Jump to content
ROXaNNNa

Dezbatere pe teme 1. Cele mai frumoase lucruri din viata sunt gratis 2.Tineretea nu e vesnica

Recommended Posts

am 2 teme pe care trebuie sa "le discut" in public, as vrea sa stiu ce parere aveti

1. Cele mai frumoase lucruri din viata sunt gratis

2.Tineretea nu e vesnica

stiu ca sunt filozofi pe forum,,,,,, :tiphat: :tiphat:

Daca te-ai stradui ceva mai mult decat sa faci un post minimalist, poate ca ai atrage atentia filosofilor...

Ce anume vrei sa discuti legat de cele doua teme? Sa le discutam comparativ? Sa alegem argumentat? Sa le contrazicem cu altele?

Ideal ar fi sa incepi chiar tu discutia, sa dai un sens polemicii de idei.

A, si data viitoare alege un titlu care sa aiba legatura cu subiectul, daca vrei sa nu fii avertizat(a).

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Eu nici macar nu inteleg care-s temele.

"Cele mai frumoase lucruri din viata sunt gratis" ! ? wtf ... cum adica ? Nu prea are sens, sau mi se pare mie ? :))

Link to comment
Share on other sites

Eu nici macar nu inteleg care-s temele.

"Cele mai frumoase lucruri din viata sunt gratis" ! ? wtf ... cum adica ?

poate se referea la iubire ;;) , dar aia de la o vreme, e mai scumpa decat un Matiz

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Pai putea sa spuna scurt "iubirea" , nu cred ca se referea la ea, si oricum nici iubirea nu e gratis :P , mai bine asteptam un pic, poate ne lamuereste.

Tineretea nu e vesnica = iarna nu-i ca vara.

Link to comment
Share on other sites

Tineretea nu e vesnica = iarna nu-i ca vara.

Poti sa imbatranesti din punct de vedere fizic, dar la 60 de ani poti sa te simti tanar daca te joci impreuna cu nepotii :) (asta e doar un exemplu)

Link to comment
Share on other sites

1. Cele mai frumoase lucruri din viata sunt gratis

2.Tineretea nu e vesnica

stiu ca sunt filozofi pe forum,,,,,, :tiphat: :tiphat:

Hai ca-mi dau si eu cu parerea ca de obicei iese flame de la cei care sunt in dezacord cu mine (si incepe "dezbaterea")

1. Cele mai frumoase lucruri din viata nu sunt gratis, e o vorba inventata de oamenii cu bani sa ii tina fericiti pe cei din clasa muncitoare. Calatoritul nu e gratis, mancarea nu e gratis, iubirea nu e gratis etc. Mai adevarata e vorba aia ca toate lucrurile bune din lume sunt ori ilegale, ori imorale ori ingrasa.

2. Tineretea nu e vesnica. Toti se maturizeaza si se resemneaza mai devreme sau mai tarziu. Copilul din noi este macelarit dupa terminarea facultatii.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

poate se referea la iubire ;;) , dar aia de la o vreme, e mai scumpa decat un Matiz

Undeva la 3Tico + un cupon de la programul rabla....pe zi :D

Poti sa imbatranesti din punct de vedere fizic, dar la 60 de ani poti sa te simti tanar daca te joci impreuna cu nepotii :) (asta e doar un exemplu)

Sau la 60 de ani poti sa iti chemi nepotica sa faca un pijama party cu colegele ei de liceu :wub: si sa participi si tu :wub:

Hai ca-mi dau si eu cu parerea ca de obicei iese flame de la cei care sunt in dezacord cu mine (si incepe "dezbaterea")

1. Cele mai frumoase lucruri din viata nu sunt gratis, e o vorba inventata de oamenii cu bani sa ii tina fericiti pe cei din clasa muncitoare. Calatoritul nu e gratis, mancarea nu e gratis, iubirea nu e gratis etc. Mai adevarata e vorba aia ca toate lucrurile bune din lume sunt ori ilegale, ori imorale ori ingrasa.

2. Tineretea nu e vesnica. Toti se maturizeaza si se resemneaza mai devreme sau mai tarziu. Copilul din noi este macelarit dupa terminarea facultatii.

