Jump to content
Dropkillerz

Statul a oferit OMV Petrom z?c?minte de 14 miliarde de dolari

Recommended Posts

România este frunta?? în Uniunea European? la cre?terea pre?ului benzinei. Carburan?ii s-au scumpit de trei ori în doar zece zile, cel mai ieftin sortiment de benzin? ajungând la un nou prag istoric de peste 5 lei/litru. În timp ce consumatorii de rând amenin?? cu protestele, Emil Boc, premierul României cere explica?ii institu?iilor abilitate. În urm? cu dou? zile, în cadrul unei emisiuni Boc a solicitat Consiliului Concuren?ei s? verifice dac? exist? o situa?ie de monopol pe pia?a carburan?ilor, cerând în acela?i timp Agen?iei Na?ionale de Administrare Fiscal? (ANAF) s? analizeze profitul companiilor din domeniu. F?r? prea mult? demagogie politic? ?i afirma?ii "curajoase" în prime time, calculul profitului unei companii de profil este simplu.

Jurnalul Na?ional v? prezint? afacerea secolului cu z?c?mintele de petrol din România, în urma c?reia vorbim de încas?ri minime de circa 14 miliarde de dolari ale OMV Petrom (SNP)! Dac? pre?ul barilului de petrol este de circa 90 de dolari, iar SNP PETROM SA are rezerve de circa 1 miliard de barili de petrol ?i OMV Aktiengesellschaft Austria extrage barilul de petrol din România la un cost de circa 20 de dolari, rezult? c? doar din vânzarea petrolului (f?r? produsele rafinate sau rezultate dup? rafinare) Petrom poate avea încas?ri de circa 14 miliarde de dolari! Toate acestea în condi?iile în care s-ar exploata doar 20% din capacitatea unui z?c?mânt.

Una dintre cele mai avantajoase afaceri cu statul român din toate timpurile a început în decembrie 2004, pe când, cu un simplu vot, ale?ii no?tri au decis s? privatizeze Societatea Na?ional? a Petrolului PETROM – SA Bucure?ti. "Privatizarea" a fost gândit? în interesul poporului român desigur, iar rezultatul a fost cel a?teptat: înstr?inarea celei mai importante companii române?ti c?tre o alt? companie de?inut? majoritar de un alt stat! Afacerea petrolului românesc vândut pe doi lei statului austriac a avut la baz? prevederi contractuale care vor mai aduce ?i alte pierderi pentru Româ­nia. Astfel c?, prin contractul de privatizare din 2004, statul, la recomandarea consultan?ilor, a acordat Petrom o facilitate fiscal? denumit? "cot? ecologic?". Vorbim practic de un stimulent care îi permite investitorului austriac s? nu pl?teasc? anual impozit pe profit în valoare de mai multe zeci de milioane de dolari.

Cum s-a ajuns la vânzarea aurului negru pe aproape nimic? Primul pas a fost în 2000, când Traian B?sescu, la vremea aceea ministru al Transporturilor a semnat un memorandum cu Banca Mondial? prin care statul român î?i asuma privatizarea com­­paniilor energetice ?i a sistemului bancar. Apoi statul a trecut la privatizarea Petrom. Responsabilitatea privatiz?rii a fost disipat? în Parlament, vânzarea fiind aprobat? prin lege special?.

Stenogramele ?edin?elor Senatului din 2004 arat? c? ace?tia au discutat o singur? zi pe tema celui mai important document de privatizare al ultimilor 15 ani! A?a c? re­comand?rile consultan?ilor, înt?rite de cererea investitorilor, au f?cut ca documenta?ia privind privatizarea Petrom s? con?in? o clauz? care impune stabilitatea cotei ecologice vreme de zece ani! Potrivit anali?tilor, Petrom a primit, în acest fel, un ajutor de stat mascat în spatele unor rezerve obligatorii de ?i?ei ?i gaze naturale. La nivelul anului 2005, vorbim de circa 100 de milioane de dolari.

