Jump to content
Herrnam

Bacalaureat la toamna

Recommended Posts

Am un prieten care nu a intrat in bacalaureat sesiunea asta si va da la sfarsitul lui august. Se mai poate inscrie la facultate atunci, indiferent in tara sau in afara ?

din cate stiu se mai poate inscrie in acea perioada doar la facultatile unde au mai ramas locuri libere si unde nu se da admitere si se intra pe baza de dosar. complicata treaba oricum ...

Link to comment
Share on other sites

da, stiu ca in afara faptului ca sunt doua "Sesiuni" de ban adik una la sfarsitul iuniei si a doua (pentru cei picati sau ramasi) in august prin 20/25 nu stiu data fixa, mai sunt si pentru admiteri tot asa doua "sesiuni"(ca sa zic asa), prima in iulie iar a doua depinde de facultate pe ce data o fixeaza; dar de regula e prin septembrie si in functie de locuri disponibile.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa dea in a doua sesiune de inscrieri la facultate. Sanse de intrat mai mari ar fi daca nu l-ar interesa ce facultate face si sa intre asa unde sunt locuri libere. Desigur ca poate intra la facultatea dorita, dar daca e o facultate cautata slabe sanse sa mai aiba loc in toamna, mai ales acuma ca au fost atatia picati la BAC si probabil ca o sa fie bataie pe locuri si in toamna.

Cel mai bine ar fi totusi sa astepte pana in vara anului viitor, macar da unde vrea. Sa mai lucreze eventual pana atunci.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...