1. Buna observatia cu ilegale imorale sau ingrasa .

Sa fumezi o Maria ...merge, dar, e ilegal. Sa conduci cu 200+ cand te duci catre mare ...frumos, nebunie...ilegal

Sa alegi o pustoaica de clasa a 10'a in pat. Sa alegi mai multe. Incepi clasa in ordine alfabetica. Ilegal [ sa nu va aud cu pedo bear, haha, I know I'm one ] . Frumos, delicios, imoral.

O inghetata de caramel nu se compara cu un praz. E delicioasa...dar ingrasa :))

2. Aici nu te cred...cum sa macelarim copilul din noi ? :( Liar ! Nu renunt niciodata la el....de cele mai multe ori il scot la iveala cand prind un chef/betie :D Chiar imi amintesc de primele momente ale mele ca si copil, cand alergam in putzulica goala prin casa :rofl2:

Ca sa daruiesti iubire, sa simti iubire....nu ai nevoie de bani. Insa ai nevoie de bani in cautarea iubirii, ai nevoie de bani sa intreti acea iubire si eventual sa ai o continuitate . In mare nimic nu e gratis....pana si pentru posturile astea platesti internetul, ai platit un pc/laptop, etc :-j

Si nu, tineretea nu e vesnica, oricat de tanar ar fi spiritul tau la 80 de ani ca inca te joci cu balele dar cand o sa mergi prin casa si o sa te rahatesti la propriu din 2 in 2 metrii nici o ruda nu o sa mai vina la tine sa zica "mancal-ar tata pe el, lasa'l ca e si el mic"

Link to comment
Share on other sites

iubirea nu e gratis

nimic nu e gratis

fericirea nu e gratis - nu poti fii boschetar flamand fericit (doar daca esti prost rau)

cum a zis cineva mai sus : acest thread nu e gratis, trebe platit curent,internet, computer, servere linkmania, programator care face softu forumului, sistem operare(windows). bla bla bla list goes on

mancarea nu e gratis - daca nu mananci nu poti fii fericit cu stomacu gol

tineretea normal ca nu e vesnica, dureaza si aia o vreme si apoi trece permanent.

DECI CONCLUZIE

TREBE SA AI CONT BANCAR CU 5 MILIARDE $, sa ai 18 ani si sa nu imbatranesti niciodata(ceea ce nu e posibil) ca sa fii fericit :P

Link to comment
Share on other sites

ideea era ca acele lucruri gratis si frumoase "exista" dar sunt pentru persoanele care nu cer foarte multe de la viata sau mai bine spus nu au pretentii :))....asa zicea profa apai nu stiu......

tombrider.....cont cu miliarde in el si tinerete vesnica, asta inseamna fericire pentru tine

ca si in filmere acelea care nu sunt prea vizionate, o femeie se simte fericita si implinita cand:

-are un sot care o iubeste

-2 copii frumosi si sanatosi

- si sa nu aibe "grija zilei de maine"

probabili ca sunt si barbati cu astfel de "placeri?"

ciudat dar astfel de "specimene" exista...parerea mea

Link to comment
Share on other sites

ideea era ca acele lucruri gratis si frumoase "exista" dar sunt pentru persoanele care nu cer foarte multe de la viata sau mai bine spus nu au pretentii :))....asa zicea profa apai nu stiu......

tombrider.....cont cu miliarde in el si tinerete vesnica, asta inseamna fericire pentru tine

ca si in filmere acelea care nu sunt prea vizionate, o femeie se simte fericita si implinita cand:

-are un sot care o iubeste

-2 copii frumosi si sanatosi

- si sa nu aibe "grija zilei de maine"

probabili ca sunt si barbati cu astfel de "placeri?"

ciudat dar astfel de "specimene" exista...parerea mea

Si cand "nu ai grija zilei de maine" n-ar trebui sa ai niste bani la saltea? Altfel cum se face chestia asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Ori eu sunt prost ori fata asta nu stie sa vorbeste , eu nu inteleg nimic din tot ce scrie , de ce nu ne spui u cu cuvintele tale ce vrei sa spui de fapt ca preiei si nu preiei bine, nush ce zice profa aia a ta dar sunt in stare sa bag mana`n foc ca e vb de altceva. Nu are legatura tot ce scrie.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...