Jump to content
Legacy

stomac :(

Recommended Posts

de 2 - 3 zile ma doare stomacu de mor , medic nu am cum sa vizitez si am incercat 2-3 tipuri de pastile fara nici un rezultat. probabil am vre-un microb de la un aliment prost consumat.

stiti vre-o pastila care isi face efectul ? testata de voi

Link to comment
Share on other sites

ai luat nospa?incearca sa sugi si malox..e f bun..si eu am avut probleme de genu si neaparat...sa ti si un regim..si sa mananci alimente care au vitamine multe..

ps: si bicarbonatu alimentar dizolvat in putina apa e f bun :)

Link to comment
Share on other sites

e sigur gastrita (ce am avut si eu )si nu prea ai nevoie de ce-ai zis tu acolo,dar ma rog :D asta este de la alimentatia aiurea si nu numai,ai grija la alimentatie ca nu-i de joaca..eu m-am invatat minte

Link to comment
Share on other sites

e sigur gastrita (ce am avut si eu )si nu prea ai nevoie de ce-ai zis tu acolo,dar ma rog :D asta este de la alimentatia aiurea si nu numai,ai grija la alimentatie ca nu-i de joaca..eu m-am invatat minte

chiar ca :| s-ar putea sa fie gastrita am mai avut probleme cu ulcerul anu trecut

Link to comment
Share on other sites

de ce-ar fi gastrita? simti arsuri in partea superioara a abdomenului, ti-e greata? in plus, daca ai avut ulcer nu crezi ca poate ai din nou? in cazul ulcerului, disparitia simptomelor nu inseamna neaparat vindecare. mergi cat mai repede la medic.

Link to comment
Share on other sites

de 2 - 3 zile ma doare stomacu de mor , medic nu am cum sa vizitez si am incercat 2-3 tipuri de pastile fara nici un rezultat. probabil am vre-un microb de la un aliment prost consumat.

stiti vre-o pastila care isi face efectul ? testata de voi

Stai linistit, eu am dureri dintr-astea zilnice. :)) Deja pentru mine e ceva normal. Am probleme cu stomacul de cand sunt mic, deoarece nu mancam ciorbe supe etc, doar prajeli, iar astea iti provoaca arsuri. Sfatul meu e sa incepi sa-ti reglezi orar mesele, sa mananci ciorba/supa zilnic, sa renunti la fumat cateva zile in caz ca fumezi, la mestecat guma :-? la orice fel de chestii "nocive". Daca ai avut si frisoane, si te tine asa de vreo 2-3 zile, maine ar trebui sa-ti treaca. Cel putin pe mine cam atat ma tine cand ma ia o durere dintr-asta strong.

Ah, si ulcerul nu dispare de azi pe maine, e inca acolo, ca s-a mai oprit el din "dezvoltare", asta nu inseamna ca nu mai exista. (quoting medicul de familie)

Link to comment
Share on other sites

ce fel de durere?

in partea centru-sus, imediat sub piept, intepatoare si intensa (senzatie de arsura)? daca da, ia un omez / omeprazol sau ranitidina (asta nu stiu daca se da fara prescriptie, oricum pe mine ma lasa durerea cu omez) pt moment (inhiba secretia acizilor gastrici) ca sa mai scapi de durere, eventual poti sa sugi si un dicarbocalm dar nu va avea cine stie ce efect daca zici ca te doare de atata timp, dar treci pe la un medic si ai grija la ce mananci ca probabil te saluta iarasi ulceru (sa nu crezi ca scapi de el)

sau durerea e mai jos, mai infundata asa, sub forma de crampe, eventual mai si transpiri? in cazu asta, nu lua smecta :)) probabil ai luat vreun parazit din ceva ce-ai mancat recent si face galagie prin intestine. trebuie sa faci un examen coproparazitologic pt a verifica.

in orice caz, evita tigarile, alcoolul, cafeaua, guma de mestecat, mancarurile picante sau acide (cele acre in general sunt mai acide) si daca nu-ti trece nici maine sau apar alte simptome du-te neaparat la medic.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...