La sfâr?itul anului 2002, estim?rile firmei de consultan?? Jacobs, membr? a consor?iului de consultan?i pentru rezervele de ?i?ei ale companiei Petrom, indicau 128 milioane tone, iar cele de gaze naturale, 101 miliarde mc. Consultan?ii au anun?at c?, potrivit standardelor interna?ionale de contabilitate, rezervele erau de 70 milioane tone de ?i?ei ?i aproximativ aceea?i cantitate în miliarde metri cubi de gaze naturale. În plus, Petrom mai are rezerve de 7 miliarde metri cubi de gaze naturale în Kazahstan. Acela?i consultant recuno?tea c? s-a bazat pe cifrele furnizate de Petrom, motiv pentru care ar fi fost necesar un audit independent.

În 2005, la un an de la preluarea Petrom, OMV a vândut aproape 7 miliarde metri cubi de gaze, la un pre? mediu de 100 de dolari mia de metri cubi. Cu 36 de dolari mai mult decât au estimat consultan?ii în momentul evalu?rii Petrom! În plus, pre?ul gazelor naturale importate a crescut în 2005 cu 37% fa?? de 2004 (pre? mediu 218 dolari/1.000 de metri cubi). Toate acestea, în timp ce Credit Suisse First Boston ?i ING prognozau doar 76 dolari. Un simplu calcul indic? o subevaluare anual? a afacerii "Petrom" de peste 100 de milioane de dolari. Practic, 2 miliarde de dolari este suma pe care OMV o va încasa din produc?ia de gaze naturale, pe durata celor zece ani, în plus fa?? de esti­m?rile f?cute de consultan?i. Mai mult, redeven?a pentru statul româna a fost stabilit? pentru zece ani, la aceea?i cot?, între 3 ?i 13%, având un nivel modic spre deosebire de condi?iile din alte ??ri. Spre exemplu, Libia prime?te un procent de 80% din petrolul extras. O ini?ativ? legislativ? privind corectarea gre?elilor stategice a contractului OMV Petrom a existat înc? din 2007. Patru ani mai târziu, nimeni nu a pl?tit pentru privatizarea atât de dezavantajoas?.

În 2004, înainte de privatizare, SNP PETROM SA de?inea: rezerve estimate la 1 miliard de barili de petrol ?i 101 miliarde de mc de gaze naturale; 30 de milioane de mp de te­ren; 13.856 de sonde petroliere, cu o produc?ie zilnic? de 220.000 de barili de petrol; o capacitate de rafinare de 8 milioane de tone de petrol anual în rafin?riile Arpechim Pite?ti ?i Petrobrazi Ploie?ti; o re?ea de distribu?ie format? din 600 de sta?ii de benzin? (din care 1/3 erau aduse la standarde europene), 145 de depozite, 1.540 de autocisterne rutiere, 1.470 de vagoane de cale ferat?, peste 15.000 km de conducte pentru transportul de petrol ?i gaze naturale ?i stocuri în valoare de 1.312.100.000 RON ?i un numerar de 160.000.000 Euro.

Statul a privatizat Petrom pe degeaba

Austriecii de la OMV ?i-au scos banii pe care i-au dat pe Petrom în 2004 datorit? contractului inteligent negociat de c?tre ei la acea vreme. Grupul austriac a luat ca dividende circa 405 milioane de euro de când a preluat controlul celei mai mari companii din România.

