Jump to content
Finnick

Cum miros jocurile pe computer?

Recommended Posts

scentscape.jpg?width=600

Conceptul “Smell-O-Vision”- combinarea, prin diferite tehnologii, a imaginilor si a mirosului – a a facut un pas inainte: firma americana Scent Sciences a inventat un dispozitiv care, conectat la computer, elibereaza in aer diferite mirosuri, alese astfel incat sa se potriveasca situatiilor intalnite in joc.

ScentScape, cum a fost numit dispozitivul, adauga jocurilor o noua dimensiune: simtul olfactiv este si el implicat, alaturi de vaz si auz, in senzatiile asociate cu jocul.

Dotat cu aproximativ 20 de mirosuri diferite, ScentScape se conecteaza la computer sau consola si este programat astfel incat "sa raspunda" la ceea ce se intampla pe ecran, eliberand in aer amestecuri odorante corespunzatoare si creand, astfel, ambientul olfactiv potrivit, de la mirosul unei paduri de pini pana la mirosul marii.

Aparatul (care costa 69.99 USD) are si o functie de "control al volumului" emisiilor, pentru ca utilizatorii sa nu inhaleze cantitati excesive de substante.

Creatorii lui ScentScape l-au dotat si cu o functie de "editare", care ar permite utilizatorilor sa creeze ei insisi "arome" noi.

Sursa: descopera

Link to comment

si banuiesc ca trebuie reincarcat cu niste substante ca altfel ...

ar fi ceva sa nu trebuiasca incarcat niciodata .. ca la 70 dolari nu mi se pare mult .. si se v-a mai ieftini pe parcurs ...

e dragut sa stai sa te uiti la desktop si sa iti miroasa a mare ( asta am eu pe desktop , o mare :D )

Link to comment
Guest Antikrist

Ar fi interesant, dupa o tura de Shift sa simt miros de frane pe aici :))

parerea mea e ca nu se va intampla. Cel putin nu un miros exact.

Probabil ca ar emana un miros de plastic ars, dar nu ceva concret

Link to comment

sau cel mai tare este in Call of duty 4 si 6 =)) cand sare un caine pe tine..............

Vai ce ii pute gura.

:coffee:

SAu in HAlf LIfe 1 si 2 cand umbli prin apele alea urat mirositoare........cu zombii aia...=))

Iti face in casa o atmosfera de "morga" =)) mai putin vizual :coffee:

Dupaia mai sti in jocuri unde se consuma droguri :banana2:

:coffee:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...