Jump to content
Lancelot

Adrian Paunescu

Recommended Posts

Nu stiu cati stiti cu adevarat cine a fost el..si cu ce s-a ocupat in anii aia mai negrii ai comunismului...Pe langa odele inchinate Ceausescului...a fost un munte urias de talent.....poate de neegalat si reprezentativ pentru anii 1980 si pana acum

Un exemplu :

Sa invatam istoria romanilor fara interventia manelelor si a manualelor alternative..

PS stiu am zis ca nu mai postez pe aici :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am aflat tarziu de moartea lui Paunescu, desi ma asteptam sa se prapadeasca inca de cand a inceput sa stea prin spitale... Si cateva zile m-a tot bantuit o tristete ca atunci cand pierzi pe cineva drag.

Tot m-am intalnit si re-intalnit cu Adrian Paunescu in ultimii ani... in majoritatea cazurilor cu poetul Paunescu. Cu versul lui. Cate un cantec cand ma apuca dorul de folk. Cate o poezie cand lucram cu echipa de 'rostitori'... si doamne, cati tineri au amutit in fata avalansei de emotii ce urla in fiecare Repetabila povara ...

Imi amintesc cum ma carau ai mei cand eram mica la cenaclurile Flacara... atatea cate au ajuns in Piatra (cred ca am prins candva si la mare unul)... cum ardeau oamenii tot ce se putea arde (dupa ce se lasa intunericul). Cum cantau toti din tot sufletul. Cum ochii mamei sclipeau in noapte de lacrimi si de emotie. Cum tata ma cara in brate pana acasa noaptea tarziu caci la un moment dat nu mai rezistam sa stau treaza. Cum mereu oamenii vorbeau in jur, poate mai soptit sau chiar mai tare: ba ca l-a ajutat pe ala, ba ca daca ajungi sa-i trimiti un bilet iti rezolva orice problema, ba ca il otravesc securistii... ba ca e chiar el securist.

Cantam si eu, copil fiind, unele din cantecele 'furate' de pe la cenaclu. Ridica-te Stefane si vezi-ti fii sau Ruga pentru parinti aveau mereu asupra bunicilor mei un efect coplesitor... si mereu imi spunea bunicul sa nu uit. Sa nu uit... Sa nu uit ... :)

ce-mi pasa mie de odele inchinate ceasusescului? oare nu toti pictorii si artistii renascentisti isi zugraveau regii si papii si lucrau la comanda?

Pentru mine, Paunescu a fost Poetul. Cel mai bun din tot ce a putut da tara asta in ultimele decenii.

Acum? ... acum am ramas mai singuri. Si mai saraci. Din ce in ce mai singuri si mai saraci.

P.S. Hai Lance... nu ma lasa singura (si) pe-aici ... :(

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau cherie..dar e ca in proza si poezie..epigonii au invadat spatiul asta cu atata virtuozitate si cu atata sete de idei..incat s-a ales praful :)

Cat despre Paunescu....Era omul a mai multor generatii..pacat ca toate l-au scuipat

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

prin "omul a mai multor generatii" te referi la faptul ca era omul generatiei care-l platea? toti lingaii il apreciaza dupa ce moare, cititi articolul asta

http://www.gandul.info/news/betia-de-cuvinte-cum-a-devenit-paunescu-dupa-moarte-eminescu-zeu-din-olimp-dumnezeu-al-literaturii-si-geniu-neinteles-7698372

pe mine nu prea ma intereseaza Paunescu, din punctul meu de vedere a fost chiar un nimeni si n-a ajutat deloc tara asta, daca era si destept pe langa faptul ca era inteligent reusea ceva, dar a fost umbra lui Ceausescu si atat, un pervers :) bine ca suntem si noi ceva mai destepti acum si nu se mai primesc ode in schimbul altor rahaturi :))

Link to comment
Share on other sites

ce-mi pasa mie de odele inchinate ceasusescului? oare nu toti pictorii si artistii renascentisti isi zugraveau regii si papii si lucrau la comanda?

Asa ma gandeam si eu, sa compar un dictator cu un rege si pe paunescu cu pictorii renascentisti. Odele de care vorbesti n-au ajuta la mentinerea regimul comunist ? Dar cenaclul a ajutat? Nu mai comentez modul tau de a gandi, dar ca tine sunt multi, exagerat de multi.

Cenaclul a fost un surogat, singurul mod de manifestare permis pentru a crea iluzia libertatii.

Treaba lui ce a facut si cum a trait, important este sa fie prezentata si cealalta parte.

"Starea de spirit pe care a creat-o Paunescu, acel amestec perfid de exaltare juvenila, transa a unei religiozitati atee, amoralitate cronica, senzatie de a iesi din chingile neputintelor stravechi, nevoie disperata de a împartasi bucurii colective îndelung asteptate într-o istorie mai mult decât frustranta, lipsa de repere morale si politice, nationalism latrator, confuzie gregara etc. - starea de spirit a Cenaclului Flacara e mult mai durabila decât am fi crezut."

http://www.newspad.ro/SENATUL-EVZ-Tobosarul-Epocii-de-Aur-despre-Adrian-Paunescu-II,353963.html

