Jump to content
Shadow * ClimaCool

Cassowary a.k. Cazuar

Recommended Posts

Duminica am fost la Debrecen la gradina zoologica si cum ne-am plimbat pe acolo am ajuns langa cusca acestei pasari. Parea asa interensant la prima vedere cu creasta aia pe cap, parca imi amintea de dinozaurii aia care seamana cu Tyranosaurus-ul dar au creasta. Stateam acolo langa gard si pasarea a venit langa noi. Am stat si am admirat-o si dintr-o data cred ca a inceput sa tuseasca sau ceva de genul asta. Nu pot sa explic cu cuvinte ce senzatie mi-a dat. A fost exact acel sunet identic 100% cu cel din Jurrasic Park cand Tyranosaurus-ul se apleaca langa masina si sufla din nari. Deci dintr-o data parca am inlemnit si se zguduia pamantul in jurul meu, nu am auzit niciodata nimic asemanantor cu acel sunet. Am scos telefonul si am zis ca neaparat trebuie sa il filmez ca asa ceva nu exista dar dupa aia pasarea a plecat de langa noi.

Eu tot am cautat si pe YouTube si pe Google sunetul ala insa nu am gasit nici un site sau nici un clip unde sa fie surprins facand asa. As avea o rugaminte, daca careva dintre voi are mai multa rabdare de a cauta sau mai mult talent, il rog sa caute sunetul ala infernal.

Ca sa nu fie doar un topic de cautari de sunete, am scos cateva idei despre aceasta specie citate de pe Wikipedia:

Cazuar

De la Wikipedia, enciclopedia liber?

Cazuar

Casuarius casuarius

Regn: Animalia

Clas?: Aves

Subclas?: Palaeognathae

Ordin: Struthioniformes

Familia Casuariidae

Cazuarul (Casuarius) face parte din grupa p?s?rilor mari alerg?toare, care nu pot s? zboare din ordinul Struthioniformes (stru?ului), familia Casuariidae. Aria lor de r?spândire este în special insula Noua Guinee, dar unele specii de cazuar tr?iesc ?i pe peninsula Kap-York din Australia. Numele p?s?rii provine din malaiez? „kesuari“. P?s?rile cele mai înrudite cu ele sunt p?s?rile emu.

[modific?] Caracteristici

Cazuarii au pe cap o creast? cornoas? ca un coif, prin care se deosebesc u?or de alte p?s?ri alerg?toare. Func?ia acestei creste n-a fost pân? în prezent elucidat?, se presupune c? ar juca un rol de protec?ie al craniului când pas?rea alearg? prin p?dure sau serve?te la îndep?rtarea stratului superficial de p?mânt în c?utarea hranei, iar m?rimea crestei ar preciza rangul ocupat în ierarhia grupului de p?s?ri. Capul cazuarului este lipsit de pene, la dou? specii ?i gâtul este lipsit de pene, la aceste dou? specii piele capului ?i gâtului sunt cutate ?i de culoare alb?struie-ro?iatic?. Culoarea pielii se poate schimba dup? starea nervoas? a p?s?rii. Culoarea penajului este peste tot neagr?, lipsind coada stufoas? ca la ceilal?i stru?i, aripile sunt atrofiate. Picioarele p?s?rii sunt deosebit de punternice, având trei degete (Tridactylie), ceea ce le permite s? ating? o vitez? de 50 km/h. Degetele sunt prev?zute cu gheare puternice ce ating o lungime de 10 cm, acestea pot deveni arme periculoase. Un cazuar adult poate atinge o în?l?ime de 1,70 m ?i o greutate de peste 60 kg. Nu exist? un dimorfism sexual femele fiind pu?in mai mari ?i au creasta de un colorit mai viu ca masculii.

Link to comment
Share on other sites

poate s-a innecat , poate era racita , poate a ragait , poate erati la camera ascunsa , poate o controleaza un demon malefic care vrea sa puna mana pe toate animalele din gradina zoologica si apoi sa cucereasca lumea cu ele .

Link to comment
Share on other sites

poate s-a innecat , poate era racita , poate a ragait , poate erati la camera ascunsa , poate o controleaza un demon malefic care vrea sa puna mana pe toate animalele din gradina zoologica si apoi sa cucereasca lumea cu ele .

poate ca esti cam retard.

warn

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

According to the Guinness Book of Records, the Cassowaries are the world’s most dangerous birds, capable of dealing fatal blows. They are very unpredictable, aggressive creatures, especially if wounded or cornered. The Cassowary lives in the rain forests of Australia and New Guinea and are actually pretty shy animals if undisturbed, but if you get to close and it thinks you’re a threat you could receive a bone-breaking kick or get sliced by its dagger-like sharp claws. During WWII, soldiers stationed in New Guinea were warned to stay away from these birds, but some of them still became victims.

Sursa: http://www.stumbleupon.com/su/2v2bnV/funtasticus.com/20080418/world%25E2%2580%2599s-most-dangerous-bird/

Link to comment
Share on other sites

Sau poate ca toti ati venit in acest topic sa faceti +1.Interesanta chestia,mai ales daca spui ca ca sunetul pe care il scoate este asemanator cu cel al dinozaurilor.Oricum,as fi vrut sa`ti vad fata cand a facut asta,dupa cum te exprimi erai mai uimit ca niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Sau poate ca toti ati venit in acest topic sa faceti +1.Interesanta chestia,mai ales daca spui ca ca sunetul pe care il scoate este asemanator cu cel al dinozaurilor.Oricum,as fi vrut sa`ti vad fata cand a facut asta,dupa cum te exprimi erai mai uimit ca niciodata.

Pai toti am vazut pasari mari, una alta, emu, strut, vulturul plesuv si ce stiu eu ce mai ce, deci nici n-am acordat prea multa atentie acestei pasari. Eram cu prietena, cu sora sa si cu doi micuti unul de 5 respectiv celalalt de 9 ani.

Nu ti-as putea reproduce fata pe care am avut-o atunci toti, mai ales eu care eram fan 100% dinozauri si la fel si fan-ul seriei Jurassic Park si imi aduceam exact aminte de faza cand Tyrex-ul se apleaca langa masina si scoate acel sunet din nari, un sunet cu frecventa joasa, de la care mi s-a ridicat si parul pe spate si tot am fost piele de gaina. Nu vreau sa stiu cum era daca nu era gard intre mine si pasarea aia, dar stiu cine era primul care fugea cat il tineau picioarele :)) Imposibil de gasit acel sunet, desi daca dau pe google "cassowary sneeze" apar o serie de raspunsuri ca e cea mai temuta si periculoasa pasare si are un stranut care te face sa inlemnesti, si totusi cand intru pe oricare din site-urile alea, nu gasesc nimic legat de acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

poate ca esti cam retard.

poate unii ar trebui sa ramana la citit abecedare si codul bunelor maniere .

Imposibil de gasit acel sunet, desi daca dau pe google "cassowary sneeze" apar o serie de raspunsuri ca e cea mai temuta si periculoasa pasare si are un stranut care te face sa inlemnesti, si totusi cand intru pe oricare din site-urile alea, nu gasesc nimic legat de acest lucru.

incearca si tu pe site`uri gen : animal planet , national geographic sau la bibleoteca / profa de bio

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...