Jump to content
Guest koop

Braconaj

Recommended Posts

ma uitam aseara pe nu stiu ce canal si am prins un documentar despre braconieri. mai precis, era vorba de cum braconierii prind rechini, le taie inotatoarele si ii arunca inapoi in mare...na, in timp ce vizionam mi-a sarit o intrebare in minte... cat de greu o fi sa prinzi niste cacanari de braconieri ? adica...in cazul asta, e asa greu sa verifici de unde au unele restaurante inotatoare de rechini ? adica, ok, poate exista crescatorii de rechini care dracu stie cum sunt legale, da' sigur exista o modalitate sa localizezi sursa marfii avand in vedere ca nu sunt 5 milioane de restaurante care servesc delicatesa asta..

poate ma lamureste cineva care este mai informat decat mine :-??

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

ma uitam aseara pe nu stiu ce canal si am prins un documentar despre braconieri. mai precis, era vorba de cum braconierii prind rechini, le taie inotatoarele si ii arunca inapoi in mare...na, in timp ce vizionam mi-a sarit o intrebare in minte... cat de greu o fi sa prinzi niste cacanari de braconieri ? adica...in cazul asta, e asa greu sa verifici de unde au unele restaurante inotatoare de rechini ? adica, ok, poate exista crescatorii de rechini care dracu stie cum sunt legale, da' sigur exista o modalitate sa localizezi sursa marfii avand in vedere ca nu sunt 5 milioane de restaurante care servesc delicatesa asta..

poate ma lamureste cineva care este mai informat decat mine :-??

Pnm, initiezi un topic de Animal Planet pe un site romanesc.

Si fara sa fiti jigniti trebuie sa recunoasteti ca traim intr-o tara saraca unde pentru a putea avea un ban, pentru a putea face ceva, pentru a intretine o familie facem tot ce putem. In cazurile (rare) in care se face braconaj la noi in tara [si oricum nu cu rechini] cei care o fac nu stiu daca ar putea fi acuzati. Pun in balanta 20 de pesti luati pe curent sau alte modalitati si copilul ala de "braconier" care moare de foame acasa. hhhhmmmm....grea decizie .... :-j

Nu sunt pro cruzime fata de animale, nu intelegeti gresit, eu sunt genul de persoana care atunci cand era copil fugea de acasa cand se taia porcul sa nu plang de mila la urletele lui.....insa, tind sa inteleg fenomenul bazandu-ma pe exemplele de la noi din tara . Pana acum nu am vazut rechini pe dambovita [jk] si nici elefanti prin lanul de porumb :)

Link to comment
Share on other sites

ma uitam aseara pe nu stiu ce canal si am prins un documentar despre braconieri. mai precis, era vorba de cum braconierii prind rechini, le taie inotatoarele si ii arunca inapoi in mare...na, in timp ce vizionam mi-a sarit o intrebare in minte... cat de greu o fi sa prinzi niste cacanari de braconieri ? adica...in cazul asta, e asa greu sa verifici de unde au unele restaurante inotatoare de rechini ? adica, ok, poate exista crescatorii de rechini care dracu stie cum sunt legale, da' sigur exista o modalitate sa localizezi sursa marfii avand in vedere ca nu sunt 5 milioane de restaurante care servesc delicatesa asta.

poate ma lamureste cineva care este mai informat decat mine :-??

pentru ca nu toti cei care omoara rechini pentru inotatoare sunt braconieri. momentan nu in toate tarile exista o lege care sa interzica macelul asta. de fapt cred ca in putine tari e considerat braconaj.

Link to comment
Share on other sites

Pai iti dai seama ca nici restaurantele nu vor sa recunoasca ca cumpara de la braconieri ca isi dau cu tesla..

De obicei chestiile astea sunt acoperite bine, restaurantele fac manevre cu distribuitori legali etc.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...