Jump to content
Domino628

La inchisoare pt ca a "atacat" un avion cu un laser

Recommended Posts

trebuia amendat maxim..sa faci puscarie ptr asa ceva?ei bine asa e in strainatate..oamenii respecta legea pentru ca au legi foarte dure . :) nu ca la noi.. :) /agree

Caterinca sau nu de cand dracu ai vazut tu lege ca nu ai voie sa indrepti laserul spre cer...lasarul de genu fiind condsiderat o jucarie in mare parte ;)

Link to comment

Caterinca sau nu de cand dracu ai vazut tu lege ca nu ai voie sa indrepti laserul spre cer...lasarul de genu fiind condsiderat o jucarie in mare parte ;)

dar nu intrepti spre avioane. In + la vreo 300 metri vedea avionul deci nu are cum sa nu fi stiut unde tinteste.

Link to comment

Prea dura pedeapsa cu inchisoarea, trebuia sa fie cel mult amendat, dar nu inchis! Si totusi.. pentru asta?

dar nu inteleg de ce postezi .. trebuia sa ii dea mai mult si nu , nu sunt sarcastic , daca era un avion de pasageri si orbea pilotul ? Iti dai seama ca puteau murii oameni , unii dintre voi chiar nu puteti realiza ce catastrofa poti crea cu o '' chinezarie'' dinaia . Ar putea fi urmatoarea arma a atentatelor , gandestete daca teroristi sar regrupa in grup de 20-30 de oameni fiecare inarmati de un laser dinala si ar indrepta spre un avion in faza de aterizare ?

Link to comment

' date='21 September 2010 - 15:47' timestamp='1285073249' post='5370292']

dar nu inteleg de ce postezi .. trebuia sa ii dea mai mult si nu , nu sunt sarcastic , daca era un avion de pasageri si orbea pilotul ? Iti dai seama ca puteau murii oameni , unii dintre voi chiar nu puteti realiza ce catastrofa poti crea cu o '' chinezarie'' dinaia . Ar putea fi urmatoarea arma a atentatelor , gandestete daca teroristi sar regrupa in grup de 20-30 de oameni fiecare inarmati de un laser dinala si ar indrepta spre un avion in faza de aterizare ?

Ba, voi nu sunteti nomali. "Daca era un avio cu 140305430654560456054 pasageri si orbeau pasagerii si se stricau motoarele avionului si se ciocneau cu alte 2 avioane in aer si unul militar care vezi doamne, transporta o bomba atomica si pica intr`un oras foarte populat si mureau miliarde de catraliarde de oameni, iti dai seama ce catastrofa?" ... patetic ... "Daca mureau mii de oameni" hai ba taceti dracu' ca deja mi se face rau cand vad cata prostie pe centimetru' patrat aici ...

Auzi doamne, daca orbeau si daca si daca hahahahaha, jalnic.

ps: La fel pot zice si eu: Daca de la postul tau, m`am speriat si am sarit in spate, am dat cu capul de coltul mesei si mor, a intrat sora`mea in camera si cand a vazut ca sunt mort, a murit si ea si la fel si cu parintii mei si pe urma politia ... iti dai seama? Pot muri mii de oameni, ce`ar fii sa iei inchisoare ca postezi pe forum ?

ps2: [sarcasm]Eu zic ca pedeapsa capitala era cazul cel mai bun ... eu unu il torturam vreo 3 ani si pe urma il dadeam la sobolani sa`l manance ... Teroristu naibii [/sarcasm]

Link to comment

Ba, voi nu sunteti nomali. "Daca era un avio cu 140305430654560456054 pasageri si orbeau pasagerii si se stricau motoarele avionului si se ciocneau cu alte 2 avioane in aer si unul militar care vezi doamne, transporta o bomba atomica si pica intr`un oras foarte populat si mureau miliarde de catraliarde de oameni, iti dai seama ce catastrofa?" ... patetic ... "Daca mureau mii de oameni" hai ba taceti dracu' ca deja mi se face rau cand vad cata prostie pe centimetru' patrat aici ...

Auzi doamne, daca orbeau si daca si daca hahahahaha, jalnic.

ps: La fel pot zice si eu: Daca de la postul tau, m`am speriat si am sarit in spate, am dat cu capul de coltul mesei si mor, a intrat sora`mea in camera si cand a vazut ca sunt mort, a murit si ea si la fel si cu parintii mei si pe urma politia ... iti dai seama? Pot muri mii de oameni, ce`ar fii sa iei inchisoare ca postezi pe forum ?

ps2: [sarcasm]Eu zic ca pedeapsa capitala era cazul cel mai bun ... eu unu il torturam vreo 3 ani si pe urma il dadeam la sobolani sa`l manance ... Teroristu naibii [/sarcasm]

si cu ce justifici ce ai zis mai incolo? vorbesti in nestire , si da laserul ala poate arde retina ochiului ( pilotului si de aici .. numai vede si cine stie poate face accident . Get real dude.

