Jump to content
Guest k1nd3rb0y

Un nou “Cernobal” a fost tinut secret de ucraineni!

Recommended Posts

Guest k1nd3rb0y

Un grup de ecologi independenti a descoperit in regiunea ucraineana Dnepropetrovsk o zona in care nivelul radiatiilor radioactive este mai mare chiar decat in celebrul Cernobal, anunta cotidianul Segodnya, preluat de marile agentii de presa din lume.

In prima instanta, autoritatile locale au negat raportul, sustinand ca ecologistii au folosit echipament stiintific neautorizat in Ucraina. Locul cu pricina este o mina de uraniu abandonata, situata in apropierea satului Dovhyvka.

"Detectorul meu de radiatii s-a oprit la valoarea de 2.611 micro Roentgeni pe ora, in timp ce nivelul normal de radioactivitate trebuie sa fie in jur de doar 30 de Roentgeni pe ora, pentru ca expunerea sa nu devina periculoasa. Pana si in apropierea reactorului de la Cernobal, nivelul radiatiilor nu trece in prezent, de 500-600 micro Roentgeni pe ora. Radiatiile nu-i vor ucide instananeu pe oameni, dar nici bine nu le va fi pe viitor. Problema cea mai grava consta in faptul ca nu exista niciun semn care sa avertizeze oameni de pericolul din acesta zona", declara Oleskiy Vedmidsly, conducatorul echipei de ecologisti care a efectuat masuratorile la mina de uraniu.

Organizatiile ecologiste din Ucraina sustin ca o cantitate de peste 7 milioane de tone de steril radioactiv se afla ingropata sub mina abandonata. Localnicii isi pasc oile si vitele in apropiere, neavand nici cea mai mica idee de pericolele la care se expun.

Regiunea Dnepropetrovsk se afla la mai putin de 700km de Romania!!!

Ce parere aveti de aceste radiatii? Eu unul .. :mellow:

Sursa.

Link to comment

Lame article, normal ca la Cernobil nivelul radiatiilor este mult mai scazut, reactorul este sigilat intr-un ditamai sarcofagul de beton pe cand mina asta e deschisa. In plus, nu cred ca aria afectata de mina se poate compara cu aria afectata de evenimentul Cernobil. :-j

Ce va asteptati de la un oras ca Dnipropetrovsk cand trecutul lui e cam asa:

A vital industrial center of Ukraine, Dnipropetrovsk was one of the key centers of the nuclear, arms, and space industries of the former Soviet Union. In particular, it is home to Yuzhmash, a major space and ballistic missile designer and manufacturer. Because of its military industry, the city was a closed city until the 1990s
Link to comment

Lame article, normal ca la Cernobil nivelul radiatiilor este mult mai scazut, reactorul este sigilat intr-un ditamai sarcofagul de beton pe cand mina asta e deschisa. In plus, nu cred ca aria afectata de mina se poate compara cu aria afectata de evenimentul Cernobil. :-j

Ce va asteptati de la un oras ca Dnipropetrovsk cand trecutul lui e cam asa:

hmmm , oare de ce a fost redeschis dupa 90 ?

cam aiurea ce se intampla acolo , oamenii ar trebui cel putin informati .. altceva nu cred ca ai ce sa faci ...

Q: Ucraina a fost principala producatoare de uraniu ai URSS-ului ? :)

Link to comment

nu e prima si nici ultima isprava de genu in lume. sunt si multe altele care au afectat populatia. Noi oamenii de rand suntem pleava. pe cei care se ocupa de astfel de experimente si proiecte stiintifice ii doare undeva ca o mica scapare poate duce la risipirea sau distrugerea a mii chiar zeci de mii de vieti..

# raman la parerea ca astfel de experimente,de gen nucleare ar trebui facute in zone nepopulate pentru a se evita orice risc.

Link to comment

Oricum omul capata o doza de radiatii zilnica oricat ar fi ea de mica, insa o capata. Voi va ingrijorati mai mult de o mina de uraniu din Ucraina la o distanta de 700km decat faptul ca locuiti intr-un bloc facut din bca. (bca-ul avand o concentratie ridicata de radon)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...