Jump to content
Dropkillerz

Politia Rutiera nu mai da amenzi din 20 septembrie

Recommended Posts

Poli?ia nu va mai da amenzi ?i nu va mai dirija circula?ia de luni în semn de protest pentru reducerea salariilor cu 25%.

Poli?ia Rutier? nu mai d? amenzi din 20 septembrie

Poli?ia Român? î?i va reduce activitatea începând de luni 20 septembrie 2010. Oamenii legii nu vor mai da amenzi, nu vor mai dirija circula?ia ?i nu mai particip? la audieri în dosarele penale. Liderul sindical al poli?i?tilor a declarat c? activitatea colegilor s?i va fi limitat? la 75% din sarcini pentru c? sunt pl?ti?i cu doar la 75 la sut? din salariu. Membrii din teritoriu au cerut chiar întreruperea total? a activit??ii, spune Marian Gruia, pre?edintele Sindicatului Na?ional al Poli?i?tilor ?i Personalului Constractual (SNPPC).

"Din 20 septembrie anumite activit??i vor fi reduse. Poli?i?tii vor merge în teren, dar vor sta în puncte fixe, nu vor ac?iona decât la apelurile de urgen?? 112. Poli?ia rutier? nu va mai dirija circula?ia, nu va mai da amenzi, ci doar avertismente, nu vor mai face audieri în dosarele penale. Protestul nostru este similar cu cel al magistra?ilor. Avertiz?m autorit??ile s? nu fac? presiuni la adresa noastr? c? s-ar putea s? se trezeasc? cu o revolt? f?r? precedent", a declarat Marian Gruia pentru Mediafax.

A?adar, micile nereguli în trafic ar putea s? nu fie sanc?ionate contraven?ional prin puncte amend? ?i puncte de penalizare. Nu este clar ce vor face poli?i?tii cu persoanele care vor da examenul auto ?i cu ?oferii care vor înc?lca flagrant legea în trafic. Cu toate acestea, poli?i?tii ne-au asigurat c? vor ac?iona la apelurile de urgen?? 112. Colegii lor de la Ordine Public? vor merge în continuare în teren, dar vor s?ta în puncte fixe, patrula fiind exclus?. Conduita echipajelor de Poli?ie Rutier? echipate cu aparate radar nu a fost anun?at?, existând posibilitatea ca ace?tia s? lucreze în continuare.

Surse din cadrul Poli?iei care nu au vrut s? î?i decline identitatea au declarat pentru Automarket: ”Doar fiindc? unii colegi sunt în grev? nu înseamn? c? po?i s? treci pe ro?u sau s? mergi cu 200 km/h ?i s? scapi nepedepsit. Orice abatere grav? de la legea circula?iei va fi sanc?ionat?, e vorba de vie?i omene?ti aici. În schimb, nu cred c? vei lua amend? pentru nepurtarea centurii de siguran?? sau pentru folosirea telefonului mobil la volan.”

sursa:automarket.ro via mediafax

Doamne ajuta si pazeste 8-|

Link to comment

Acum vream sa postez si eu asta :)))

oricum sunt unele avantaje :)) dar si multe dezavantaje... oricum chesstia cu dirijatul nu e mare pierdere oricum stau ca stalpii ssi incurca circulatia

tare .. cred ca ai 14 ani maxim tu ... cum zice si tovarasul meu Loyd

foarte urat ... deja e chestia aia in galati fara jandarmi pe stadioane :))

Link to comment

permis inca nu am, dar nu am spus ca sunt avantaje directe pentru mine, dar chiar daca ma crezi sau nu merg foarte mult cu masina :-j oricum cristi data viitoare tineti parerile pentru tine, daca nu stii macar taci.

si eu pe scaunul din dreapta.

Liniu?e la greu acum , sa-mi vedeti vecinii :crazy:

Link to comment

permis inca nu am, dar nu am spus ca sunt avantaje directe pentru mine, dar chiar daca ma crezi sau nu merg foarte mult cu masina :-j oricum cristi data viitoare tineti parerile pentru tine, daca nu stii macar taci.

Daca nu ai permis ,tine-ti astfel de parere pentru tine.

@Vom vedea ce o sa fie de Luni prin marele orase ale tarii.

Link to comment

Mie imi suna a "O sa innebuneasca vecinii din cauza astora cu masinile." but w/e.

Hai sa nu privim lucrurile intotdeauna atat de rautacios, pentru ca sigur nu primesti un bonus pentru asta (poate un mic warn pentru flame).

@ Misto pentru cei carora le expira ITP-uri, roviniete, asigurari si altele in preajma datei de 20 :)). Desigur, asta pana cand se incheie protestul, care dau cu sama ca n-o sa dureze prea mult.

Link to comment

permis inca nu am, dar nu am spus ca sunt avantaje directe pentru mine, dar chiar daca ma crezi sau nu merg foarte mult cu masina :-j oricum cristi data viitoare tineti parerile pentru tine, daca nu stii macar taci.

Eu am permis, si daca tu nu ai habar, ar trebui sa taci din gura. Sunt 3 motive pentru care dai de un politist care dirijeaza circulatia

1) Nu merge semaforul

2)Un drum principal e inchis pentru cine stie ce eveniment

3)Urgente

Este adevarat ca poate uneori dai de unul din asta care nu ar trebui sa fie acolo, da...insa in majoritatea cazurilor ar trebui sa fi fericit ca e politistul acolo sa dirijeze circulatia.

Link to comment

Daca nu ai permis ,tine-ti astfel de parere pentru tine.

@Vom vedea ce o sa fie de Luni prin marele orase ale tarii.

Mai nou trebuie sa ai permis sa poti discuta despre un subiect de genul? Ba da tu ai luat bac-ul incat sa comentezi intr-un anume fel? :|

Eh, si cat va dura asa-zisa greva? Cateva zile, nu vor fi mari pagube, nu cred ca se risca vreunul sa incalce regulile doar pentru a fi incalcate, asta daca-si mai doreste masina intreaga, sau..pe el insusi.

Link to comment

Nu chiar,se mai trezea cate unu la cateva zeci de kilometri sa aplice legea. :)

Majoritatea politistilor ajung infractori deoarece in timp vad cum sta treaba si isi fac relatii.

Nu exista dreptate, justitie, impartialitate, etc in Romania.

Stiu pe unu care a dat si salam ca sa scape de amenda, despre ce amenzi vorbim aici ? Alea "ca sa iasa ziua"?

Cred ca 5% din Politistii din Romania sunt "curati"

Link to comment

Din ce am vazut, Blaga incearca sa le taie avantul de-a face o greva, prin sanctiuni: "Dac? face?i grev?, suporta?i rigorile legii" si cred ca o sa mearga. Cei care inca au un loc de munca doresc sa tina de el chiar si daca au o leafa mai mica.

Nu cred ca ar risca una ca asta... daca li se pune piticu pe creier politistilor vor renunta la 50% din activitati si poate mai mult, cine stie ce haos va domni atunci. Cu totii stim ca tara asta are potential in a deveni un haos.

Link to comment

Toata lumea zicea inainte sa taie salariile la bugetari ca iasa in strada,ca fac branza mare,scandal,greva peste greva,dar nu este chiar asa.Oamenii numai fac nimic ca se multumesc si cu scazutu salariilor,numai sa fie demisi de la slujba lor. Basescu asta,a planificat totul dinainte.Stia ca asa se va intampla.

Legat de polististi,1-2 zile va dura aceasta "greva" (parerea mea).

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...