Jump to content
Random Hero

Accidentul petrolier din Golful Mexicului va omori planeta in 2010?

Recommended Posts

In urmatoarele sase luni, potrivit cel putin unei persoane, lumea vie si-ar putea afla sfarsitul. Iar vina cade pe umerii britanicilor. Terrence Aym, ambientalist de renume si autor al mai multor articole de natura ecologista, este de parere ca recentul dezastru petrolier din Golful Mexicului ar putea capata proportii biblice.

Evenimentul "apocaliptic" ce se prefigureaza ar fi rezultatul unei "mega-bule de metan" care se va ridica in scurt timp din patul oceanic si va cauza o serie de explozii, tsunami-uri, furtuni otravite si alte fenomene distructive, ce vor pune capat vietii asa cum o stim.

"Operatiunea de forare subacvatica Deepwater Horizon a companiei petroliere britanice BP s-ar putea sa fi declansat o apocalipsa geologica ireversibila, in cascada, ce va culmina cu prima extinctie in masa a vietii pe Terra din ultimele milioane de ani", sustine Aym. Tot el adauga ca dezastrul planetar care ni se pregateste va consta in aparitia unor mari fisuri in podeaua oceanica, cresterea de nivel a acesteia si rabufniri consistente de metan si alte gaze in apele planetei.

Aym sustine ca la aproximativ 15 kilometri distanta de zona de lucru a proiectului Deepwater Horizon, se afla deja o fisura lunga de mai multe zeci si chiar sute de metri, ce "sangereaza" petrol si gaz metan. Noi crapaturi asemanatoare ar fi aparat la o distanta de mai putin de 50 de kilometri de acest epicentru.

Exista voci care spun ca nivelul patului oceanic dimprejurul sondei BP a crescut deja, uluitor, cu aproximativ noua metri, din cauza presiunii exercitate. Doctorul John Kessler, de la Universitatea A&M din Texas, a calculat ca ruptura oceanica elibereaza in apa 60% petrol si 40% metan. Cantitatea normala de metan eliberata in asemenea situatii ar trebui sa fie de aproximativ 5%.

Ayms scoate in evidenta ca o distrugere similara, cauzata de metan, s-a mai intamplat in trecutul foarte indepartat; este vorba despre extinctia din Permian, eveniment petrecut in urma cu 251 de milioane de ani, atunci cand, asa cum le place biologilor sa spuna, "au murit marile". Sursa estimata a acelui armaghedon? Golful Mexic de astazi. Sau, cel putin, asa pretinde Aym, care sustine ca mass-media nu mentioneaza nimic despre situatia din Atlantic, fiindca orice acces la fata locului si la informatii privind starea de fapt din Golf a fost restrictionat, incalcarile fiind penalizate cu amenzi uriase.

sursa: descopera

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

E grava situatia cu Golfu' asta intradevar,da' nu cred ca e asa de grava sa ne distruga intreaga planeta,desi pana acum a facut destule ravagii... vom vedea,desi is 90% ca ce scrie in articolu' postat de tine nu e adevarat.

Link to comment
Guest *Juan*

Da, se va intampla, s-au implinit destule semne biblice, eu unul am citit Biblia, si m-am informat de ce s-a intamplat deja , si de ceea ce se va intampla, si eu cred in asta, nu am dubii.

Link to comment

^ Si in biblie scrie ca mori in 2012 ?? Sau in viitorul apropiat ... ? :crybaby:

Scrie negru pe alb in biblie "in 2012 muriti" ( NOT )

Asta e cel mai aiurea lucru pe care l-am auzit.

Tu crezi ca scrie pe ultima pagina "reeditarea urmeaza in 2010 "

@ juan e bine ca ai citit biblia , daca as fi in locu tau m-as lasa de samp , si m-as duce sa imi traiesc viata , pana o mai am :)

Stirea asta e aiurea , nu cred o iota din ea.

Link to comment

Scrie negru pe alb in biblie "in 2012 muriti" ( NOT )

Asta e cel mai aiurea lucru pe care l-am auzit.

Tu crezi ca scrie pe ultima pagina "reeditarea urmeaza in 2010 "

@ juan e bine ca ai citit biblia , daca as fi in locu tau m-as lasa de samp , si m-as duce sa imi traiesc viata , pana o mai am :)

Stirea asta e aiurea , nu cred o iota din ea.

Eu il intrebam pe juan , boss .. ;)

Link to comment

Da, se va intampla, s-au implinit destule semne biblice, eu unul am citit Biblia, si m-am informat de ce s-a intamplat deja , si de ceea ce se va intampla, si eu cred in asta, nu am dubii.

