Jump to content
LuckyShot

Muncitorii chinezi au ridicat un hotel de 15 etaje in doar sase zile

Recommended Posts

Muncitorii chinezi au reusit sa contruiasca un hotel de 15 etaje in doar sase zile, transmite The Upshot, un blog al YahooNews. Ark Hotel a fost ridicat in localitatea Changsha, capitala provinciei Hunan, aflata in zona de centru-sud a Chinei.

Hotelul, care a fost realizat din module prefabricate, cu ajutorul unor tehnici de constructie moderne, poate rezista la cutremure de 9 grade pe scara Richter, este izolat fonic si termic.

Fundatia constructiei fusese realizata in prealabil, insa, cu toate aceastea, rezultatul este "impresionant", a scris blogul Gizmodo, care a prezentat stirea sub titlul "Chinezii au construit un hotel de 15 etaje in doar sase zile, s-au odihnit in cea de-a saptea".

YahooNews a afirmat ca hotelul este "o marturie uimitoare a productivitatii muncitorilor chinezi".

Potrivit informatiilor, niciun muncitor nu a fost ranit in timpul lucrarilor de constructie si, datorita materialelor prefabricate, "constructorii au rispit foarte putine materiale".

pentru video, dati click pe sursa

sursa cu video

PS. intrebarea "cand se va intampla si la noi asa ceva" e inutila. oriunde s-ar putea daca cel care ar vrea sa construiasca ar avea SUFICIENT de multi bani.

Link to comment

vazusem mai acum ceva timp la stiri un bloc din china cum a cazut singur sper sa nu fie cazul si cu hotelul asta...

si nu s-a ridicat in 6 zile ca sunt chinezii muncitori. daca ai bani sa angajezi multi muncitori poti sa ridici repede o cladire. + ca asta arata ca o cutie de chibrituri. nu exceleaza la forma. e simpla si usor de construit.

Link to comment

vazusem mai acum ceva timp la stiri un bloc din china cum a cazut singur sper sa nu fie cazul si cu hotelul asta...

si nu s-a ridicat in 6 zile ca sunt chinezii muncitori. daca ai bani sa angajezi multi muncitori poti sa ridici repede o cladire. + ca asta arata ca o cutie de chibrituri. nu exceleaza la forma. e simpla si usor de construit.

Asta imi place la romani, daca cineva face un lucru bun si/sau mai bine se gaseste unu sa comenteze.

Link to comment

de la 6 ani in sus asta daca le ajung banii si materialele :))

6 ani i-a luat vecinului meu sa termine un etaj , dar 15? Sau poate o luati ca pe "vecinul meu e un comunist gras ?i lene?" ? Nu , e chiar cel mai vretnic de pe strada (dupa mine).

Vre-o 30 ani + 5 ani pauza de bere.

Link to comment

6 ani i-a luat vecinului meu sa termine un etaj , dar 15? Sau poate o luati ca pe "vecinul meu e un comunist gras ?i lene?" ? Nu , e chiar cel mai vretnic de pe strada (dupa mine).

Vre-o 30 ani + 5 ani pauza de bere.

Inseamna ca sunteti cu totii o strada de grasi lenesi. :)) "In Romania cand o sa vedem asa ceva?" Vorba lui LuckyShot, poti vedea asta oriunde daca ai bani si mai ales daca gasesti muncitori motivati.

Link to comment

PS. intrebarea "cand se va intampla si la noi asa ceva" e inutila. oriunde s-ar putea daca cel care ar vrea sa construiasca ar avea SUFICIENT de multi bani.

Banii nu mai conteaza la noi de mult!

La noi si daca sunt suficienti bani, tot chinezii construiesc...si nu pentru ca sunt ei mai ieftini ca si forta de munca, ci pentru ca la noi nu se mai lucreaza de rusine.

Link to comment

de ce nu? bravo lor pentru performanta. insa consider ca nu va fi rezistent.motivul? fundatia si toate cele trebuie lasate sa se intareasca si sa se consolideze..iar asta nu cred ca se poate face in 15 zile.. :) poate partial.insa e de felicitat efortul depus.

cata frunza cata iarba :) :tiphat:

Link to comment

Voi vedeti cate macarale sunt acolo in jurul cladirii? Pai la noi vezi 2 macarale maxim, din care un operator fumeaza in continuu celalalt ii tzapan. Nu ca amu vin aia care zice ca in Romania asa si asa, pentru ca asa e, in Romania e asa si asa.

Oricum ce se intampla in China e ceva incredibil, cautati pe Youtube sau mai bine cautati emisiunea de pe Discovery care arata China cum s-a transformat in totalitate inaintea olimpiadelor ce s-au organizat la ei. Ce au facut ei intr-un an la noi nu se face nici in 500. Is incredibil oamenii aia.

Si totusi sa nu uitam ca cea mai mare cladire din lume adica Pentagonul a fost construit intr-un an jumate, ceea ce iar a fost incredibil. (si acel documentar merita vazut).

Link to comment

Am vazut mai sus niste intrebari de genul: romanii in cat timp ar face cladirea ? Va zic eu, daca ar incepe acum, prin 2020 ar putea spune ca mai au putin.

Chinezii sunt un popor muncitor si serios, bravo lor, continua sa ne dovedeasca asta pe zi ce trece.

Link to comment

Hm..in primul rand sa-i multumim Partidului Comunist ca i-a educat atat de bine pe micutii chinezi. Nu se pot compara cele doua realitati..asa cum nu se poate compara nici potentialul Chinei cu cel al Romaniei...Probabil ca si recordul asta va fi doborat..dar ganditi-va ce fel de materiale sunt folosite pentru a termina aceasta cladire in 6 zile..si care e rezistenta lui la un cutremur tsunami..nu uitati ca de fiecare data cand le bate un dezastru la usa ei mor cu zecile de mii..tocmai datorita aglomeratiei urbane si a cladirilor de proasta calitate :)

Link to comment

de ce nu? bravo lor pentru performanta. insa consider ca nu va fi rezistent.motivul? fundatia si toate cele trebuie lasate sa se intareasca si sa se consolideze..iar asta nu cred ca se poate face in 15 zile.. :) poate partial.insa e de felicitat efortul depus.

cata frunza cata iarba :) :tiphat:

daca citeai primul post ai fi vazut ca

Fundatia constructiei fusese realizata in prealabil

Link to comment

nu rezista muntii la 9 grade si rezista o chinezarie?!

Chinezii fac lucruri proaste in general pentru export. Ce fac acolo pentru ei fac bine.

La cate cutremure sunt, sa nu faci cladiri foarte rezistente inseamna sa-ti tai craca de sub picioare.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...