Jump to content
TzaCaNeL

Superstitie vise

Recommended Posts

Aseara am avut un vis ciudat. Un liliac ma tinea de ochi si nu imi dadea drumul ( desi era mic rau ). Apoi am visat-o pe o fata de care imi place mie ( nu stiu daca asta conteaza ). Astazi i-am povestit unui prieten si a zis ca nu e de bine, ca nu prevesteste lucruri bune. Am cautat pe net si nu am gasit. Ma puteti informa despre aceasta superstitie ?

PS: Nu mi-e frica, doar vreau sa aflu, ca m-a facut curios.

Link to comment
Share on other sites

LILIAC : sentimentul de nesiguranta va bantuie de ceva vreme, sunteti foarte speriat si ingrijorat in privinta unui demers facut recent si a carui finalitate nu o cunoasteti inca, este posibil chiar sa suferiti un esec pe plan sentimental , familistii fiind cei mai afectati in acest sens.
Link to comment
Share on other sites

Visele nu au cum sa prevesteasca ceva. De fapt a vedea viitorul este imposibil in orice forma. Daca eu iti zic ca maine o sa mori, nu o sa mai iesi din casa si nu vei muri. Deci nu as fi avut dreptate desi daca ai fi iesit din casa ai fi murit.

Nu mai da insemnatate de genul asta viselor, creierul tau doar interpreteaza in alte forme ceea ce gandeste in timpul zilei.

De exemplu o interpretare a visului tau ar putea fi ca un liliac iti tine ochii inchisi (liliacul poate simboliza frica in cazul asta) astfel incat sa nu o vezi pe fata pe care iti place. Mai bine cauti analogii de-astea decat sa incerci sa-ti dai seama ce urmeaza.

Link to comment
Share on other sites

Am mai zis, nu cred in vise si alte prostii, dar ma facuse curios si am vrut sa aflu.

De exemplu o interpretare a visului tau ar putea fi ca un liliac iti tine ochii inchisi (liliacul poate simboliza frica in cazul asta) astfel incat sa nu o vezi pe fata pe care iti place. Mai bine cauti analogii de-astea decat sa incerci sa-ti dai seama ce urmeaza.

Sa stii ca posibil sa fie asta, sa-mi fie frica sa ies cu ea sau mai stiu eu ce.

Va multumesc pentru raspunsuri. Puteti inchide topicul sau il puteti lasa ca sa mai discutati despre chestii de genul ( cu Liliacul ).

Link to comment
Share on other sites

Vi s-a intamplat sa aveti vise de tipul premonitiilor? Ceea ce visati sau ceva asemanator actiunii din vis sa se intample in decurs de cateva zile.

De nu stiu cate zeci de ori , treceam pentru prima oara printr-un loc si brusc mi-a aparut o imagine ca si cand as mai fi trecut pe acolo :-??

Link to comment
Share on other sites

Aseara am avut un vis ciudat. Un liliac ma tinea de ochi si nu imi dadea drumul ( desi era mic rau ). Apoi am visat-o pe o fata de care imi place mie ( nu stiu daca asta conteaza ). Astazi i-am povestit unui prieten si a zis ca nu e de bine, ca nu prevesteste lucruri bune. Am cautat pe net si nu am gasit. Ma puteti informa despre aceasta superstitie ?

PS: Nu mi-e frica, doar vreau sa aflu, ca m-a facut curios.

Daca il visezi zburand, este semn rau, insa in general liliacul poarta semnul inamicului => daca iti acopera ochii poate insemna faptul ca un dusman nu te lasa in pace sau nu te lasa sa privesti realitatea bine, ci distorsionata (liliacul sta cu capul in jos, deci tu vezi realitatea inversata).

Vi s-a intamplat sa aveti vise de tipul premonitiilor? Ceea ce visati sau ceva asemanator actiunii din vis sa se intample in decurs de cateva zile.