La aceasta se adaug? alte 400 de milioane de euro pe care statul o s?-i bage în ecologizarea batalurilor petroliere apar?inând Petrom, deoarece o clauz? din contractul de privatizare leag? statul român de mâini. Ecologizarea a 80 de astfel de situri pe­troliere va costa în total 450 de milioane de euro, din care Petrom d? doar 50 de milioane de euro. Dar s?-l l?s?m pe Laszlo Borbely, ministrul Mediului s? spun? cum vine asta: "Multe dintre aceste situri sunt în zona unor companii private. Va trebui s? g?sim o modalitate legal?. Noi nu putem s? d?m bani pentru ecologizare doar din fonduri de la Uniunea European?. La nivelul Petrom, trebuie s? ecologizeze ?i s? în­chid? bataluri care sunt de peste 80 în valoare de 450 milioane euro. A?a de inteligent au negociat colegii contractul în 2004, încât ei (Petrom – n.r.) trebuie s? dea 50 milioane euro, iar restul trebuie s? d?m noi (statul – n.r.). Pentru asta, trebuie g?site unele metode care sunt folosite în alte ??ri. Metalele extrase din acele bataluri pot fi refolosite. Este un business", explica Borbely în 30 noiembrie 2010 în cadrul unui forum de specialitate.

Din profitul ob?inut din afacerea Petrom, OMV a ridicat dividende de 100 de milioane de euro în 2005, 155 milioane de euro anul urm?tor ?i aproape 160 de milioane de în 2007. Astfel, per total ar fi 805 milioane de euro, adic? mai mult decât cele 669 de milioane de euro pe care austriecii i-au pl?tit statului român pentru 33% din ac?iunile Petrom. E adev?rat, OMV a plusat diferen?a pân? la 1,5 miliarde de euro folosind restul de bani la o majorare de capital prin care a ajuns la 51%. Dar pe de alt? parte, 234 de milioane de euro din ace?ti bani i-a folosit în 2006 într-o tranzac?ie controversat? prin care a cump?rat 178 de sta?ii de benzin? de?inute de OMV în România, Bulgaria, Serbia ?i Muntenegru. Acuza?iile au curs gârl? atunci din toate p?r?ile pe motiv de export de profit, mai ales dac? ne uit?m c? Petrom a fost dat cu 600 de benzin?rii, dou? rafin?rii, toat? produc?ia de petrol a ??rii ?i jum?tate din cea de gaz. (Daniel Iona?cu)

CNADNR a pl?tit ?i ea sondele OMV

Jurnalul Na?ional a relatat în 2009 modul în care statul român, prin CNADNR, a pl?tit cu vârf ?i îndesat relocarea unor sonde ale OMV Petrom. Câmpul petrolier de la Suplacu de Barc?u s-a nimerit exact pe traseul Autostr?zii Transilvania. Acesta s-a dovedit un z?c?mânt "foarte important" pentru OMV, având o produc?ie de petrol de aproximativ 1.000 tone/zi. Ini?ial, solu?ia adoptat? de companie ducea autostrada pe lâng? câmpul petrolier. R?sturnarea de situa?ie ne cost? cam mult – 250 milioane de euro. Viaductul care va traversa câmpul petrolier se dovede?te extrem de costisitor! Alte sume suplimentare, tot de la buget, vor fi date de CNADNR pentru relocarea unei p?r?i din sondele din jude?ul Bihor, dar ?i pentru exproprieri. "Proiectul de relocare a sondelor ?i a facilit??ilor din zon? este gata, este avizat de companie, urmând s? se întocmeasc? partea de execu?ie ?i partea financiar?. Toate aceste costuri vor fi suportate de CNADNR", a precizat pentru Jurnalul Na?ional un comunicat al OMV Petrom.

sursa: jurnalul.ro

Link to comment

Suntem rupti de foame sincer , acum dupa parerea mea si a voastra , a tuturor ar trebui sa se sinucida.

P.S: Iti propun sa faci ceva cu diacriticele pt. ca nu in mult timp vor incepe sa apara semnele de intrebare...

Inca nu s-a ajuns la stadiul ala, dar o sa se ajunga.Oricum, asta-i un topic special pentru baietii care erau impotriva boicoturilor in benzinarii si acum poate o sa se intelegea mai bine, nu facem asta doar ca sa o facem si sa ne asteptam dupa aia la ieftinirea combustibililor, facem asta sa deschidem niste ochi si am deschis, pot sa zic ca multi.

