Jump to content
Domino628

Contrabanda/Dutty free - tigari&alcool

Recommended Posts

Pai in general tigarile se gasesc usor acum ... mai ales alea de contrabanda ... :)

Iar cu alcoolu e mai greu , nu prea gasesc persoane care sa vanda mai ieftin :-l

Link to comment
Share on other sites

Tigarile de la bisnitari sunt mai ieftine , dar si mai proaste. Raman tot la ilea din magazin sunt mai bune , dar nu sanatoase , stiu . :)). Cat de alcool se gasesc si la dealeri la un pret mai mic ca in magazin , dar nu foarte mic.

Link to comment
Share on other sites

Ce contrabanda e cand stau la gura de metrou si isi vand tigarile langa gardieni nu stiu.

M-ar interesa totusi sa cumpar niste JD mai ieftin dar cu bauturi nu am vazut deloc. Si nici nu cred ca as avea incredere sa iau la noroc o sticla jumate apa.

Link to comment
Share on other sites

Tigarile de la bisnitari sunt mai ieftine , dar si mai proaste. Raman tot la ilea din magazin sunt mai bune , dar nu sanatoase , stiu . :)). Cat de alcool se gasesc si la dealeri la un pret mai mic ca in magazin , dar nu foarte mic.

Tot nu reusesc sa inteleg: ce e cu diferentele de calitate intre produsul cumparat din Romania si cel din Moldova? Cine produce de fapt tigarile "Marlboro" (sau alte marci celebre) cu o calitate scazuta din Moldova?

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

e bine ca incurajati contrabanda. daca autoritatile nu-si fac treaba, voi de ce ati ajuta in vreun fel, nu?

Nu plange tu de mila garda.

Tigari bune de contrabanda nu prea exista, daca vrei ceva ok, cumperi de la magazin, altfel stai si fumezi artificii.

Iar cu alcoolu e mai greu , nu prea gasesc persoane care sa vanda mai ieftin :-l

Cine vrei sa-ti vanda mai ieftin daca nu-i cumperi pe putin 10-20 de litri ?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca un pachet de Kent costa 1.5-2 lei dar restu' pana la 10-11 lei sunt taxe ce vrei? :)

si preferi sa fumezi ciurucuri? daca n-ai bani, lasa-te de vicii

Tigari bune de contrabanda nu prea exista, daca vrei ceva ok, cumperi de la magazin, altfel stai si fumezi artificii.

spune-le lor asta

Link to comment
Share on other sites

Tot nu reusesc sa inteleg: ce e cu diferentele de calitate intre produsul cumparat din Romania si cel din Moldova? Cine produce de fapt tigarile "Marlboro" (sau alte marci celebre) cu o calitate scazuta din Moldova?

Fiecare tara are cumparat brandul respectiv de tigari si sunt fabricate sub tutela originalului.Normal ca fiecare tara are tutun diferit, de aici si gustul diferit. :)

Eu as cumpara de la bisnitari dar nu aduc ei ce fumez eu :(

Link to comment
Share on other sites

Fiecare tara are cumparat brandul respectiv de tigari si sunt fabricate sub tutela originalului.Normal ca fiecare tara are tutun diferit, de aici si gustul diferit. :)

Eu as cumpara de la bisnitari dar nu aduc ei ce fumez eu :(

Aaa, credeam ca primesc toate materialele in tara respectiva si apoi le produc, ambaleaza, distribuie, nu ca le umplu cu coceni de porumb. :( Ce fumezi tu? :>

Link to comment
Share on other sites

Depinde de brand!

Sa nu crezi ca Heineken e facut cu ingrediente made in romania. Au fost niste prieteni la muzeul Heineken din Amsterdam si le-a explicat acolo ca au plantatii uriase / colaboratori de unde trimit ingrediente la fabrici in toata lumea (franciza sau nu). De aceea Heineken are mai mult sau mai putin gust identic in orice tara, variatiile nu fiind din cauza ingredientelor.

M-as mira sa nu fie si la tutun asa. Desi la cat respect au astia fata de fumatori, nu ar fi mare surpriza sa le faca din ce buruieni gasesc prin ce tara se duc. Si-asa multi fumeaza brandul nu tigarile ca deh, trebuie sa fim shmekeri pe banii parintilor.

Link to comment
Share on other sites

Mda contrabanda...toata lumea cred ca a vazut panourile alea mari plantate prin Bucuresti cel putin..aici ar fi putut fi o gradina aici ar fi putut fi nu stiu ce parc daca s-ar fi oprit contrrabanda de tigari /alcool care aduce o gaura la buget de vreun miliard de euro...Toate bune si frumoase...dar ce te faci cand exact statul si autoritatile in domeniu sunt cei mai mari bisnitari...asa ca un exemplu clasic...cine-l mai tine minte pe Dragos Constantinescu care facea contrabanda de tigari impreuna cu oameni din SPP si din MAI?:)

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu tigarile de contrabanda. Nici nu se mai merita sa dai bani pe ele ca si alea s-au scumpit. Vreo 7 lei, 7.5 lei e un pachet de tigari ordinare de contrabanda pe aici, am incercat sincer sa fiu mai multe marci din astea de contrabanda insa e o diferenta mult prea mare ca sa zici ca merita sa economisesti 3 lei. Am vrut sa vad daca exista diferente mari intre astea de contrabanda si astea din magazine. Intre unele exista o diferenta chiar foarte mare. Am fumat vreo 2 tigari Capital (de contrabanda), nu am reusit sa fumez mai mult de jumatate, nu pentru ca ar fi tari ci pentru ca au un gust "minunat". O tigara mai ok de contrabanda ar fi Plaza asta daca nu te deranjeaza tigarile mai tari. Eu unul pentru 3 lei tot la Marlboro Gold Lung raman, dar nu refuz o tigara Plaza cand sunt in impas :))

Link to comment
Share on other sites

In curand nu vom mai putea sa beneficiem de avantajele dutty free-urilor, deoarece, in urma unei legi emise, impozitul anual a crescut de la 10.000 de euro la 100.000 de euro. In aceste conditii aproximativ 85% din aceste magazine si-au anuntat inchiderea, cele care raman fiind cele amplasate in punctele de trafic intens, care au declarat anual un profit de cel putin 150.000 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Ce contrabanda e cand stau la gura de metrou si isi vand tigarile langa gardieni nu stiu.

M-ar interesa totusi sa cumpar niste JD mai ieftin dar cu bauturi nu am vazut deloc. Si nici nu cred ca as avea incredere sa iau la noroc o sticla jumate apa.

La bisnitari este de obicei JD mai ieftin, da nu-i la fel ca celalalt :-j

Pt mine e tot una cu astea, de fumat nu fumez, de baut nu prea beau, si cand beau prefer sa beau ceva calumea...

Link to comment
Share on other sites

In curand nu vom mai putea sa beneficiem de avantajele dutty free-urilor, deoarece, in urma unei legi emise, impozitul anual a crescut de la 10.000 de euro la 100.000 de euro. In aceste conditii aproximativ 85% din aceste magazine si-au anuntat inchiderea, cele care raman fiind cele amplasate in punctele de trafic intens, care au declarat anual un profit de cel putin 150.000 de euro.

Am auzit si eu..dar cum e treaba cu aceste duty free-uri?Sunt in teritoriul Romaniei sau imediat dupa granita?Pt ca sincer n-am fost niciodata intr-unul.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...