Jump to content
Guest White.

Domnul a vorbit lui Moise

Recommended Posts

Domnul a vorbit lui Moise, ?i a zis:

«Vorbe?te lui Aaron, ?i spune-i: Niciun om din neamul t?u ?i din urma?ii t?i care va avea o meteahn? trupeasc?, s? nu se apropie ca s? aduc? mîncarea Dumnezeului lui.

Niciun om care va avea o meteahn? trupeasc? nu va putea s? se apropie: ?i anume nici un om orb, ?chiop, cu nasul cîrn sau cu un m?dular mai lung; nici un om cu piciorul frînt sau cu mîna frînt?; nici un om ghebos sau pipernicit, cu albea?? în ochi, care are rîie, pecingine sau c?ruia îi pute gura ori e bo?it.

Niciun om din neamul preotului Aaron, care va avea vreo meteahn? trupeasc?, s? nu se apropie ca s? aduc? Domnului jertfele mistuite de foc; are o meteahn? trupeasc?: s? nu se apropie ca s? aduc? mîncarea Dumnezeului lui. Din mîncarea Dumnezeului lui, fie lucruri prea sfinte, fie lucruri sfinte, va putea s? m?nînce. Dar s? nu se duc? la perdeaua dinl?untru, ?i s? nu se apropie de altar, c?ci are o meteahn? trupeasc?; s? nu-Mi necinsteasc? loca?urile Mele cele sfinte, c?ci Eu sînt Domnul, care îi sfin?esc.»

Astfel a vorbit Moise lui Aaron ?i fiilor s?i, ?i tuturor copiilor lui Israel.”

(Levitic 21:16-24)

Dup? cum vezi, ace?ti oameni sunt condamna?i la fl?c?rile Iadului, la desp?r?irea total? de Dumnezeu. Nici m?car în Sfânta Biseric? nu le este permis s? intre, pentru c? ar fi o necinstire. A spune c? un astfel de om poate fi sfânt este, în consecin??, o blasfemie.

?i totu?i, un astfel de sfânt a existat! Dumnezeu, în infinita Sa în?elepciune, a decis ca unul din ace?ti mon?tri s?-I slujeasc? Lui. Incredibil? Cite?te în continuare ?i minuneaz?-te.

Exploratorul eretic papista? Marco Polo descrie în trecerea lui prin Pakistanul p?gân ni?te creaturi numite chinocefali, adic? oameni cu cap de câine. Evident, ace?tia sunt ni?te p?c?to?i care au fost pedepsi?i în acest mod pentru lipsa lor de credin??. Triburi întregi de chinocefali ocupau insule din Oceanul Indian ?i nu po?i decât s? te minunezi de gravitatea p?catelor lor, dac-au meritat o astfel de pedeaps?. Pe lâng? pedeapsa divin?, ace?ti oameni obi?nuiau s? sfideze mai departe pe Dumnezeu, augumentându-?i tr?s?turile câine?ti prin t?ierea obrajilor, pilirea din?ilor, ciuntirea urechilor ?i remodelarea capetelor copiilor.

Dac? mergi ast?zi în unele dintre triburile ce vie?uiesc în de?ertul Saharei, de-a lungul Nilului, în Rwanda, de-a lungul Amazonului sau în Noua Guinee, vei observa faptul c? fe?ele acelor oameni sunt adesea înfior?toare. Ace?tia sunt înfior?tori din na?tere, nu din obiceiuri. Avem de-aface cu o caracteristic? a raselor inferioare rasei albe. Ei îl refuz? pe Iisus ?i se închin? la pietre, animale ?i trunchiuri de copac, umbl? goi prin p?dure ?i duc o via?? extraordinar de p?gân?. Un bilet asigurat c?tre Iad.

Dar Dumnezeu a ales un astfel de chinocefal asiatic s?-i fie sfânt. Sfântul Hristofor se pr?znuie?te la 9 mai ?i este considerat martir, pentru c? trecând la religia cre?tin? a fost ucis de ceilal?i chinocefali.

