Jump to content
Random Hero

Out-of-place Artifacts

Recommended Posts

Out-of-place artifacts reprezinta o denumire data de criptobiologul Ivan T. Sanderson pentru diverse obiecte gasite in contexte neobisnuite sau chiar imposibile. Exista o lista importanta de Ooparts descoperite in toata lumea, unele nu au fost probate stiintific pana acum, dar sunt cateva atestate ca fiind autentice. O sa va prezint cateva dintre aceste Ooparts si as vrea sa va spuneti parerea despre ele, fara posturi asemanatoare cu "nu cred", "e facatura" - daca totusi faceti un asemenea post, argumentati.

Mecanismul Antikythera

Antikythera.jpg

Este un calculator antic ce era folosit pentru a calcula pozitii astronomice. A fost gasit in 1900 (1901?) pe epava Antikythera, la nord-vest de Creta. Se pare ca mecanismul a fost construit candva in perioada 150-100 i.e.n., desi ceasuri astronomice nu au aparut pana in secolul XIV e.n. Profesorul Michael Edmund de la Universitatea Cardiff a spus despre mecanism ca "este extraordinar, unic. Designul mecanic te lasa cu gura cascata. In termeni de valoare istorica, sunt de parere ca acest mecanism este mai valoros decat Mona Lisa."

Obiectul este remarcabil mai ales pentru complexitatea sistemului si pentru miniaturizarea pieselor, comparabila cu cea a ceasurilor din secolul XVII. Desi are peste 30 de piese, Michael Wright sustine ca ar putea avea pana la 72 de piese, dintre care unele pierdute. Cand o data era introdusa in calculator, acesta calcula pozitia Soarelui, a Lunii si informatii despre pozitiile altor planete.

Masinile zburatoare de la Abydos

abydos2.jpg

In templul de la Abydos se gasesc niste sculpturi ciudate, ce infatiseaza aparate de zbor moderne. Unul dintre ele este un elicopter, al doilea un avion de vanatoare modern, in timp ce al treilea si al patrulea au forme ceva mai ciudate, probabil infatisand aparate de zbor extraterestre. Nu se stie care este provenienta acestor desene si nici scopul lor.

Doape de urechi antice

Aztecplugs1.jpg

Poate ca titlul nu pare atat de interesant, dar aceste doape de urechi sunt o realizare impresionanta: sunt realizate din obsidian, un material foarte fragil , au grosimea de 1mm si sunt perfect simetrice. Va vine sa credeti ca ar fi fost realizate cu tehnologie primitiva, avand nisip pe post de material abraziv?

Craniile de cristal

skull.jpg

Sunt o colectie fascinanta de cranii realizate in totalitate din cristal. Examinari microsopice ale craniilor nu arata urme de folosire a uneltelor. Chiar daca am vrea, nu putem replica un astfel de craniu folosind tehnologia actuala: cristalul este alcatuit din molecule perfect simetrice si o astfel de "cioplire" a acestuia este imposibila, pentru faptul ca se sculpteaza impotriva axei sale. Daca se incearca un astfel de proces, cristalul este spulberat. Oamenii de stiinta nu pot explica cine le-a facut, de ce le-a facut si mai ales cum le-a facut. Sunt niste obiecte misterioase ce dateaza de minim 4-500 de ani, unele fiind probabil vechi de peste o mie de ani.

Amprenta de picior in roca veche de 500.000.000 de ani

stoneprint.jpg

Sunt 3 posibilitati cu privire la aceasta urma: este un fals (desi a fost testata si nu este), piatra nu are 300-600 de milioane de ani vechime, atat piatra cat si urma au 300-600 de milioane de ani vechime, ce ar insemna ca omul sa fi fost prezent atunci pe Pamant. Excluzand prima varianta si alegand una din urmatoarele doua, ajungi intr-un punct mort. Urma a fost gasita in Utah in 1960.

Spiralele din muntii Urali

nanoscrews.jpg

Mii de spirale, unele asemanatoare unor suruburi au fost gasite in muntii Urali la inceputul anilor '90 si inca sunt descoperite altele. Dupa adancimea la care au fost gasite, se crede ca ar data de acum 20-100.000 de ani. Unele dintre aceste spirale au dimensiuni de aproximativ 0,000254cm.

Sfere vechi de 2,8 miliarde de ani

sphere.jpg

In ultimii zeci de ani, minerii din Africa au gasit sute de sfere mici, dintre care unele au 3 santuri paralele ce le traverseaza ecuatorul. Acestea par a fi realizate de o civilizatie inteligenta, desi au fost gasite in roci mai vechi decat viata inteligenta de pe Terra. Sferele au fost gasite in pirofilita, un mineral moale (treapta 3 pe scara Mohs), care s-a format in urma cu aproape 3 miliarde de ani. Sferele sunt foarte dure si nu pot fi zgariate nici de otel. Sferele sunt si foarte bine realizate, fiind aproape perfecte, au fost analizate si sunt la 0,00001 inchi de perfectiune, Un savant al NASA a sustinut ca nu avem tehnologia necesara pentru a crea ceva atat de perfect balansat, singurele conditii in care am putea realiza asa ceva fiind in conditii de gravitatie 0.

