Jump to content
Dani

Yoshi Con Oradea 2010

Recommended Posts

Dupa cum stiti, “anim-urile” se trag din Japonia si au devenit cunoscute in toata lumea prin anii 90 cu ajutorul serialelor Dragon Ball, Dragon Ball Z, Pokemon, Sailor Moon samd. La Dragon Ball recunosc ca m-am uitat si eu si pot sa zic ca mi-a placut foarte mult. L-as revedea oricand (aici gasiti toate episoadele, de din seria simpla, seria Z si seria GT si aici gasiti toate episoadele Pokemon). In concluzie, animatiile de la inceput au fost chiar interesante. In schimb, de cele care au aparut in ultimii ani nu pot sa zic acelasi lucru, binenteles nu de toate. Una dintre cele mai de succes animatii din ultimii ani este “Luptatorii Bakugan“, dupa care sunt inebuniti toti copiii de azi. Nu pot sa zic ca e ok, dar nici nu-mi dispalce. S-a format o adevarata comunitate in Romania si astfel s-au facut intalniri si in Cluj si in Constanta si in Sibiu. Evenimentul din Oradea va avea loc in 4 septembrie si va tine o zi. Cine vrea sa fie prezent va invata cate ceva din subcultura animatiilor japoneze si cate ceva din cultura japoneza si traditiile ei. Evenimentul include concursuri cosplay, targuri, prezentari tematice, proiectii, demonstratii de sport, karaoke, un turneu de carti Yu-Gi-Oh! si un workshop unde se poate face cunostinta cu tainele caligrafiei japoneze si cu origami. Invitatii vor avea la dispozitie cateva console, unde vor putea incerca cateva jocuri japoneze. Ziua se va termina cu o petrecere, la care vor participa cativa artisti.

Program si locatie aici

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...