Cat despre diacriticile alea, daca dau edit la titlu, apare in text, asa ca n-are rost pentru o litera.

Link to comment

ce pot sa mai zic??? niste ordinari asta is cei care ne conduc si noi suntem niste prosti ca ii lasam sa o faca. ar trebui revolutie frate. am ajuns mila europei sa isi bata astia joc de noi. :-j

# momentan inmatriculam masini pe bulgaria ca e mai ieftin ca la noi

# o sa ajungem sa cumparam combustibil din moldova cei care stau aproape ca e mai ieftin

# STATUL ROMAN FURA DE SPARGE.asta e concluzia.

Link to comment

Inca nu s-a ajuns la stadiul ala, dar o sa se ajunga.Oricum, asta-i un topic special pentru baietii care erau impotriva boicoturilor in benzinarii si acum poate o sa se intelegea mai bine, nu facem asta doar ca sa o facem si sa ne asteptam dupa aia la ieftinirea combustibililor, facem asta sa deschidem niste ochi si am deschis, pot sa zic ca multi.

Da? Serios? Si ce ochi ati deschis pana acum?

Ca daca ma uit la televizor, marea majoritate a participantilor nu depasesc varsta mea(25 de ani), deci fac parte din segmentul populatiei inactive care belesc toata ziua traind pe spinarea parintilor. Ia spune-mi tu mie cum sa fac eu parte din acest "BOICOT"(cum o numiti voi revolutionarii) in acele date(Luni, Marti, Miercuri) cand eu LUCREZ? Bine ca sunt oameni in tara asta care au timp la inceputul saptamanii sa faca proteste in loc sa castige bani.

Link to comment

deci ptr astia care ziceti ca am iesit degeaba...

se vor face progrese! usor usor .

loyd` ai cont pe 4tun ? :D

Da, MihaiCsl . :)

Da? Serios? Si ce ochi ati deschis pana acum?

Ca daca ma uit la televizor, marea majoritate a participantilor nu depasesc varsta mea(25 de ani), deci fac parte din segmentul populatiei inactive care belesc toata ziua traind pe spinarea parintilor. Ia spune-mi tu mie cum sa fac eu parte din acest "BOICOT"(cum o numiti voi revolutionarii) in acele date(Luni, Marti, Miercuri) cand eu LUCREZ? Bine ca sunt oameni in tara asta care au timp la inceputul saptamanii sa faca proteste in loc sa castige bani.

Am deschis ochii uniunii transportatorilor si chiar si in momentul asta ne sustin si iau combustibili de la moldoveni si ne vor sustine cum o sa poata, ca ei daca ies cu tirul in strada se aleg cu dosar penal si fara licenta.

Cel cu care am organizat si organizez in Iasi astfel de boicoturi, are 30 de ani si intr-un final, e normal sa fie asa, intalnirile astea sa fac pe un forum dedicat tuningului, nu cred ca bunelu sta sa vada ce motoare au mai aparut pe 4tuning. Cat despre tineri, deschide ochii mari si uita-te la ce au facut tinerii din Moldova.

Nu-s revolutionar, sunt doar patriot.. Tot ne critici pentru ceea ce facem si ceea ce incercam sa realizam, dar tu ce ai facut tipule, trecand peste partea cu statul cu mana in fund?

Si nu ne mai lua cu banii parintilor ca nu ne cunosti sincer, asa pot spune si eu despre tine ca esti un tradator si ca accepti ca pamantul sa-ti fie vandut strainilor. Primii 800 de lei i-am facut cand aveam 15 ani si dupa aia urmatoarele 2 veri de cand am luat vacanta si pana a inceput anul, le-am petrecut la munca, de ajungeam la 10 seara acasa, nu mai zic ca m-a prins si ora 3 acolo, asa ca nu mai judeca cartea dupa coperta ei.