Acestea sunt doar o frantura dintre numarul total de Ooparts descoperite pana acum, dar sunt cele pe care le consider ca fiind cele mai importante. Daca v-am starnit curiozitatea, puteti gasi mai multe in urma unui search rapid pe Google. Sper sa nu fie mari probleme in traducere. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Probabil o sa vina valuri de inteligenti cu fraze de genul " Datarea cu carbon e naspa,e mana diavolului",asa ca am sa va scutesc de niste eforturi inutile,deoarece datarea cu carbon nu se foloseste pentru a determina varsta obiectelor mai vechi de 20.000(asta fiind limita de acuratete)ci,in schimb se folosesc metodele de datare absoluta cu ajutorul izotopilor radioactivi (U/Th, U/Pb, Sm/Nd, U/Th/Pb, Rb/Sr, K/Ar, Lu/Hf, Ar/Ar, etc).

Nimeni nu foloseste c14 pentru a determina varsta unor obiecte foarte vechi sau varsta Pamantului.

Despre craniile de cristal: http://www.descopera.ro/dnews/2655398-craniile-de-cristal-sunt-falsuri-moderne

Despre Mecanismul Antikythera:

“Acest mecanism este extraordinar, e primul de acest fel. Proiectarea sa este fara cusur, iar calculele astronomice sunt corecte. Mecanismul intern e de-a dreptul uimitor. Cel care a realizat acest mecanism a facut acest lucru cu o grija si minutiozitate imensa…daca ne raportam numai la valoarea istorica si raritatea sa, trebuie sa recunosc ca acest mecanism e mai valoros decat Mona Lisa.”

Sfere vechi de 2,8 miliarde de ani:

Cu greu imi vine sa cred ca adalet nu poate crea o asemenea sfera..

Link to comment
Share on other sites

^ Cum se poate descoperi vechimea craniilor de cristal? (in afara de aflarea perioadei in care era folosita unealta cu care au fost slefuite precizata in articolul pus de tine)

Mie mi se pare mai fascinanta piatra de forma unui ou, gasita in apropierea lacului Winnipesaukee.

mysterystonegg2.jpgmysterystonegg3.jpg

A fost gasita in anul 1872 de niste muncitori si in prezent se afla in Muzeul de Istorie din New Hampshire. Piatra este un tip de cuart, derivat din gresie, sau mylonite, un fin granulat laminat. Misterul consta in faptul ca acest tip de piatra nu este familiar pentru New Hampshire. De-a lungul timpului au intervenit sugestii, cum ca piatra ar apartine celticilor sau inuitilor. "Oul" are 10.16 cm lungime si 6.35 cm latime. Contine mai multe simboluridesenate si gravate: sageti, luna, buline, spirala, un stiulete de porumb, un cerc su 3 figuri, reprezentand un picior de caprioara, un chip, si un cort indian. Sunt de asemenea si gauri de diferite dimensiuni.O scrisoare din 1931 trimisa muzeului sustinea ca piatra este o "piatra de tunet" (thunderstone), care se spune ca este cazuta din cer si care este des acociata cu zeul tunetului in anumite culturi, din Grecia pana in China.

Link to comment
Share on other sites

^ Cum se poate descoperi vechimea craniilor de cristal? (in afara de aflarea perioadei in care era folosita unealta cu care au fost slefuite precizata in articolul pus de tine)

Din ce am "studiat" pana acum despre craniile de cristal, nu exista urma de folosire ale uneltelor pe cristal. Toate artefactele sunt interesante, mie mi se par asa cu cat sunt mai vechi. :D

@O sa mai postez in curand cateva ooparts.

Link to comment
Share on other sites

Masinile zburatoare de la Abydos

abydos2.jpg

In templul de la Abydos se gasesc niste sculpturi ciudate, ce infatiseaza aparate de zbor moderne. Unul dintre ele este un elicopter, al doilea un avion de vanatoare modern, in timp ce al treilea si al patrulea au forme ceva mai ciudate, probabil infatisand aparate de zbor extraterestre. Nu se stie care este provenienta acestor desene si nici scopul lor.

am vazut un documentar in care se spunea ca ar fi o coincidenta. prima data au scris ceva, iar pe urma au mai scris altceva. prin alaturare au iesit imaginile alea...

Link to comment
Share on other sites

am vazut un documentar in care se spunea ca ar fi o coincidenta. prima data au scris ceva, iar pe urma au mai scris altceva. prin alaturare au iesit imaginile alea...

Mie tablourile astea mi se par cele mai interesante, si nu cred ca au fost facute din greseala, hai ca faci un avion din greseala, dar nu 3 in 3 feluri ... si oricum de unde stiau aia de la Discovery cum au fost facute, ca amu au desenat ceva si mai tarziu altceva. Oricum sunt multe astfel de sculpturi interesante pe care apar lucruri ciudate, sariti cu cat mai multe obiecte din astea ca ma atrage stiinta :D

Link to comment
Share on other sites

am vazut un documentar in care se spunea ca ar fi o coincidenta. prima data au scris ceva, iar pe urma au mai scris altceva. prin alaturare au iesit imaginile alea...

:) nu cred ca e vorba de coincidenta...asa cum niciunul din artefactele prezentate aici nu e doar o simpla bucata de material frumos slefuita..probabil ca mai avem de tras pana o sa dezlegam toate misterele timpurilor indepartate ..

Link to comment
Share on other sites

Masinile zburatoare de la Abydos

abydos2.jpg

In templul de la Abydos se gasesc niste sculpturi ciudate, ce infatiseaza aparate de zbor moderne. Unul dintre ele este un elicopter, al doilea un avion de vanatoare modern, in timp ce al treilea si al patrulea au forme ceva mai ciudate, probabil infatisand aparate de zbor extraterestre. Nu se stie care este provenienta acestor desene si nici scopul lor.

Cine stie poate si criza asta.................fabricam navete spatiale ca si cele din stargate.........=)) BC-103

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...