"Cenaclul Flacara nu a fost gura de libertate, ci ventilul care-a facut posibila supravietuirea dictaturii, iar Adrian Paunescu, cel care se întretinea cu familia Ceausescu ziua, înaintea recitarilor de seara, stia cel mai bine. Ne-am întrebat adesea de ce n-am avut Solidaritatea. Pentru ca oamenii traiau prea intens iluzia libertatii care venea în rime perfecte si candide ritmuri de chitara. Iar când Paunescu slobozea pe scena porumbei ai pacii în fata publicului captiv în umilinte, oamenii uitau înduiosati si de cenzura, si de lupta cu saracia."

http://blogary.ro/2010/11/ce-nu-s-a-spus-despre-paunescu/

Link to comment
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu, sa compar un dictator cu un rege si pe paunescu cu pictorii renascentisti. Odele de care vorbesti n-au ajuta la mentinerea regimul comunist ? Dar cenaclul a ajutat? Nu mai comentez modul tau de a gandi, dar ca tine sunt multi, exagerat de multi.

Cenaclul a fost un surogat, singurul mod de manifestare permis pentru a crea iluzia libertatii.

Treaba lui ce a facut si cum a trait, important este sa fie prezentata si cealalta parte.

"Starea de spirit pe care a creat-o Paunescu, acel amestec perfid de exaltare juvenila, transa a unei religiozitati atee, amoralitate cronica, senzatie de a iesi din chingile neputintelor stravechi, nevoie disperata de a împartasi bucurii colective îndelung asteptate într-o istorie mai mult decât frustranta, lipsa de repere morale si politice, nationalism latrator, confuzie gregara etc. - starea de spirit a Cenaclului Flacara e mult mai durabila decât am fi crezut."

http://www.newspad.ro/SENATUL-EVZ-Tobosarul-Epocii-de-Aur-despre-Adrian-Paunescu-II,353963.html

"Cenaclul Flacara nu a fost gura de libertate, ci ventilul care-a facut posibila supravietuirea dictaturii, iar Adrian Paunescu, cel care se întretinea cu familia Ceausescu ziua, înaintea recitarilor de seara, stia cel mai bine. Ne-am întrebat adesea de ce n-am avut Solidaritatea. Pentru ca oamenii traiau prea intens iluzia libertatii care venea în rime perfecte si candide ritmuri de chitara. Iar când Paunescu slobozea pe scena porumbei ai pacii în fata publicului captiv în umilinte, oamenii uitau înduiosati si de cenzura, si de lupta cu saracia."

http://blogary.ro/2010/11/ce-nu-s-a-spus-despre-paunescu/

Imi pare bine ca stii ce a fost cenaclul. Ai participat vreodata?

Dar pe Paunescu l-ai citit? ... cam cate poezii, asa? 2-3? Poate vreun volum intreg?

Poate macar odele alea... si sa le compari cu ale altora, din aceeasi perioada.

Daca nu, da-mi voie sa pun la indoiala afirmatiile tale si citatele de prin articolele altora pe care ni le pui la dispozitie. Hai sa-ti dau un pont: uita-te mai atent la cine semneaza articolele atunci cand le citesti pe net si intereseaza-te putin cine sunt oamenii aceia...

S-ar putea sa descoperi niste ceausisti autentici in spatele acestor viteji critici ai cenaclului.

(Fraza din primul citat este pur si simplu hilara, un amestec cretinoid de cuvinte goale care nu reflecta deloc cunoasterea fenomenului cenaclului Flacara. Nu e vorba de nicio exaltare juvenila sau de ateism, nu mai zic de lipsa reperelor morale si politice puse alaturi de nationalism latrator...Jenant.)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare bine ca stii ce a fost cenaclul. Ai participat vreodata?

Dar pe Paunescu l-ai citit? ... cam cate poezii, asa? 2-3? Poate vreun volum intreg?

Poate macar odele alea... si sa le compari cu ale altora, din aceeasi perioada.

Daca nu, da-mi voie sa pun la indoiala afirmatiile tale si citatele de prin articolele altora pe care ni le pui la dispozitie. Hai sa-ti dau un pont: uita-te mai atent la cine semneaza articolele atunci cand le citesti pe net si intereseaza-te putin cine sunt oamenii aceia...

S-ar putea sa descoperi niste ceausisti autentici in spatele acestor viteji critici ai cenaclului.

(Fraza din primul citat este pur si simplu hilara, un amestec cretinoid de cuvinte goale care nu reflecta deloc cunoasterea fenomenului cenaclului Flacara. Nu e vorba de nicio exaltare juvenila sau de ateism, nu mai zic de lipsa reperelor morale si politice puse alaturi de nationalism latrator...Jenant.)

Nu ma inghesui cu poporu decat daca e vorba de vreo formatie rock de legenda. Am citit de curiozitate cateva poezii, dar nu mi se pare deosebit si in general ma impresioneaza alte lucruri.

De ce sa ma intereseaze cum ii zice aluia de a scris articolul? Vorba ta, ce-mi pasa daca respectivul e un fost ceausist, despre poet poti spune ca n-a fost ?

Cum sa-i citesc frate odele si sa le compar cu ale altuia!? :blink: si mai vrei sa-mi dai si-un pont.... pai atunci lasa ca ramane ca tine pentru ca eu am o treaba dupa care revin. :crazy:

Woodstock al CC al PCR, un mare fenomen cenaclul. Acu daca s-ar tine ar plange lumea pe manele.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...