Da, am cateodata vise de genul acesta, dar se pot intampla in realitate chiar si dupa o saptamana, doua. Insa in ultimul timp am o legatura telepatica profunda cu ceilalti (ex. ma gandesc la cineva si peste cateva secunde ma suna sau visez pe cineva cu care nu m-am vazut de mult timp si a doua zi il vad pe strada, etc)

Link to comment
Share on other sites

Vi s-a intamplat sa aveti vise de tipul premonitiilor? Ceea ce visati sau ceva asemanator actiunii din vis sa se intample in decurs de cateva zile.

O singura data... cam creepy faza ... n-am mai dormit cateva nopti dupa intamplarea asta. Am visat ca o vecina suna la usa la mine, mama raspunde, vecina spune ca se sufoca si ca more oO... apoi m-am trezit pentru ca incepuse sa planga mama foarte tare ... tocmai a aflat ca a murit vecina aceea :crybaby: . Apoi am aflat ca i se facuse rau... nu mai putea respira :blink: ... a vrut sa vina la mine acasa... dar nu a mai ajuns ca stau in alt bloc... insa s-a dus la vecina de langa apartamentul ei... si a murit acolo.

Nu cred eu in chesti paranormale.. dar asta a fost prea ciudat :blink:

Link to comment
Share on other sites

O singura data... cam creepy faza ... n-am mai dormit cateva nopti dupa intamplarea asta. Am visat ca o vecina suna la usa la mine, mama raspunde, vecina spune ca se sufoca si ca more oO... apoi m-am trezit pentru ca incepuse sa planga mama foarte tare ... tocmai a aflat ca a murit vecina aceea :crybaby: . Apoi am aflat ca i se facuse rau... nu mai putea respira :blink: ... a vrut sa vina la mine acasa... dar nu a mai ajuns ca stau in alt bloc... insa s-a dus la vecina de langa apartamentul ei... si a murit acolo.

Nu cred eu in chesti paranormale.. dar asta a fost prea ciudat :blink:

Interesanta intamplare, un astfel de raspuns asteptam (nu atat de dur), nu cele legate de senzatia de deja-vu.

Link to comment
Share on other sites

Daca il visezi zburand, este semn rau, insa in general liliacul poarta semnul inamicului => daca iti acopera ochii poate insemna faptul ca un dusman nu te lasa in pace sau nu te lasa sa privesti realitatea bine, ci distorsionata (liliacul sta cu capul in jos, deci tu vezi realitatea inversata).

Da, am cateodata vise de genul acesta, dar se pot intampla in realitate chiar si dupa o saptamana, doua. Insa in ultimul timp am o legatura telepatica profunda cu ceilalti (ex. ma gandesc la cineva si peste cateva secunde ma suna sau visez pe cineva cu care nu m-am vazut de mult timp si a doua zi il vad pe strada, etc)

ce ma? =)))))

ce-ti debiteaza mintea

Link to comment
Share on other sites

Visele nu au cum sa prevesteasca ceva. De fapt a vedea viitorul este imposibil in orice forma. Daca eu iti zic ca maine o sa mori, nu o sa mai iesi din casa si nu vei muri. Deci nu as fi avut dreptate desi daca ai fi iesit din casa ai fi murit.

Nu mai da insemnatate de genul asta viselor, creierul tau doar interpreteaza in alte forme ceea ce gandeste in timpul zilei.

se produce un cutremur cade casa pe tine si mori :))

de ex fostul meu coleg de camera (am stat la camin :) ) s-a trezit intr-o dim. si spunea sa mergem sa bagam la pariuri pentru ca a visat ca a castigat bani la jocuri de noroc. dar nu am vrut sa merg si omul a pus singur 23 sau 24 roni, nu mai stiu exact, oricum toti banii lui din buzunar pe un bilet si a scos 5 milioane si ceva. si cica ar mai fi castigat acum 2-3 ani 1 milion si ceva la ruleta tot dupa ce visase cu o seara inainte ca o sa castige. oricum zicea ca nu viseaza prea des ca o sa castige. trebuie sa mentionez ca nu este un adept al jocurilor de noroc, baga foarte rar.

eu unul nu prea cred in chestii de genul, poate sunt coincidente. oricum m-am speriat tare acum vreo 2 luni de un vis mai ciudat. mai degraba de 2 vise ciudate in aceeasi seara.

