Jump to content
logs

Valoarea unui om

Recommended Posts

Oamenii sunt peste tot in jurul nostru. Noi insine gravitam in jurul altor oameni. Invariabil, la un moment dat facem selectie si acordam sau nu o valoare unora dintre cei ce ne inconjoara. Unii oamenii devin importanti pentru noi dupa ce le acordam incredere si valoare.

Care sunt criteriile dupa care considerati ca un om este ... valoros pentru voi?

Link to comment
Share on other sites

Valoarea unui om se masoara in mai multe feluri pentru mine.

In primul rand, un om valoros si care merita admiratia si stima mea trebuie sa fie increzator, altfel cum pot eu sa-l apreciez daca el se crede cel mai jalnic? Mai trebuie sa fie "saritor" si un om bun, pentru ca eu chiar cred ca bunatatea ne va duce undeva (rog lumea sa nu-mi sara in cap, spunand ca daca suntem buni, suntem prosti -> contraargument: deja traim intr-o lume plina de persoane rele si nu ne place, de ce sa mai adaugam inca una la multime? Again, nu sariti ca inca una nu strica, pentru ca am si aici un contraargument: ti-e totuna daca ai in mana 2 sticle sau daca ai 3? Nu, pentru ca a treia deja iti face probleme, nu mai ai a treia mana in care sa o cari, plus ca este grea. Nu mai continui!)

In al doilea rand, un om valoros pentru societate este cel care progreseaza continuu si la un moment dat va ajunge sa fie un simbol al orasului/tarii in care traieste.

Link to comment
Share on other sites

Valoarea mea valoarea mea.. vine din ceea ce este un om.

In general societatea este destul de nemiloasa cand vine vorba de oameni.. "speciali" deci voi considera un om valoros cel care are ceva in cap, nu pe cel care a realizat ceva sau care a adunat multi bani.

Eu unul apreciez oamenii carora nu le este frica sa mearga impotriva curentului, sa fie singuri, sa fie independenti.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Cata filosofie , cata cunoastere , cat va complicati pt. un singur cuvant care este respect. Niciodata n-o sa inteleg de ce va complicati atat de mult cu lucruri atat de marunte, stati voi asa si cugetati si brusc .. va vine o idee mareata , despicati firu`n 4 ... si credeti c-ati facut o descoperire :).

Valoarea .... cred ca in bani se masoara azi.

Link to comment
Share on other sites

Respect este suprafolosit de toti cocalarii hiphoperi care vor alt cuvant in afara de valoarea manelarilor. Daca nu iti place subiectul nu e nevoie sa ne spui noua, celor care dezbatem la dezbateri, ca despicam firul in 4.

Sporuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Nu a fost cu rautate , doar ca tot despre ce ati vb-it voi aici se rezuma la un singur cuvant - respect. Si respect LOL nu este folosit LOL de cocalari LOL , e un cuvant din DEX , in mare parte inseamna cam ce s-a zis pe aici (repet) , acum nah .... consideram mai simpla o intrebare gen ... "pe ce criterii acordati respect unui om , si ce fel de respect este cel mai des intalnit" ca e de mai multe feluri ... in fine , orice as zice iar ziceti ca am chef de scandal :))

Link to comment
Share on other sites

In al doilea rand, un om valoros pentru societate este cel care progreseaza continuu si la un moment dat va ajunge sa fie un simbol al orasului/tarii in care traieste.

wait wait , de ce trebuie sa fie neaparat valoros pentru societate ? Eu unul nu as vrea sub nici o forma sa fiu de folos pentru societate ci pentru Familie . Cu ce te ajuta daca esti admirat de o multime de oameni ? Faima nu aduce decat invidie si probabil chiar si pierderea unor prieteni .

Un om valoros e un om care a stiut sa faca totul din nimic , un om care a facut ce a crezut el ca-i mai bine pentru familia sa si care desi nu a reusit sa faca ce si-a propus in viata , pana la urma s-a descurcat .

