Jump to content
Kabuky

Noaptea

Recommended Posts

Am tot citit pe diferite bloguri ,ca majoritatea persoanelor se simt in largul lor noaptea.S`ar putea ca si eu sa fac parte din acest grup.Dar ,de ce noaptea,de ce simtim ca noaptea suntem mai liberi,de ce avem mai multa energie noaptea?

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit pe diferite bloguri ,ca majoritatea persoanelor se simt in largul lor noaptea.S`ar putea ca si eu sa fac parte din acest grup.Dar ,de ce noaptea,de ce simtim ca noaptea suntem mai liberi,de ce avem mai multa energie noaptea?

Noaptea e de obicei liniste, sunt mai putini oameni care frecventeaza orasul (majoritatea celor care au serviciu sau scoala/facultate dorm dupa ora 0:00). Strazile sunt libere, e racoare in verile toride, noaptea e perioada relaxarii, in care nu mai suntem atat de constienti de prezenta si presiunea celorlalti.

Link to comment
Share on other sites

Mie noaptea imi inspira calm. Intotdeauna am vrut sa stau seara sau noaptea sub cerul liber si sa ma uit la stele, in liniste, dar nu am avut ocazia sa fac asta niciodata. :(

In plus, oricand am probleme sau trebuie sa iau decizii importante astept sa se faca noapte, inchid ochii si parca toate se rezolva de la sine. Pana si mersul pe strada este mai placut noaptea: semi-intuneric, liniste, pustietate (de cele mai multe ori)...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mohinder

Da cred ca este adevarata chestia asta cu noaptea , si mie imi place mai mult , e mai linistitor , mai tare :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Noaptea in sine se spune ca e un sfetnic bun :) toata lumea tinde sa se relaxeze si sa fie mai in largul ei cand nu simte stress-ul zilnic cum ii bubuie in vene...de aceea numarul vampirilor este in crestere :P parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit pe diferite bloguri ,ca majoritatea persoanelor se simt in largul lor noaptea.S`ar putea ca si eu sa fac parte din acest grup.Dar ,de ce noaptea,de ce simtim ca noaptea suntem mai liberi,de ce avem mai multa energie noaptea?

scoala-te la 6 dimineata sa vezi daca iti mai arde sa stai noaptea.

eu unu prefer noaptea ca sunt mai putin ratati pe net, strazile mai libere. dar nicidecum sa stau sa invat noaptea adica wtf?!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mohinder

Pai The Wizard , Kabuky nu se refera la 6 dimineata ... noaptea adica 11 -12-1 ... nu sa dormi si sa te trezesti la 6 , normal ca nu o sa fie prea placut :banghead::hello:

Link to comment
Share on other sites

Noaptea e mult mai misto, cel putin mie imi place ca nu-i asa aglomerat si pot sa umblu si eu normal cu bicicleta, fara sa se trezeasca vre-un destept sa claxoneze sa ma duc pe trotuar :huh:, e racoare, si unde nu sunt foarte multi stalpi de iluminat imi place sa ma duc tare, "orbeste" cum s-ar zice, nu vad aproape nimic si eu pedalez de parca trebuie sa ajung sa dezamorsez o bomba :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Ziua e pentru ceilalti, noaptea e pentru mine...

Dar ca sa ma sparg iar in figuri cu un raspuns foarte doct, starile noastre de veghe si somn sunt dictate biologic de ritmul nictemeral si circadian, in niste centri primari situati in hipotalamus. Influenta acestui ritm se face sub actiunea luminii, adica a succesiunii astrale zi-noapte. Cu cat impingi ritmul circadian spre orele 'intunecoase' din noapte, cu atat produci decalaje ale ritmului nictemeral.

Adica daca stai treaz mai multe nopti la rand sau te obisnuiesti sa dormi la o ora foarte tarzie din noapte, pana la urma ceasul tau biologic iti va dicta sa functionezi (aparent la parametri optimi) in timpul noptii. Evident ca lipsa unor stimuli externi (linistea si scaderea nivelului de stres mentionate pe-aici mai sus) are si ea importanta ei, insa tot organismul tau este cel care te ... pacaleste si iti spune ca esti mai functional noaptea. Biologic nu suntem, insa, construiti asa.

Link to comment
Share on other sites

Îmi place s? ies afar? noaptea pe timp de iarn?, s? mor de frig ?i s? beau o bere pe o banc?. Sunt singur, m? gândesc la lume, sfere ?i cuburi ?i m? simt foarte Hank Moody. Am remarcat c?-mi place mult mai mult s? stau noaptea în România fa?? de UK.

?tiu c? e pretentious, dar am impresia c? noaptea simt Bucure?tiul vechi, cel frumos. Când m? plimb a?a, îmi revin pasaje din c?r?i vechi ?i m? pierd printre detalii. Ca-n via??.

Link to comment
Share on other sites

Vine ciudatul: ce simt eu ca pot sa fac noaptea e sa citesc o carte (si sa retin ce am citit) sau sa invat. Ziua nu simt ca am putere de concentrare, sunt distras de diverse lucruri, dar noaptea e perfect.

la fel mi se intampla si mie....

Link to comment
Share on other sites

Fucking shit, urasc noaptea, am fost terorizat cand eram mic, avand in vedere ca am crescut langa o jungla de padure, fara vecini, cand veneam noaptea de afara mai imi iesea cate un montru de broscoi in fata si il ocoleam ca pe drac.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...