Jump to content
*Kegan*

Cum vor arata ziarele in viitor

Recommended Posts

Presa scris? trece printr-o perioad? critic?. Stând între Internet ?i interesele economice respectiv politice ca între ciocan ?i nicoval?, credibilitatea ?i tehnologia sunt dou? dintre problemele mari ale presei actuale. Cel pu?in una dintre ele, amenin?area Internetului, ar putea fi comb?tut? tot cu ajutorul tehnologiei.

Altfel spus, cei de la LG au demarat produc?ia în mas? a dou? produse care î?i vor face pe viitor loc în rândul c?r?ilor, al ziarelor ?i al revistelor scrise. Este vorba de un ecran color de tip e-paper (hârtie electronic?) de 9.7 inch ?i alt e-paper alb negru de 19 inch. Acesta din urm? este flexibil ?i ar putea ar?ta exact ca cel din imaginea al?turat?.

lgepaper.jpg?width=440&height=293

LG 10 inch e-paperA?a vor ar?ta ziarele în viitor

Dac? (sau mai bine spus când) inginerii vor g?si solu?ii pentru implementarea într-un astfel de dispozitiv flexibil cu ecran e-paper a diverse tehnologii precum o baterie eficient? sau un modul 3G respectiv Wi-Fi, am putea asista la un ziar electronic, conectat la Internet. Am putea primi în timp real cele mai noi ?tiri ?i articole publicate, atunci când citim ziarul electronic la metrou.

Revenind la e-paper-ul flexibil al celor de la LG, singurele specifica?ii cunoscute la aceast? or? sunt greutatea de 130 de grame ?i grosimea care m?soar? 0.3 mm. R?mâne de v?zut cum ?i cât de repede vor evolua lucrurile în acest domeniu deosebit de interesant pentru cei care nu sunt str?ini de c?r?i ?i ziare.

Surs?:

GO4IT

Link to comment

O sa coste destul de mult .. mai bine se taie copacii si se planteaza altii.

Tu n-ai habar cat dureaza sa creasca un copac. :-j E interesanta ideea, dar cred ca mai multi vor avea diverse gadgeturi ce le asigura accesul la Internet si cu ajutorul carora vor citi variantele online ale ziarelor, analog pentru carti si alte materiale.

Link to comment

Tu n-ai habar cat dureaza sa creasca un copac. :-j E interesanta ideea, dar cred ca mai multi vor avea diverse gadgeturi ce le asigura accesul la Internet si cu ajutorul carora vor citi variantele online ale ziarelor, analog pentru carti si alte materiale.

eu unu in fiecare dimineata citesc ziarul in varianta digitala , frumos in pdf.. etc, e gratis si nici hartie nu se iroseste ^^

Anyways e o idee oarecum buna, dar mai este pana sa fie pusa in practica.

Link to comment

"Presa scris? trece printr-o perioad? critic?. Stând între Internet ?i interesele economice" asa ca au hotarat sa faca un ziar electronic, un amestec intre cele 2 forme. Mie mi se pare o aberatie, mai bine iei un laptop (si daca se zice ca astea o sa fie mai in viitorul apropiat si laptop-urile vor evolua mai mult) sau vor aparea gadget-uri ce se vor putea conecta la internet pe acelasi principiu si vezi atat stiri de pe diferite site-uri dar o sa ai acces si la alte aplicatii.

Ei nu vin cu ceva inedit si nou ci combina 2-3 lucruri mai importante intr-unul si gata, au descoperit America.

Link to comment

"Presa scris? trece printr-o perioad? critic?. Stând între Internet ?i interesele economice" asa ca au hotarat sa faca un ziar electronic, un amestec intre cele 2 forme. Mie mi se pare o aberatie, mai bine iei un laptop (si daca se zice ca astea o sa fie mai in viitorul apropiat si laptop-urile vor evolua mai mult) sau vor aparea gadget-uri ce se vor putea conecta la internet pe acelasi principiu si vezi atat stiri de pe diferite site-uri dar o sa ai acces si la alte aplicatii.

Ei nu vin cu ceva inedit si nou ci combina 2-3 lucruri mai importante intr-unul si gata, au descoperit America.

Pai, daca e mai bine sa iei un laptop, si uite pensionarii au nevoie la asa ceva? De unde atatia banii? Si astfel s-au gandit ca alternativa, sa nu mai dea atatia banii pe laptop sau telefoane ultragadget sau ce mai stiu eu :)

Nu ma refer doar in romania ci in toata tara! Este o idee buna ca sa nu mai taie mii de copaci!

Link to comment

Pai, daca e mai bine sa iei un laptop, si uite pensionarii au nevoie la asa ceva? De unde atatia banii? Si astfel s-au gandit ca alternativa, sa nu mai dea atatia banii pe laptop sau telefoane ultragadget sau ce mai stiu eu :)

Nu ma refer doar in romania ci in toata tara! Este o idee buna ca sa nu mai taie mii de copaci!

Aualeu, de ce va tot rezumati la situatia economica actuala? Asa cum in urma cu sute de ani boierii nu citeau ziare din hartie si se gandeau (de fapt nici nu se gandeau, but whatever...) cat de mult o sa coste un ziar din asta, asa ne gandim si noi ca o sa fie doar ceva pentru bogatasi. Este foarte posibil ca acest tip de ziare sa devina majoritatea, iar ziarele de hartie, minoritatea (sau sa nu mai existe deloc).