Cat despre acele 3 zile, poti sa alimentezi si de la Mol, nu-ti pica toba.

Link to comment

Nu-s revolutionar, sunt doar patriot.. Tot ne critici pentru ceea ce facem si ceea ce incercam sa realizam, dar tu ce ai facut tipule, trecand peste partea cu statul cu mana in fund?

Eu tipule contribui la bugetul statului de 7 ani in forma de impozite si taxe...doar atat am facut. Cu siguranta nu este atat de eroic si atat de spectaculos ca si manifestarile voastre patriotice dar eu atat am putut scoate din mine. La partea cu patriotismul m-ai dat gata :).

Si nu ne mai lua cu banii parintilor ca nu ne cunosti sincer, asa pot spune si eu despre tine ca esti un tradator si ca accepti ca pamantul sa-ti fie vandut strainilor.

Pana cand tu te simti patriot pentru ca sustii o manifestare inutila(dupa parerea mea ca sa nu te simti jignit) da-mi voie te rog sa te contrazic in ceea ce priveste acest patriotism. Iar daca tu esti un om muncitor nu ar trebui sa te simti jignit la fel cum nici eu nu ma simt jignit in momentul in care imi spui ca sunt tradator...atat de simplu :)

Link to comment

Foarte tare, sa-l faca 10 lei/L

Si-asa sunt prea multe masini in romania pentru o tara care "moare de foame". Tot idiotu n-are unde sa traiasca dar isi ia masina. De-aia se si scumpeste benzina aici ca noi suntem cei mai mari consumatori.

Link to comment

Eu tipule contribui la bugetul statului de 7 ani in forma de impozite si taxe...doar atat am facut. Cu siguranta nu este atat de eroic si atat de spectaculos ca si manifestarile voastre patriotice dar eu atat am putut scoate din mine. La partea cu patriotismul m-ai dat gata :).

Pana cand tu te simti patriot pentru ca sustii o manifestare inutila(dupa parerea mea ca sa nu te simti jignit) da-mi voie te rog sa te contrazic in ceea ce priveste acest patriotism. Iar daca tu esti un om muncitor nu ar trebui sa te simti jignit la fel cum nici eu nu ma simt jignit in momentul in care imi spui ca sunt tradator...atat de simplu :)

M-ai dat pe spate, cel putin la partea cu, contribuitu la bugetul statului, e bun ca din banii aia se fac sute de autostrazi, e bun ca banii din accizele de combustibili se duc unde trebuie.

Tu esti un adevarat, da-le bani ca sunt folositi cum trebuie, eventual sa se mai mareasca taxele,

Mda, mi-a soptit o pasarica ca tu esti ungur, te-as ruga sa nu-mi mai dai reply, multumesc frumos, o zi cat mai placuta.

@ThisizEntertainment , de asta mi-e rusine, pentru ca desi suntem latini, sangele latin nu mai curge prin vede de o buna perioada de vreme si sincer iti zic, mi se face scarba de ce vad. Romanul mereu a trait pe acest principiu.

Link to comment

Ce sange latin :))? Doar ca ne-am corcit odata, de mult, cu romanii suntem latini :))? Doar limba ne face latini, in rest suntem daco-latino-turco-maghiaro-ruso-nomazi. Prea putin sa te poti numi latin.

Foarte bine ca scumpesc combustibilul, era de asteptat. Cum zicea si cineva mai sus, sunt prea multe masini. Desi am masina prefer sa merg cu metroul.

Ce ma amuza "patriotismul" din cei care il condamna pe Basescu sau pe Boc pentru ca repara greselile Tariceanu - Iliescu (n-ai cum sa repari fara sa tai) si cat de repede uita cine e adevaratul vinovat.

Din pacate avem prea multi ochi pe noi si o baza militara instalata in Romania pentru a lua masuri drastice (sunt sigura ca scenariul asta i-a trecut prin minte lui Base :) ).