Bineîn?eles, acest important sfânt al nostru este o excep?ie. Nu s-a mai auzit de atunci de un caz similar, a?a c? putem afirma cu siguran?? c? sufletele celor n?scu?i cu defecte psihice sau fizice, la fel ca avortonii ?i copiii neboteza?i, ei nu vor mo?teni în veac Împ?r??ia Cerurilor. Sf. Hristofor nu mai apare de câteva sute de ani pe pere?ii bisericilor, deoarece speria oamenii de la slujb? - poate unul din motivele pentru care nu ?tiai de el.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bineîn?eles, acest important sfânt al nostru este o excep?ie. Nu s-a mai auzit de atunci de un caz similar, a?a c? putem afirma cu siguran?? c? sufletele celor n?scu?i cu defecte psihice sau fizice, la fel ca avortonii ?i copiii neboteza?i, ei nu vor mo?teni în veac Împ?r??ia Cerurilor. Sf. Hristofor nu mai apare de câteva sute de ani pe pere?ii bisericilor, deoarece speria oamenii de la slujb? - poate unul din motivele pentru care nu ?tiai de el.

Indeed, nu stiam de acest sfant si nici de infatisarea lui. Dar nedumerirea mea e alta, daca acele persoane nascute cu defecte psihice sau fizice sunt tot creatia lui dumnezeu (ca a altcuiva nu s-ar putea, daca mergem pe mana creatiei), de ce sunt "discriminate"?

Link to comment
Share on other sites

ce nu inteleg eu este unde in cele doua citate ale tale ai vazut ceva care sa te faca sa traci urmatoarea concluzie:

Dup? cum vezi, ace?ti oameni sunt condamna?i la fl?c?rile Iadului, la desp?r?irea total? de Dumnezeu.
.

ambele citate exprima foarte clar ca acesti oameni nu vor avea voie sa aduca jertfa, si atat. nu ca li s-a intors spatele. ba mai mult, chiar ultima parte a celui de-al doilea citat spune destul de clar:

c?ci Eu sînt Domnul, care îi sfin?esc.
Link to comment
Share on other sites

Acelea nu sunt cuvintele mele. Din acele citate inteleg ca, "ei" nu au voie sa intre in biserica si ca o sa arda in iad.

Din moment ce nu au voie sa se apropie de dumnezeu, nu vad cum ar putea sa ajunga in rai.

Link to comment
Share on other sites

Aici este vorba de jertfa.

«Vorbe?te lui Aaron, ?i spune-i: Niciun om din neamul t?u ?i din urma?ii t?i care va avea o meteahn? trupeasc?, s? nu se apropie ca s? aduc? mîncarea Dumnezeului lui.

Aici mai scrie ceva de jertfa ?

Niciun om care va avea o meteahn? trupeasc? nu va putea s? se apropie: ?i anume nici un om orb, ?chiop, cu nasul cîrn sau cu un m?dular mai lung; nici un om cu piciorul frînt sau cu mîna frînt?; nici un om ghebos sau pipernicit, cu albea?? în ochi, care are rîie, pecingine sau c?ruia îi pute gura ori e bo?it.

Link to comment
Share on other sites

Probabil aveti dreptate. Totusi eu nu vad logica in acele citate. De ce sa nu ii lasi pe "ei" in biserica cand tu i-ai creat si esti omni-tot ?

Link to comment
Share on other sites

Probabil aveti dreptate. Totusi eu nu vad logica in acele citate. De ce sa nu ii lasi pe "ei" in biserica cand tu i-ai creat si esti omni-tot ?

Logica tio zic eu ,multe asemenea citate si etc au fost adaugate de niste preoti cu imaginatie bogata pentru a speria oameni la acele timpuri.

dea lungul istoriei oameniri au fost sa zicem oameni care aveau alt stil de viata si religie ,sa zicem anumite triburi in traditia lor se ascutea dinti etc

pentru ca preoti nau reusit sai converteasca au adaogat aceste versuri pe unde sa putut.

Link to comment
Share on other sites

dea lungul istoriei oameniri au fost sa zicem oameni care aveau alt stil de viata si religie ,sa zicem anumite triburi in traditia lor se ascutea dinti etc

pentru ca preoti nau reusit sai converteasca au adaogat aceste versuri pe unde sa putut.

de fapt asa e toata biblia scrisa. toti sfintii si toate ritualurile crestine sunt de fapt preluari si adaptari din religiile pagane, pentru ca oamenii erau mai receptivi la asa ceva decat daca le-ar fi eliminat religia complet si ar fi inlocuit-o cu ceva total diferit.

Link to comment
Share on other sites

de fapt asa e toata biblia scrisa. toti sfintii si toate ritualurile crestine sunt de fapt preluari si adaptari din religiile pagane, pentru ca oamenii erau mai receptivi la asa ceva decat daca le-ar fi eliminat religia complet si ar fi inlocuit-o cu ceva total diferit.

Asta crezi tu pentru ca esti indoctrinata de societati secrete.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...