Care sunt criteriile dupa care considerati ca un om este ... valoros pentru voi?[

Sa fie dornic sa te ajute chiar si atunci cand stie ca nu va fi recompensat ,sa fie om de incredere si mai sunt :) ...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, un om valoros si care merita admiratia si stima mea trebuie sa fie increzator, altfel cum pot eu sa-l apreciez daca el se crede cel mai jalnic? Mai trebuie sa fie "saritor" si un om bun

Aici nu sunt deacord cu tine: citisem o carte despre un "soldat" (caruia nu vrea sa-i dau numele ca m-am saturat de oameni alergici la cuvantul "nazist") care desi fusese decorat cu "das eiserne kreuz" nu avea o parere prea buna despre el si nu i se pareau atat de marete lucrurile pe care le-a realizat; asta inseamna ca nu mai merita respectul nimanui? Mi se par crude criteriile tale.. In fine, ma intreb, oare tu consideri pe vreo cineva valoros? Pe cine.. ?:huh:

In al doilea rand, un om valoros pentru societate este cel care progreseaza continuu si la un moment dat va ajunge sa fie un simbol al orasului/tarii in care traieste.

klaproth, rontgen, becquerel, rutherford, familia currie, soddy, chadwick si einstein au descoperit energia nucleara dupa 150 de ani de cercetari (in total). Energia nucleara e folosita si in centralele nucleare, dar si la bombele atomice. Decide daca sunt sau nu oameni valorosi :D

@pe cine respect eu? Cel mai mult oamenii datorita carora nu suntem musulmani si nici nu vorbim limba maghiara sau rusa, si oamenii inteligenti care au facut in viata ceva de care ramai uimit (aici nu ii includem pe Ion Ilici Iliescu, Chuchill sau pe Obama) . Daca e sa vorbim de oamenii de langa mine: in general respect oamenii care au alte valori decat banii, bautura si curvele.

Link to comment
Share on other sites

wait wait , de ce trebuie sa fie neaparat valoros pentru societate ? Eu unul nu as vrea sub nici o forma sa fiu de folos pentru societate ci pentru Familie . Cu ce te ajuta daca esti admirat de o multime de oameni ? Faima nu aduce decat invidie si probabil chiar si pierderea unor prieteni .

Familia ta face parte din societate (societate = oamenii din jurul nostru). Vroiam sa spun ca nu consider ca un om este valoros atunci cand face umbra pamantului degeaba. Trebuie sa aiba o contributie pentru umanitate (asta insemnand toti oamenii, inclusiv familia, prietenii).

Aici nu sunt deacord cu tine: citisem o carte despre un "soldat" (caruia nu vrea sa-i dau numele ca m-am saturat de oameni alergici la cuvantul "nazist") care desi fusese decorat cu "das eiserne kreuz" nu avea o parere prea buna despre el si nu i se pareau atat de marete lucrurile pe care le-a realizat; asta inseamna ca nu mai merita respectul nimanui? Mi se par crude criteriile tale.. In fine, ma intreb, oare tu consideri pe vreo cineva valoros? Pe cine.. ?:huh:

klaproth, rontgen, becquerel, rutherford, familia currie, soddy, chadwick si einstein au descoperit energia nucleara dupa 150 de ani de cercetari (in total). Energia nucleara e folosita si in centralele nucleare, dar si la bombele atomice. Decide daca sunt sau nu oameni valorosi :D

In cazul soldatului, daca a facut ceva pentru cineva, insemna ca este valoros. Eu ma refeream la cazurile in care un om se crede josnic si bun de nimic si chestia asta il trage inapoi si nu ii permite sa se realizeze niciodata, din cauza pesimismului si a subestimarii. :)

Bineinteles ca sunt valorosi cei enumerati de tine, indiferent de domeniile in care se utilizeaza creatia lor sau cat de bine face umanitatii. Valoarea sta in gandirea lor si in caracterul de geniu (in cazul lui Einstein).

Link to comment
Share on other sites

Oamenii sunt peste tot in jurul nostru. Noi insine gravitam in jurul altor oameni. Invariabil, la un moment dat facem selectie si acordam sau nu o valoare unora dintre cei ce ne inconjoara. Unii oamenii devin importanti pentru noi dupa ce le acordam incredere si valoare.

Care sunt criteriile dupa care considerati ca un om este ... valoros pentru voi?

valoarea unui om e diferita pt diferite grupuri de oameni

Link to comment
Share on other sites

Valoarea unui om este diferita prin felul de a vorbii ,de a se comporta etc.

valoarea unui om este data de faptele sale , de vorbele sale , de atitudinea sa , de comportamentul sau

Valoarea unui om se poate defini si prin alte caracteristici cum ar fi banii.Un om inteligent poate sa fie caracterizat din 2 puncte de vedere ,un om inteligent care are cultura generala sau un om inteligent care stie sa faca banul.Foarte rar gasesti aceste 2 caracteristiti la un loc.Valoare in zilele noastre este data de bani.