Link to comment

Ce sange latin :))? Doar ca ne-am corcit odata, de mult, cu romanii suntem latini :))? Doar limba ne face latini, in rest suntem daco-latino-turco-maghiaro-ruso-nomazi. Prea putin sa te poti numi latin.

Foarte bine ca scumpesc combustibilul, era de asteptat. Cum zicea si cineva mai sus, sunt prea multe masini. Desi am masina prefer sa merg cu metroul.

Ce ma amuza "patriotismul" din cei care il condamna pe Basescu sau pe Boc pentru ca repara greselile Tariceanu - Iliescu (n-ai cum sa repari fara sa tai) si cat de repede uita cine e adevaratul vinovat.

Din pacate avem prea multi ochi pe noi si o baza militara instalata in Romania pentru a lua masuri drastice (sunt sigura ca scenariul asta i-a trecut prin minte lui Base :) ).

Is multi in tara asta care n-au bani de o paine sau stau intr-o garsoniera in chiere si au masina cu care merg o data pe saptamana, dar totusi, scumpirea asta ne afecteaza pe toti, chiar daca-i cu 3 bani ca un transportator ia combustibili in tone, nu in litri. Tipul de la transporturi cu care am vorbit, a zis ca el ia, 1400 de litri sau 1600 litri de motorina, deci imagineaza-ti cum se simte si mi-a mai zis ca in Turcia la vama motorina la pompa e mai ieftina decat cea din Turcia, adica guvernul turc sprijina transportul si la noi le este lene sa scoata taxa de 3 bani impusa acu ceva timp, taxa de solidaritate parca.

Pacat, mare pacat. :)

Link to comment

Is multi in tara asta care n-au bani de o paine sau stau intr-o garsoniera in chiere si au masina cu care merg o data pe saptamana, dar totusi, scumpirea asta ne afecteaza pe toti, chiar daca-i cu 3 bani ca un transportator ia combustibili in tone, nu in litri. Tipul de la transporturi cu care am vorbit, a zis ca el ia, 1400 de litri sau 1600 litri de motorina, deci imagineaza-ti cum se simte si mi-a mai zis ca in Turcia la vama motorina la pompa e mai ieftina decat cea din Turcia, adica guvernul turc sprijina transportul si la noi le este lene sa scoata taxa de 3 bani impusa acu ceva timp, taxa de solidaritate parca.

Pacat, mare pacat. :)

Nu, Loyd, tu compari 100 cu 1000000. Acei 100 nedreptatiti fata de cei 1 000 000 puturosi. Cei de care zici ca n-au o paine sunt cei care nu au vrut sa faca ceva.

Bun, nu are o paine si sta intr-o garsoniera cu chirie dar tu te-ai intrebat ce au facut ei ca sa nu mai stea intr-o garsoniera cu chirie si sa nu mai aibe doar o paine?

Stii ce fac 90% din muncitorii ce vin din provincie la oras pentru a munci? Consuma banii pe cartele de telefon (aproximativ 30-40%) sa vorbeasca cu "gajici si prietenasi" cat e ziulica de lunga, restul cheltuindu-i la discoteca cand ajung acasa ca, deh, doar au fost la oras sa faca bani si trebuie sa-i sparga.

Nu cred ca ramura a sarit departe de trunchi. Romanul dupa revolutie a devenit lenes si avar, dorind sa se imbogateasca rapid fara sa depuna mare efort. Cu o astfel de gandire nu ajungi departe.

Si stai tu linistit, cine stie ce vrea sa faca din viata lui si e determinat nu moare de foame. Considera procesul din ultimii ani un fel de filtrare al lenesilor de muncitori.

Link to comment

Nu, Loyd, tu compari 100 cu 1000000. Acei 100 nedreptatiti fata de cei 1 000 000 puturosi. Cei de care zici ca n-au o paine sunt cei care nu au vrut sa faca ceva.