Nu ma refer doar in romania ci in toata tara!

Adica in toata lumea, ca Romania insasi reprezinta o tara. #-o

Link to comment

in primul rand ideea e ca NU se vor mai taia copaci .

in al doilea rand , pt 99% din userii linkmania , nici cartile de gramatica nu`si au rostul.

ziarul acela ar fi o idee foarte buna. prefer sa citesc un ziar , decat pdf . la fel si reviste. ziarul va fi MULT mai ieftin decat un laptop/pc , deoarece nu prea are nevoie de multe componente. oricum . ce comentarii vezi pe linkmania iti sta mintea in loc.

Link to comment

in primul rand ideea e ca NU se vor mai taia copaci .

in al doilea rand , pt 99% din userii linkmania , nici cartile de gramatica nu`si au rostul.

ziarul acela ar fi o idee foarte buna. prefer sa citesc un ziar , decat pdf . la fel si reviste. ziarul va fi MULT mai ieftin decat un laptop/pc , deoarece nu prea are nevoie de multe componente. oricum . ce comentarii vezi pe linkmania iti sta mintea in loc.

citeste inca o data ce va face acest ziar. tu iti dai seama cate lucruri iti trebuiesc pentru realizarea sa? va fi un laptop care se indoaie exact ca un ziar normal numai ca este un ecran. cat despre pret , cu siguranta nu va costa mai mult ca un laptop / pc insa nici 50 Bani , cat e un ziar acum nu va costa.

cea mai buna parte din acest ziar este bineinteles ca nu se vor mai taia copacii , iar comentariul cu cartile de gramatica nu-si are rostul :).

Link to comment

Dar invelisul din cauciuc poate duce la reducerea latexului , deoarece zic eu se va extrage in cantitati foarte mari , din cate spun acolo acest ziar va fi flexibil , iar un alt material nu imi imaginez :-? doar nu se face pe hartie sau digital.

Link to comment

Dar invelisul din cauciuc poate duce la reducerea latexului , deoarece zic eu se va extrage in cantitati foarte mari , din cate spun acolo acest ziar va fi flexibil , iar un alt material nu imi imaginez :-? doar nu se face pe hartie sau digital.

Consuma niste amarate de ziare, dar la zecile de milioane de masini nu te gandesti? Au roti de lemn? :|

Link to comment

Bai ce destept esti tu.Un iphone "deala" ieftin la 1200 de euro?

Poate baiatul isi permite , asta nu este o problema pentru noi. Il invitam sa-si cumpere un Iphone si sa rezolve el problema. :banghead:

Si totusi va fi mult mai bine cu aceste ziare. Cate putin din toate , dar totusi prea mult s-au bazat pe lemn , ce-au zis , acum hai sa consumam si din celelalte. Bun este ca lemnul se poate reface , plantand copaci iar in timpul in care se fac ziarele astea digitale , sa aiba timp copacii sa creasca insa sunt impotriva consumului de latex , si exploatarea petrolului pentru plastic pentru niste simple ziare. Ca astea nu se planteaza. :naughty:

Link to comment

Poate baiatul isi permite , asta nu este o problema pentru noi. Il invitam sa-si cumpere un Iphone si sa rezolve el problema. :banghead:

Si totusi va fi mult mai bine cu aceste ziare. Cate putin din toate , dar totusi prea mult s-au bazat pe lemn , ce-au zis , acum hai sa consumam si din celelalte. Bun este ca lemnul se poate reface , plantand copaci iar in timpul in care se fac ziarele astea digitale , sa aiba timp copacii sa creasca insa sunt impotriva consumului de latex , si exploatarea petrolului pentru plastic pentru niste simple ziare. Ca astea nu se planteaza. :naughty:

Ermm, latexul e un produs rezultat din arborele de cauciuc, deci se planteaza si asta.

Link to comment

Tu n-ai habar cat dureaza sa creasca un copac. :-j E interesanta ideea, dar cred ca mai multi vor avea diverse gadgeturi ce le asigura accesul la Internet si cu ajutorul carora vor citi variantele online ale ziarelor, analog pentru carti si alte materiale.

No rly, fara suparare dar prefer sa se taie niste copaci pentru ziare ca aia cresc inapoi intr'o generatie ... decat sa se consume petrolul pe un ziar. Zici ca n'are ala habar cat tine sa creasca un copac da matale ai habar cat dureaza sa se formeze zacaminte de petrol? ia fa comparatia intre o suta si un milion de ani si zi cum e mai bine? taiem copaci sau ardem petrol?

Ca un raspuns pentru un viitor reply de'al tau pe care il intuiesc: Gandeste matale ca pe o padure nu mergem la razboi, da` pentru petrol da nene, s'au dus lacheii "unchiului Sam" sa dea cu lopatica si vezi si tu ce'a iesit de'acolo. Peste 50-60 de ani cand dam de fundul sacului cu petrol va incepe macelul pentru rezervele ramase. Atunci sa te tii taica :tiphat:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...