Jump to content
Cristian

Schimbarea polaritatii pamantului

Recommended Posts

Well, mereu am avut aceasta intrebare, iar cum nu prea mi-a placut fizica si mai mereu am lipsit la aceste clase... am ramas cu nelamurirea asta. :D

Din cate am inteles polul nord si polul sud au polaritate positiva si negativa (mai exact capele care formeaza corteta pamantului, dar nu vreau sa intru in detalii), iar acest lucru permite Terrei sa se invarta 360º in jurul axei imaginare.

Ce credeti ca s-ar intampla daca s-ar schimba polaritatile polilor nord si/sau sud, inafara faptului ca pamantul s-ar putea invartii in sens opus si de posibilitatea de a ramane fara gravitatie?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu au avut loc sute de astfel de schimbari , ultima acum cateva sute de ani. :-? O schimbare-inversare completa dureaza cateva sute,mii de ani si ar avea ca si consecinte :

-Pamantul ar deveni vulnerabil impotriva razelor si radiatiilor cosmice

-Pasarile migratoare si alte vietuitoare ar avea o viata mult mai "grea"

Link to comment
Share on other sites

Busola ar indica Sudul in loc de Nord.

Ar pica toate sistemele pe baza de camp magnetic gen telefonie mobila, gps, satelitii artificiali ar fi fara folos, radare.

Totusi is curios ce s-ar intampla cu maduva de pe copaci. Oare ar incepe sa creasca in cealalta parte al scoartei copacilor? Sau ar crestet tot pe partea ce indica momentan nordul?

Link to comment
Share on other sites

Busola ar indica Sudul in loc de Nord.

Ar pica toate sistemele pe baza de camp magnetic gen telefonie mobila, gps, satelitii artificiali ar fi fara folos, radare.

Totusi is curios ce s-ar intampla cu maduva de pe copaci. Oare ar incepe sa creasca in cealalta parte al scoartei copacilor? Sau ar crestet tot pe partea ce indica momentan nordul?

Ar creste tot pe partea ce indica nordul, din moment ce totul se schimba, se schimba si asta.ORicum, sper sa nu se intample asa ceva, ar putea duce la sfarsit...

Link to comment
Share on other sites

Busola ar indica Sudul in loc de Nord.

Ar pica toate sistemele pe baza de camp magnetic gen telefonie mobila, gps, satelitii artificiali ar fi fara folos, radare.

Totusi is curios ce s-ar intampla cu maduva de pe copaci. Oare ar incepe sa creasca in cealalta parte al scoartei copacilor? Sau ar crestet tot pe partea ce indica momentan nordul?

Muschiul nu indica nordul geografic?

Link to comment
Share on other sites

Ba da.

Numa ca nu mai stiu care era faza cu nordul geografic si magnetic. Nordul geografic e conventional nordul magnetic parca. Adica si in emisfera sudica muschii cresc spre polul nord? Sau acolo spre polul sud.

In emisfera sudica muschiul creste pe partea sudica. :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...