Jump to content
nwradu

Mihaela Tatu, acuzata de escrocherie

Recommended Posts

Vedeta postului Acasa TV a promovat o formula miraculoasa de slabit, care a inregistrat numeroase plangeri si reclamatii la OPC

Gazda emisiunii „De 3 x femeie“, Mihaela Tatu, se numara printre putinele vedete care au reusit sa dea jos un numar spectaculos de kilograme, incitand curiozitatea telespectatorilor cu probleme de greutate. Prezentatoarea s-a decis sa deconspire reteta miraculoasa prin care a pierdut surplusul de kilograme si si-a publicat regimul de slabire intr-o carte pe care a vandut-o prin posta. De fapt, Mihaela Tatu nu a fost initiatoarea acestei afaceri, cat imaginea ei, in spatele acestui comert prin posta stand firma AG Direct SRL.

„Ceaiuri urat mirositoare“

Toate bune si frumoase, pana cand „mirajul“ scaderii in greutate s-a dovedit un balon de sapun si tot mai multi cumparatori s-au plans de carte si chiar au depus reclamatii la Oficiul de Protectie al Consumatorului, pe motiv ca produsul primit prin posta nu corespundea celui descris in reclama. De asemenea, pe site-ul idieta.ro s-au inregistrat opiniile mai multor nemultumiti care o acuzau pe Mihaela Tatu de inselatorie. Acestia afirmau ca regimurile descrise in carte erau ineficiente, scumpe si greu de pregatit, iar pliculetele de ceai trimise prin posta nu erau suficiente nici pentru o luna. „Am gasit oferta in ziar. Girand cu faima de care se bucura postul Acasa TV, Mihaela Tatu oferea, prin firma AG Direct SRL, contra sumei de 728.000 de lei „marea formula magica de slabit“. Am scris ca vreau acest produs, avand incredere in asigurarile Mihaelei Tatu ca e o treaba foarte cinstita, si m-am dus sa-mi ridic coletul de la posta. Acolo, intr-o cutie de carton ordinar, am gasit o carte complet idioata, scrisa ca pentru prosti, un asa-zis chestionar pe care sa-l completez daca mai vreau o formula de slabit pentru alti 700.000 de lei si „Marea formula magica de slabit“, care consta in 15 pliculete prost ambalate de ceai urat mirositor, care nu iti ajung nici macar o luna. Este o mare escrocherie. Vreau banii inapoi“, scrie Marioara Nicolau, o clienta nemultumita. De asemenea, multi alti cumparatori au reclamat faptul ca in reclama se vindea doar formula de slabit, nu si cartea „in care Mihaela Tatu iti spune ca patrunjelul este o planta cu frunze verzi, sau ca la pranz trebuie sa mananci andive si inimi de palmieri“.

De asemenea, clientii au semnalat si numeroase inadvertente, varza figurand, de exemplu, si la alimente premise, si la cele nepermise. Majoritatea indignatilor se interesau pe forum cum pot sa-si recupereze banii: „Sunt foarte curioasa daca se tin de cuvant si trimit banii. Chestia e ca in ziar scria un pret, cu tot cu taxe postale, vreo 700.000 de lei, dar la telefon, cand am facut comanda, m-a intrebat daca vreau si formula personalizata in functie de greutate si grupa sanguina, care m-ar fi costat 990.000 de lei. Am fost de acord, dar cand am primit coletul am constatat cu stupoare ca, daca voiam formula personalizata, trebuia sa mai dau inca o groaza de bani. Ma intreb, Mihaela Tatu chiar se crede un autor de succes de isi vinde cartile la pretul asta?“.

sursa: Atac

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...