Jump to content
Finnick

Americanii incep sa construiasca ambulante speciale pentru obezi

Recommended Posts

obezitate.jpg?width=600

Datorita numarului crescand de pacienti cu obezitate morbida, serviciul de ambulanta din Boston, SUA, a fost obligat sa modifice unul dintre vehiculele lor, pentru a putea transporta aceste persoane in conditii de siguranta – pentru toti cei implicati.

Ambulanta astfel "tunata" va fi prevazuta cu un sistem de ridicare hidraulic si o targa speciala, ce poate suporta o greutate de pana la 360 kg.

Modificarea masinii va costa 12.000 USD.

Serviciul de ambulanta din Boston a declarat ca transporta, in fiecare saptamana, 2-4 pacienti cu greutatea de peste 200 kg; au fost si cazuri in care au avut de-a face cu persoane care cantareau peste 300 kg.

Instalarea acestora intr-o ambulanta obisnuita e foarte dificila si chiar periculoasa, putand determina accidentari ale personalului ambulantei (de pilda, leziuni ale coloanei vertebrale) si ale pacientului, deopotriva.

Sursa: Descopera

-------------------------

Va dati seama cat de mult a crescut numarul celor obezi daca au ajuns sa faca ambulante speciale ..

Link to comment

Oamenii astia sunt rupti dupa fast food my friends...nu ai ce sa le faci , mai merge un 'mec' , mai merge un hamburger , o shaorma dar astia nu mananca nimic inafara de mc donalds , hot dogs si cartofi prajiti.

Ambulanta e smechera , m-as plimba si eu cu una ^_^

Link to comment

Specific americanilor, din cauza ca la ei fructele/legumele nu sunt asa bune ca la noi, cand le mananci , zici ca sunt din plastic ( zic asta din proprie experienta ). Si asa ei prefera sa manance fast food, avand un gust mai bun. Era si cazu sa isi faca ambulante pentru obezi, unii deja ajungeau sa putrezeasca in casa.

Link to comment

Loooooooooooool, prima oara cand m-am uitat la poza, am crezut ca-i fundul.

si eu am crezut asta , dar dupa ce am vazut postul tau , m-am uitat mai bine si am vazut ca se vede slitul :))

foarte bine fac americanii astia , daca se urca unu de 300kg in spate , ramanea masina pe rotile din spate cu cele din fata in aer :)) ( la figurat normal :D )

Link to comment

din cate stiam e o problema nationala rata mare a obezitatii la americani..asta si din cauza lipsei de activitati sportive si din cauza consumului de alimente care ingrasa. :) nu mai bine-n Romania?nici nu mori de foame da nici nu-ti atarna suncile ca la porc :) glumeam.

#raman la parerea ca un regim alimentar variat si constant duce la o viata sanatoasa . asta aproximativ , deoarece in ziua de azi cam nimic dintre alimente ne mai fiind sanatoase 100%. poate doar cele de la bunica din gradina :)

Link to comment

Sigur, daca de mici sunt obisnuiti cu obezitate in familie abonamentul la sala nu prea i-ar interesa. O solutie eficienta si rapida ar fi sa scumpeasca junk food, daca ar fi 30-40$ un meniu 80% dintre americani nu ar mai cumpara.

obezii sunt de 2 feluri :

1.cei care aleg sa slabeasca deoarece nu pot iesi in public , le pasa de parerea celorlalti [ se uita la obezu' ala si zice : mama cat baga asta in el , mananca cat pentru 4 oamani ( / au vointa ) ]

2. cei care stau acasa si mananca pe rupte si ii doare fix in burta ecuatoriala de parerea celorlalti (asta pentru ca nu ies in public)

edit :

@adrian_mihaix

poti cumpara biciclete fixe pentru cei cu maxim 120 kg sa zicem :D

dar totusi ideea cu ambulantele e mult mai buna , desi nu prea sunt oameni cu 200-300kg+ .... cine stie :D

Link to comment

Sigur, daca de mici sunt obisnuiti cu obezitate in familie abonamentul la sala nu prea i-ar interesa. O solutie eficienta si rapida ar fi sa scumpeasca junk food, daca ar fi 30-40$ un meniu 80% dintre americani nu ar mai cumpara.

Atata doar ca Fast Foodurile au interesul in a face bani, nu in a face un bine :P

Loooooooooooool, prima oara cand m-am uitat la poza, am crezut ca-i fundul.

Likewise.

In loc sa cheltuiasca bani pt ai face sa SLABEASCA.ei fac ambulante pt ei.

Cu 12000 de dolari nu ai face absolut nimic. Mkr ambulanta aia e o solutie de moment.

Link to comment

Omfg chiar esti :crazy: oameni fac sport daca reusesti sa ii mobilizezi.

De la abonamente gratis la sala pt cei obezi....etc

In general la sala este expusa o limita de kilograme , cum crezi tu ca aparatele alea suporta 300 kg daca asta nu poate face nici o masina de interventii?

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr4

Se vede,ca din ce in ce mai mult oameni se ingrasa peste masura,mai ales in America,cand ai fast-food la tot pas'u (nu ca la noi nu ai avea :D)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...