Bun, nu are o paine si sta intr-o garsoniera cu chirie dar tu te-ai intrebat ce au facut ei ca sa nu mai stea intr-o garsoniera cu chirie si sa nu mai aibe doar o paine?

Stii ce fac 90% din muncitorii ce vin din provincie la oras pentru a munci? Consuma banii pe cartele de telefon (aproximativ 30-40%) sa vorbeasca cu "gajici si prietenasi" cat e ziulica de lunga, restul cheltuindu-i la discoteca cand ajung acasa ca, deh, doar au fost la oras sa faca bani si trebuie sa-i sparga.

Nu cred ca ramura a sarit departe de trunchi. Romanul dupa revolutie a devenit lenes si avar, dorind sa se imbogateasca rapid fara sa depuna mare efort. Cu o astfel de gandire nu ajungi departe.

Si stai tu linistit, cine stie ce vrea sa faca din viata lui si e determinat nu moare de foame. Considera procesul din ultimii ani un fel de filtrare al lenesilor de muncitori.

Da nu compar nimic, stiu despre ce-i vorba si de asta mi-e rusine ca-s roman, mi-e rusine ca tara asta a devenit o tara de puturosi, de ce sa se duca sa munceasca pentru 5 milioane cand poate sa stea acasa pentru 4 milioane somaj, dar statul asta tampit nu s-a gandit s-ai cheme la 2 saptamani sau o luna cu aplicatiile sa vada daca tampitul ala a incercat sa-si caute ceva de munca. Am vazut ca intr-un oras, sat, ce naiba era ala, aveau de aia de handicapati, dar in realitate ei avea si permis de conducere.

Ma seaca pana si aia ce mananca seminte in parc sau parcheaza ca boii unde apuca, dar astea, sincer sa-ti zic, sunt detalii, ce ma doare pe mine tine de mancare, ca la masina pot renunta oricand sau e posibil sa fac o investitie pentru ca masina sa foloseasca al doilea sistem de injectie :)

Era sa uit, ma seaca faza asta cu resemnatul, "s-a facut benzina 5 lei, a, nu-i nimic, platim atat", de ce sa platim atat si sa le facem avere altora?

De ce sa o ducem noi rau ca sa o duca altii foarte bine?

Intreba cineva mai sus ce efecte au avut acele proteste, au avut un efect mai mare decat ne asteptam de s-au ajuns la telefoane de amenintare din partea unora, nu se stie de la cine exact dar " ai grija ce faci? "

Sincer, cate lucruri am auzit de cand am inceput toata aceasta campanie si nu povesti, lucruri demonstrate pe hartie, mi-am facut cruce.

Link to comment

Bine ca tie ti-e rusine ca esti roman dar cu mine nu vrei sa vorbesti doar pentru ca eu sunt ungur :lol:...mentalitate de european. Sincer, imi pare rau ca asa s-a ajuns cu discutia asta(desi nu asta mi-am dorit), si scuza-ma ca mi-am impartasit cu tine parerea mea despre circul asta la care te pregatesti. Trebuia sa invat din trecutul nostru ca am mai noi o discutie esuata...

Imi cer scuze, si puteti continua dezbaterea(in limita bunului simt) ca nu ma mai bag.

HF!

Link to comment

Bine ca tie ti-e rusine ca esti roman dar cu mine nu vrei sa vorbesti doar pentru ca eu sunt ungur :lol:...mentalitate de european. Sincer, imi pare rau ca asa s-a ajuns cu discutia asta(desi nu asta mi-am dorit), si scuza-ma ca mi-am impartasit cu tine parerea mea despre circul asta la care te pregatesti. Trebuia sa invat din trecutul nostru ca am mai noi o discutie esuata...

Imi cer scuze, si puteti continua dezbaterea(in limita bunului simt) ca nu ma mai bag.

HF!

de ce nu-l lasi sa-si vada de protest mai bine, sau ai vrea sa protesteze dupa cum crezi tu ca e normal?

ca e inutil sau nu, el macar a incercat ceva.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...