Link to comment

Sa zic sincer ... mi se pare total aiurea sa iei inchisoare pentru asa ceva. Oricum, de acum, daca apar probleme, putem zice ca noi nu detinem un astfel de aparat anti avioane si precis a fost un vecin sau un copil pe strada. Ciudat totusi, cum afla locatia exacta a celui care se joaca...

Sa fim sinceri, cati dintre noi nu ne`am jucat cu astfel de lasere? Tinteam spre 'cer' pentru a vedea cat de departe ajunge ... bla bla .. cum ar fii sa ne fii trezit la poarta cu politia ?

Problema e ca nimeni nu stie ca pentru astfel de distractii se poate plati amenda sau chiar inchisoare... aiurea sincer sa va zic.

nu este vorba de laserul ala din piata la 5 lei cu care ne jucam noi cand eram mici :)

stiu despre ce vorbeste sirvic, sa fiu sincer, eram cu niste prieteni mai mari jos la un magazin pe unde pierdeam timpul si a venit un nene pe care il stiam si care isi confectionase niste lasere, ne-a zis ca ala arde ochiul (e periculos si sa nu ne jucam cu el) si ca il folosea daca se luau cainii maidanezi de el; ne-a si demonstrat: daca tintesti un bat de chibrit (ce-i drept, batul pus la doar 50 - 100 cm de laser) il aprindeai :D; +raza foarte foarte mare

in orice caz, pacat de roman, s-a gasit sa se joace cu laserul intr-un moment prost

Link to comment

nu este vorba de laserul ala din piata la 5 lei cu care ne jucam noi cand eram mici :)

stiu despre ce vorbeste sirvic, sa fiu sincer, eram cu niste prieteni mai mari jos la un magazin pe unde pierdeam timpul si a venit un nene pe care il stiam si care isi confectionase niste lasere, ne-a zis ca ala arde ochiul (e periculos si sa nu ne jucam cu el) si ca il folosea daca se luau cainii maidanezi de el; ne-a si demonstrat: daca tintesti un bat de chibrit (ce-i drept, batul pus la doar 50 - 100 cm de laser) il aprindeai :D; +raza foarte foarte mare

in orice caz, pacat de roman, s-a gasit sa se joace cu laserul intr-un moment prost

ala era la 5 lei dar astea de se gasesc cu 30€ ( relativ ieftin la cate poti face cu el ) pot duce pana la 1km si arde ochiului la 1 km , dar normal laserul era folosit pentru a aprinde focul .. se ferii de unele animale alte chestii .. dar uite unde duce mintea omului , la prabusit avioane si alte minuni ... oricine poate sa isi confectioneze un dala , oricine poate prabusii un avion.

Link to comment

' date='20 September 2010 - 19:14' timestamp='1285002853' post='5369154']

Pai ce sa sti tu mai copile ca puteau murii oameni din cauza idiotenii omului ala eu ii dadeam cel putin 5 ani inchisoare.

alo Ceausescu ... si persoana respectiva de unde sa stie ce poate face laserul respectiv :|

Link to comment

ba da, exista in multe tari interzicerea folosirii laserului de o anumita putere. in anglia nu stiu daca e o astfel de lege, dar daca perturbi cu ceva activitatea unui pilot militar, presupun ca e destul de grav.

Nu conteaza daca Anglia are o astfel de legislatie, atata timp cat exista o lege la nivelul intregului UK (si in plus incidentul s-a produs in Scotia) care incrimineaza in mod expres folosirea de lasere impotriva avioanelor, iar romanul nostru nu numai ca l-a folosit, dar a avut si intentia de a tinti un avion cu laserul "cat timp astepta sa se faca gratarul". Din cauza plictiselii sale avionul a ratat de 2 ori aterizarea, nu vi se pare destul de grav asa ceva? Merita o amenda daca nu provoca niciun prejudiciu, dar aici nu e cazul. Deci foarte bine, sa stea 4 luni la inchisoare.

In aparenta situatia pare ridicola, dar odata ce depasesti lenea si citesti toata stirea cu toate ca e mai lunga, se poate veni cu un comentariu mai bun ca "era de ajuns o amenda".

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...