Jump to content
Kabuky

Integrarea in scietate

Recommended Posts

Apar la televizor diferite stiri despre asa zisii copii care nu se integreaza in societate.In acest topic vreau sa va dati cu parerea despre cum,unde si cu cine vi se pare cel mai normal sa umblati(integrarea in societate din punctul de vedere al prietenilor).Va place sa umblati cu genul de smecherasi de cartier?Cu genul de copii normali?Cu baieti de bani gata?Cu prieteni adevarati care va ajuta la greu?....etc.

Incep eu:Eu sincer sa fiu,nu prea am facut multe modificari in "gasca" cu care umblu zi de zi.Sunt prieteni si fosti colegi din scoala generala.Copii de toate tipurile cu care,zic eu am o prietenie stransa.(M`am referit strict la prietenii cei mai buni cu care imi petrec timpul in fiecare zi).Eu ma consider tipul de persoana care s`a integrat repede in societate si sper ca si pe viitor sa continui tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca numai cine nu vrea nu are prieteni. La modul cel mai serios, tocmai astazi am vazut cati prieteni poate cunoaste un om din ala cu cantarul de la coltul strazii :blink:. Am dat exemplul asta pentru ca am vrut sa subliniez ceva: prietenii nu stai sa-i alegi dupa statut social, par "frezat", haine de calitate sau alte lucruri. De fapt, nu ii alegem deloc, pur si simplu suntem compatibili cu unele persoane, ii intelegem, devenim apropiati, etc.

La cate persoane exista, nu cred ca se pune problema sa nu intalnesti una cu care sa ai gusturi comune (sau dimpotriva, sa fiti total diferiti si totusi pe acceasi lungime de unda).

Problema cu cei care sustin ca nu se integreaza este, dupa mine, doar la ei, nu la ceilalti. Cum sa-ti faci prieteni daca stai inchis in casa, in fata unui calculator? Sau daca esti "salbatic" si nu doresti sa comunici cu lumea din jur? Nimeni nu-si doreste un prieten posomorat, fara chef de viata sau si mai rau, unui caruia nu-i ajungi la nas nici cu prajina? Si in cazurile acestea (negative, zic eu) cred ca exista un "Life-without-sense guy" pentru "Depressed guy" sau o "Daddy's little princess" pentru "Fancy girl". :D

Link to comment
Share on other sites

^ sau o pot lua in the ass si au friends for life

# scz nu m-am putut abtine

:gives: Faptul ca tu inca ai ramas cu gandul la posturile mele de acum cateva luni si nu poti trece peste spune multe despre frustrarile tale.

Link to comment
Share on other sites

da imi cer scuze ca ma apuca frustrarile cand vad ca tu te pui sa postezi intr-un topic despre integritate

De la integrare la integritate e cale ca de la Pamant la Luna. :blink:

Apar la televizor diferite stiri despre asa zisii copii care nu se integreaza in societate.In acest topic vreau sa va dati cu parerea despre cum,unde si cu cine vi se pare cel mai normal sa umblati(integrarea in societate din punctul de vedere al prietenilor).Va place sa umblati cu genul de smecherasi de cartier?Cu genul de copii normali?Cu baieti de bani gata?Cu prieteni adevarati care va ajuta la greu?....etc.

Incep eu:Eu sincer sa fiu,nu prea am facut multe modificari in "gasca" cu care umblu zi de zi.Sunt prieteni si fosti colegi din scoala generala.Copii de toate tipurile cu care,zic eu am o prietenie stransa.(M`am referit strict la prietenii cei mai buni cu care imi petrec timpul in fiecare zi).Eu ma consider tipul de persoana care s`a integrat repede in societate si sper ca si pe viitor sa continui tot asa.

In principal, imi place sa fiu alaturi de persoane "normale" alaturi de care ma inteleg foarte bine. Umblu ocazional si cu "smecherasi" dar n-as face din asta un obicei zilnic (ca tot e vara lunga si zilele lungi), parca nu e aceeasi distractie ca cea la care ma refer cand vorbesc de primul grup. Mai sunt si alti prieteni pe care nu stiu in ce categorie sa-i pun.

Reusesc sa ma integrez destul de bine in majoritatea grupurilor. Nu sunt tipul introvertitului. Daca mi se intampla sa nu ma integrez intr-un cerc de persoane, nu insist, nu e capat de lume pentru ca nu m-am simtit bine alaturi de cineva.

Link to comment
Share on other sites

da imi cer scuze ca ma apuca frustrarile cand vad ca tu te pui sa postezi intr-un topic despre integritate

In primul rand, e INTEGRARE. In al doilea, de cand @n@lul ma impedica sa ma integrez in societate? Si de cand ma judeci tu pe mine? :)

Se pare ca e valabil postul anterior cu frustrarile personale.

Nu ma mai deranjez sa-ti raspund. bafta.

Link to comment
Share on other sites

daca ai sau nu prieteni adevarati iti dai seama dupa 20 de ani, pana atunci esti prea imatur sa faci asta.

socializarea nu face decat sa te scarbeasca, asta pana-n momentul in care este necesar, iar atunci profitati unul de altul prin chestia asta fara sa va dati seama. but i guess it's allright

Link to comment
Share on other sites

"Prietenii sunt facuti sa te rupa , sa te corupa , dar tot ei te si educa..."

Umblu des cu 'grupuri' de amici , nu le pot spune prieteni(prin prieteni a se intelege persoane care te ajuta , te inteleg etc.).

Cu amicii e pt ca 'vara e lunga si zilele la fel' cum spunea un amic mai sus.Prietenii nu sunt mereu disponibil(diverse probleme) asa ca apelez la amici(pentru un fotbal pe plaja spre exemplu).Sunt persoane care nu sunt 'lasate' sa socializeze , probleme de fizic(prea grasi , urati sau mai stiu eu) , iar altii isi bat joc de ei , isi pierd increderea in sine si normal ca se inchid in fata unui calculator.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...