Jump to content
Lemonade

Pestera pe Marte

Recommended Posts

Cine ar fi crezut? 16 elevi de clasa a VII-a de la Evergeen Middle School, California, au descoperit o pestera pe Marte, vizionand niste imagini surprinse de o camera cu infrarosu instalata pe sonda Mars Odyssey a celor de la NASA.

60430204.jpg

Ba mai mult, pustii au vazut chiar si o gaura in "acoperisul" pesterii.

Potrivit expertului Glen Cushing, de la US Geological Survey, cavitatea surprinsa pe Marte seamana cu alte zone ale Planetei Rosii.

Cushing este de parare ca in locul acestor gauri era de fapt acoperisul pesterii care a fost distrus din cauza unor eruptii vulcanice, deschizandu-se in acest fel poarta catre "cer".

De asemenea, acesta crede ca pesterile sunt chiar rezultatul activitatii vulcanice de pe Marte. Grota observata de elevii americani are dimensiunea de 190/160 m si o adancime de 115 metri.

Oamenii de stinta nu au inca informatii certe despre ceea ce se afla in aceste pesteri. Tocmai de aceea NASA va trimite o sonda care sa surprinda imagini din interiorul acestor cavitati.

Sursa + foto

Link to comment

^ Pai astea nu sunt singurele poze pe care le au, cu siguranta. Probabil ca au unele in care pot raporta diferentele de culoare dintre ceva adanc si mai putin adanc (dupa culoare) sau imagini mai detaliate. :-??

Ciudat/ bine ar fi sa gaseasca forme de viata in pesteri, dupa ce s-au facut atatea speculatii in legatura cu ce au gast pana acum la suprafata.

Link to comment

^ Pai astea nu sunt singurele poze pe care le au, cu siguranta. Probabil ca au unele in care pot raporta diferentele de culoare dintre ceva adanc si mai putin adanc (dupa culoare) sau imagini mai detaliate. :-??

Ciudat/ bine ar fi sa gaseasca forme de viata in pesteri, dupa ce s-au facut atatea speculatii in legatura cu ce au gast pana acum la suprafata.

Au avut o camera de filmat in infrarosu, mai mult de atat nu au ce sa vada.

Link to comment

Foarte ciudata poza... oricum daca vor gasi forme de viata cand vor trimite sonda, lumea de pe Terra v-a fi speriata cred eu... se vor gandi la extraterestii :))

Pai la ce sa se gandeasca daca nu la extraterestri? Daca vor gasi forme de viata cand vor trimite sonda, noi vom afla cine stie cand.

Cand am zis culoare m-am referit la nuantele mai inchise sau mai deschise de negru/gri. :D Logic, negru inchis = adancime mai mare. Cine stie ce metode de stabilire a adancimii au. :-??

Da zoom in, e DOAR negru in gaura aia.

Link to comment

acolo e ascunsa elodia...

cel mai probabil o sa il vedem pe bear grylls pe acolo.

stirea asta pune sub semnul intrebarii "inteligentii" de la nasa.

@R_SupeRstaR

sa nu crezi ca alora le-a aratat o poza de 400x300.

porbabil era la o rezolutie mult mai mare.

N-as zice: m-am uitat pe site-ul NASA si acum, legat de "pestera" asta, dar si cu alte ocazii. Au imagini de inalta rezolutie si de calitate exceptionala, iar fotografia de pe site este de aceleasi dimensiuni ca cea de aici, poate putin mai mare. Nu vad vreun motiv pentru care nu le-ar fi aratat publicului.

EDIT: Mai bine asteptam sonda aia pe care o vor trimite.

Link to comment

mie nu-mi seamana deloc a pestera...[pesterea tb sa fie un loc cu dimensiuni mari ] gaura aceea mica seamana mai mult cu o groapa care s-a facut de asa natura incat sa para k o pestera..dar nimeni nu s-a dus akolosi a vazut..deci sunt vorbe k akolo ar fii o pestera

Link to comment

Pentru asta sa sprijinim proiectele si explorarile NASA ca niste pusti sa le dea clasa.

...nu au dat clasa nimanui , au descoperit o gaura .. "pestera" daca chiar o fi ...in niste poze ... nu situ cat de intresata ar fi fost NASA de gaura aia daca nu o gaseau pustii astia ...o mai fi fost vazuta si de altii ...astia de pe la NASA ....si probabil s-a trecut cu vederea.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...