

Evident nu cu transportul in comun, de-asta ii e atat de usor sa comenteze contrariu. Nu Dani? Renunta la masina pentru o luna, vino acasa seara pe jos, macar o noapte. Cand te vor asalta vreo 5-6 caini ai sa-ti schimbi parerea.

In mare, nu prea am chiar asa mare frica de caini, dar te trec cativa fiori cand auzi un caine in spatele tau maraind. Incerci cumva sa-l alungi, nu sa fugi de tampit, cu atat te vor asalta si mai multi. Oricum, sa-i fie tarana usoara, desi nici moartea unui om nu schimba nimic in ziua de azi, daca nu-i vedeta. all in favor say "aye". xD

Am scris undeva ca merg cu masina? Nici macar n-am permis. Inainte intreaba :P Si stai linistit ca de 5, 6 ani tot fac naveta la Bucuresti (de 2 ori pe an si stau o saptamana, doua). Ultima oara am stat in Gorjului, unde erau o droaie de caini vagabonzi. Nu m-au latrat nici unul.

ce experti omule? cand vine o haita de 5-6 caini in fuga chititi sa sara la tine ca cine stie ce li s-a parut lor, crezi ca poti sa mai vorbesti cu ei? deja intra in alta stare. nu e ca si cum poti sa-i iei pe rand si sa te impui in fata fiecaruia sau te imprietenesti cu ei. in cazuri din astea in care mai multi caini te inconjoara, nu poti decat sa te rogi sa cada un meteorit peste ei.

invata-ma si pe mine ce-ai face tu daca in drum spre casa cativa caini latra la alti caini de pe partea cealalta a soselei iar cainii aia cred ca latra la tine si incep si aia sa latre, iar ce care initial nu latrau la tine, acum latra la tine, si nu numai ca latra, dar alearga toti spre tine sa te muste? cum reactionezi in momentul ala? le canti nani, nani sau astepti sa te muste si te resemnezi ca asta e, doar isi apara teritoriul si tu oricum de la o muscatura nu mori?

tu chiar nu-ti dai seama de gravitatea situatiei? in momentul in care umbla in haite, nu te mai poti purta cu ei asa cum te porti cu unul. si nici nu e normal sa zici ca-si apara teritoriul. asta nu e teritoriul lor. sa se duca in padure daca vor teritoriu.

Nu-i bagi in seama si-ti vezi de drumul tau. Dar in orice caz, nu te sperii si nu fugi de ei. Sau faci o poza si te duci frumos la Primaria sectorului si depui plangere. E usor sa te plangi pe forum si sa nu faci nimic. Intr-adevar, e grava situatia, dar nu eutanasierea lor e solutia. O zic la nesfarsit. Serios? Nu e teritoriul lor? Pai atunci de ce i-am "indomesticit" si i-am adus in oras? De ce nu i-am lasat sa fie salbatici, ca si celelalte animale? Asa au fost acum mii de ani.

Lasati-i ma ca astia sunt exact ca politicienii care vin si spun "se poate trai decent cu un salar de 900 lei" , insa el saracu n-a fost pus niciodata in situatia asta, el nu stie cat costa o factura de curent s.a.m.d , asa si dani asta, o arde ca sunt cainii cumini si el sta intr-un castel la ultimul nivel, nu umbla pe jos decat din camera la wc si bucatarie sa manance.

De unde stii ca n-am fost pus niciodata in situatia asta? Esti cumva mama omida si nu stiu eu? Doi la mana, eu am terminat o facultate in domeniu, am caini acasa si stiu despre ce vb din experienta. Eu nu vb doar de dragul de a vb, ca unii dintre voi. Nu-ti da cu parerea despre mine ca nu ma cunosti. Stai calm

Link to comment

Am scris undeva ca merg cu masina? Nici macar n-am permis. Inainte intreaba :P Si stai linistit ca de 5, 6 ani tot fac naveta la Bucuresti (de 2 ori pe an si stau o saptamana, doua). Ultima oara am stat in Gorjului, unde erau o droaie de caini vagabonzi. Nu m-au latrat nici unul.

Ma gandeam si eu...ca la valoarea ta... :D

Bine, nu te-a latrat niciunu, dar exista posibiliatea ca tu sa fii in locul femei despre care s-a deschis topicul...ce faci? :| Fugi? Te bati cu ei? Spargi vreun magazin ca sa te adapostezi? Te urci intr-un copac? :D Ii lasi sa te muste pentru ca e teritoriul lor? :/ Gresesti si nu e bine cum gandesti situatia asta.

Link to comment
Guest SherkaN

@ dani ... ai caini acasa , stii ce vorbesti ? :))))))))))) pai tu-mi compari mie un caine de acasa cu o haita de 20 de morti de foame de la gunoaie ?

Si ce facultate "in domeniul cainilor" ai terminat ? Psihologia si starile sufletesti ale patrupedelor aduse la oras spre domesticirea lor ?

Link to comment

@ dani ... ai caini acasa , stii ce vorbesti ? :))))))))))) pai tu-mi compari mie un caine de acasa cu o haita de 20 de morti de foame de la gunoaie ?

Si ce facultate "in domeniul cainilor" ai terminat ? Psihologia si starile sufletesti ale patrupedelor aduse la oras spre domesticirea lor ?

Asta era una dintre idei. N-am zis ca e si neaparat relevanta, dar conteaza pentru ca daca intr-adevar esti interesat de acest domeniu, inveti si de la cei de casa anumite "apucaturi" si le experimentezi cu cei vagabonzi. Pana la urma, toti sunt caini.

Sherkane, nu e treaba ta ce am terminat. Daca intr-adevar te intereseaza, discuti cu mine frumos, nu flegmatic.

@bny Ma descurc si fara masina, stai linistit. Deocamdata nu am nevoie.

@RammsteinWelt da tu bani pt chips-uri, suc-uri si fast food ca eu dau pt copii si caini.

Link to comment
Guest SherkaN

Asta mai lipsea sa dam bani si pentru niste javre.

Da , ce-mi place mie de Dani ca o arde numai cu "comentati pe forum, dar nu faceti nimic in privinta asta" , pai ma Dani am mai zis de 10000 de ori circa, EU DE CE PLATESC IMPOZITE, TAXE ? Nu pt. asta ? Tre sa fac EU ?

Link to comment

Nu-i bagi in seama si-ti vezi de drumul tau. Dar in orice caz, nu te sperii si nu fugi de ei. Sau faci o poza si te duci frumos la Primaria sectorului si depui plangere.

Are dreptatea asta. Dupa ce te musca ramai calm si nu-i bagi in seama, dar scoti aparatu si faci poze (vezi cum faci cu blitzu ca daca-i enervezi iar te musca). Asa muscat cum esti te duci frumusel la primarie si te pui pe scris plangeri (atentie ca e coada). N-ar fi rau sa treci si pe la medic (iar coada).

In eventualitatea ca esti copil ce sa zic...foarte naspa, trebuie sa-ti convingi parintii sa se duca sa faca poze, apoi la primarie la coada. Ba da' e si destept.

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...