Cat despre intrebarea "Care sunt criteriile dupa care considerati ca un om este ... valoros pentru voi?" Valoros pentru mine ca ce?Ca prieten,sau ca om?Am explicat mai sus ce inseamna sa fi un om de valoare in secolul in care traim.

Link to comment
Share on other sites

Valoare ? Valoare unui om inseamna cate parale are in buzunar si cat de smardoi este .. asta demonstreaza ca acea persoana "are valoare" ... altceva nu inteleg din aceasta intrebare

Aia e valoarea din melodiile cu "halalala" si "aoleoleoleo." Ask and you will be enlightened

Link to comment
Share on other sites

Valoare ? Valoare unui om inseamna cate parale are in buzunar si cat de smardoi este .. asta demonstreaza ca acea persoana "are valoare" ... altceva nu inteleg din aceasta intrebare

Depinde de fiecare cum interpreteaza. Tu ai interpretat asa, deci nu e nimic gresit.

Aia e valoarea din melodiile cu "halalala" si "aoleoleoleo." Ask and you will be enlightened

Cuvantul "valoare" nu e prea bine folosit aici. Cel mai bine se adapta "respect".

Dupa parerea mea, mai bine ai respect fata de o persoana, decat sa o consideri valoroasa. (preferabil respect reciproc)

Si totusi, raspunsul tau care e?

P.S. Marian Valorosu are valoare? #-o =))

Link to comment
Share on other sites

Valoare e folosit de manelisti si respect e folosit de "rapperi", ambele fiind folosite extrem de prost si distorsionand realitatea.

Daca aveti nevoie de lamuriri, puteti consulta un dictionar. Va asigur eu ca este folosit bine cuvantul valoare.

Link to comment
Share on other sites

Valoare e folosit de manelisti si respect e folosit de "rapperi", ambele fiind folosite extrem de prost si distorsionand realitatea.

Daca aveti nevoie de lamuriri, puteti consulta un dictionar. Va asigur eu ca este folosit bine cuvantul valoare.

Din asta sa intelegem ca mai degraba preferi manelistul decat "rapperul"? Fara nici un pic de suparare, dar din ce ai spus tu asta reiese. :)

Link to comment
Share on other sites

Valoarea unui om se masoara in mai multe feluri pentru mine.

In primul rand, un om valoros si care merita admiratia si stima mea trebuie sa fie increzator, altfel cum pot eu sa-l apreciez daca el se crede cel mai jalnic? Mai trebuie sa fie "saritor" si un om bun, pentru ca eu chiar cred ca bunatatea ne va duce undeva

Ce intelegi tu prin persoana buna in acelasi timp? E un termen atat de relativ incat nu poate fi incadrat pentru un indivit . Un om bun poate fi un "mafiot" modern care extrage bani plin diferite afaceri ilegale si ii doneaza o parte unei case de copii . Nu cred ca poti spune ca ce e bun pentru tine e bun si pentru mine . 

In al doilea rand, un om valoros pentru societate este cel care progreseaza continuu si la un moment dat va ajunge sa fie un simbol al orasului/tarii in care traieste.

 Si atunci un erou ce este? Un erou este si el o valoare? Simbolurile negative sunt si ele valori? Becali ne reprezinta , e un simbol? E o valoare? 

 My opinion: O persoana valoroasa pentru societate este cea ce lasa o amprenta de durata asupra unui lucru . Fie el literatura , muzica , arhitectura etc. O persoana valoroasa pentru o alta persoana este cea care lasa o amprenta pe viata respectivului (respectiv , a ta) . O persoana valoroasa pentru o tzara ar putea fi un conducator loial . Depinde la ce ne referim .

 Pentru mine o persoana valoroasa este in primul rand o persoana care ma poate "descifra" . Ma consider o fire complexa si am patit de multe ori sa fiu considerat superificial datorita ironiei si indiferentei mele asupra lucrurilor care nu ma afecteaza in mod direct (cu toate ca le iau in considerare) . In al 2-lea rand sinceritatea e un atribut important . Nu ma refer la sinceritatea prosteasca de a-mi spune si cand te-ai gandit urat la mine . Ci la cea necesara cea pe care ne-o dorim toti . Ar mai fi loialitatea . Nu sa imi fie sclav , dar sa imi fie aproape si sa ma respecte . Iar o alta caracteristica si dupa parerea mea cea mai importanta , inteligenta . Daca esti sigur ca esti inteligent/destept , nu vorbi cu mine . Si cred ca voi fi inteles . 

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...