1- statea o cioara pe spatele meu si nu puteam sa o dau jos si eram panicat tare.

2- visam ca nu mai aveam loc sa bag mancare intr-un frigider. m-am chinuit vreo jumatate de ora sa o bag si dupa aceea an vazut o pereche de pantofi pe unul din rafturile din mijloc ale frigiderului, cand am vrut sa o dau jos m-am trezit.

ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Da liliacul in vis este semn rau.Multi au murit dupa 13 zile de la vise asemanatoare......

Link to comment
Share on other sites

De exemplu o interpretare a visului tau ar putea fi ca un liliac iti tine ochii inchisi (liliacul poate simboliza frica in cazul asta) astfel incat sa nu o vezi pe fata pe care iti place. Mai bine cauti analogii de-astea decat sa incerci sa-ti dai seama ce urmeaza.

Am vazut-o pe fata! Vineri, sambata si urmeaza si astazi , daca nu imi strica vremea planul! Cred ca frica vine din alta parte :lol:

Link to comment
Share on other sites

Hai sa lasam putin misticismul si explicatiile demne de mama Omida si sa acceptam odata pentru totdeauna ca visul nu este altceva decat proiectia inconstienta a dorintelor noastre intr-o forma de realizare deghizata si mascata. E vorba de acele dorinte reprimate si refulate de catre constiinta.

Nimic din ceea ce apare explicit in vis nu este reprezentat ca atare. Tot ce regasim acolo este codificat sub forma de simboluri … ca un rebus.

Metodele populare si babesti de interpretare propun traducerea universala a simbolurilor din vis (cum ziceti voi mai sus cu liliacul si frica) insa o decodificare corecta se face pe baza analizei simbolurilor individuale care sunt specifice pentru fiecare persoana in parte.

A citi in dictionarul de vise ce inseamna una sau alta e fix la fel cu cititul zodiacului … prin legile probabilitatii uneori se nimereste iar alteori nu.

Pentru cei capabili de lectura, va recomand Freud – Interpretarea viselor pe care o puteti descarca gratuit aici

Link to comment
Share on other sites

Visele nu au cum sa prevesteasca ceva. De fapt a vedea viitorul este imposibil in orice forma.

Nu mai da insemnatate de genul asta viselor, creierul tau doar interpreteaza in alte forme ceea ce gandeste in timpul zilei.

Daca iei teoria circulara a timpului a lu` Kant si o intepretezi ca pentru ca un eveniment sa aiba loc, el are nevoie de un timp initial si o combini cu faptul ca - inca- creierul uman este o mare necunoscuta, s-ar putea sa nu mai fie chiar atat de simplu...

Evident ca si asta nu este decat o alta teorie. Exista totusi unele succesiuni de evenimente greu de explicat. Asta doar daca nu fortezi trageri la tema.

Link to comment
Share on other sites

Daca iei teoria circulara a timpului a lu` Kant si o intepretezi ca pentru ca un eveniment sa aiba loc, el are nevoie de un timp initial si o combini cu faptul ca - inca- creierul uman este o mare necunoscuta, s-ar putea sa nu mai fie chiar atat de simplu...

Evident ca si asta nu este decat o alta teorie. Exista totusi unele succesiuni de evenimente greu de explicat. Asta doar daca nu fortezi trageri la tema.

Toata teoria lui Kant cu privire la timp se face praf in fata noilor descoperiri stiintifice. Kant avea o perceptie esential gresita asupra timpului, teoria lui fiind bazata pe niste interpretari nestiintifice si vechi.

Succesiuni de evenimente greu de explicat? Desigur. Imposibil noua momentan? Probabil. Imposibil? Nu.

A prevedea viitorul inseamna a distruge acel viitor. Este atat un paradox logic cat si o imposibilitate lexicala data de definitiile noastre.

E mult mai probabila situatia cu universe paralele decat time-travel per-se.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...