 Traiasca religia  :dooh:

 OT: Sa fim seriosi care sunt sansele? Nu zic ca e imposibil ceea ce zice dar e al dracu de exagerat . Nu poate avea proportii atat de mari . 

Link to comment

o mare parte din voi nu aveti o treaba ... cu nimic ... ma refer la voi astia de 11-13 ani ca atat aveti... o sa cresteti voi si o sa va desteptati ... ( sper )

foarte grav ce se intampla acolo ... daca nu gasesc o metoda sa "repare" stricaciunile o sa fie dezastru ...

Link to comment

o mare parte din voi nu aveti o treaba ... cu nimic ... ma refer la voi astia de 11-13 ani ca atat aveti... o sa cresteti voi si o sa va desteptati ... ( sper )

foarte grav ce se intampla acolo ... daca nu gasesc o metoda sa "repare" stricaciunile o sa fie dezastru ...

Oh really master? Imi explici tu in termeni fizici si geofizici exact ceea ce se va intampla acolo? Sau te iei strict dupa ce scrie intr-un articol din PRESA ROMANEASCA? /:) 

Link to comment

desi is 90% ca ce scrie in articolu' postat de tine nu e adevarat.

Mda..cam asa sta treaba si dupa parerea mea.Speculatii pe tema "sfarsitul lumii pe care o cunoastem" o sa tot apara,dar ma gandesc cand o sa discutam despre "Un nou inceput"?

Link to comment

Nagasaky' date='16 July 2010 - 02:56' timestamp='1279238191' post='5227409']

Oh really master? Imi explici tu in termeni fizici si geofizici exact ceea ce se va intampla acolo? Sau te iei strict dupa ce scrie intr-un articol din PRESA ROMANEASCA? /:)

nu scrie foarte clar in stire ? ca e de rau ? ce termeni stiintifici vrei ? oricum este foarte reala stirea pentru ca se bazeaza pe ceva concret .. nu e ca filmul 2012

Link to comment

Nagasaky' date='15 July 2010 - 21:41' timestamp='1279219264' post='5226983']

Traiasca religia :dooh:

OT: Sa fim seriosi care sunt sansele? Nu zic ca e imposibil ceea ce zice dar e al dracu de exagerat . Nu poate avea proportii atat de mari .

adevarul este ca tu esti si un om foarte informat in domeniul asta incat sa cataloghezi daca ce este prezentat mai sus este al draq de exagerat si ca nu va avea proportii prea mari.

nici eu nu prea cred ca este real ce este scris mai sus. ma gandesc ca oamenii nu ar fi chiar asa de prosti incat sa-i lase pe englezi sa provoace un dezastru.

Link to comment

 De unde sti ca nu sunt? Ceea ce fac revistele (chiar si cele de stiinta desi pare imposibil , avand in vedere ca ele nu urmaresc sa fie super vandute ,nu?) este sa ia o stire / descoperire / posibilitate si sa o faca x10 in asa in fel incat sa atraga publicul . De exemplu "Daca lasati un chibrit aprins pe masa de lemn din bucatarie iar apoi vine un curent de aer si sufla batzul de chibrit pe covorul imbibat de benzina pe care mai devreme din INTAMPLARE ati scapat-o pe jos ,este posibil ca incendiul sa ajunga la conducta de gaze ducand la o explozie a intregului bloc . " O ipoteza stupida , perfect posibila in urma unor circumstante grave care necesita mult prea multi factori externi (total relativi) . Exact asa este si aceasta stire . Sau tu crezi ca oamenii si investigatorii care se ocupa de acest caz (mondial la urma urmei) nu erau constienti de asta si nu se luau niste masuri mult mai drastice si mai extreme , in cazul in care toata acea poveste din articol chiar era adevarata :) . In concluzie , da sunt informat . 

Link to comment
Guest NightWishMaster

Dupa parerea mea, aceste "cataclisme" anuntate nu sunt decat un mod de a distrage atnta publica de la anumite chestiuni, de a crea un cadru propice unor anumite interese (materiale evident) si de a starni o anumita valva ce duce la rotunjirea unor conturi. Sunt de parere ca daca ceva cu adevarat va exista, acel lucru va fi tinut secret tocmai pentru a nu periclita anumite activitati.

Link to comment

ce stim noi si ce se intampla cu adevarat sunt 2 lucruri complet diferite :)) probabil ca vorbesc ca un nebun care urla la colt de strada dar cred ca toate astea is niste minciuni si ca EI ne fac sa credem exact ce vor sa credem si ca, chestiile astea sunt doar metode sa ne faca sa facem ce vor EI sa facem

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...