Jump to content
Dani

Dinti naturali si la adulti

Recommended Posts

Cu toti stiam pana acuma ca dintii se regenereaza doar la copii. Le cad dintii de lapte si le cresc dinti noi permanenti. Cu acesti dinti permanenti foarte multa lume a avut probleme si la 50, 60 de ani majoritatea dintre ei au dinti din portelan sau semiportelan, binenteles dupa ce li s-au scos nervii. Insa la Laboratorul de Medicina Regenerativa din cadrul Universitatii Columbia s-a descoperit o tehnologie prin care dintii vor putea fi regenerati si la adulti cu ajutorul unor celule stem. Aceasta tehnologie implica o “schela” in gura pacientului si redirectionarea celulelor stem in corpul pacientului ca un dinte sa se regenereze exact acolo unde a fost inainte. In cateva cuvinte, vom putea beneficia de dinti noi naturali si vom scapa de marea problema “durerea la dentist”.

Imagine IPB

Sursa: aici si aici

Link to comment
Guest spanky

super tare :D

nu inteleg de ce "vom scapa de marea problema: durerea la dentist" , tot ni se cariaza dintii, tot mergem regulat la dentist sa ne verifice dantura

Link to comment

Pai si acuma daca ramai fara ceva dinti se pot inlocui,problema e cat tin.Eu mi-am rupt acuma 2 ani cu bmxul 2 dinti,din fericire daca pot spune nu sunt cei din fata.Si i-am inlocuit ,pana acuma nu am avut probleme cu ei dar tot aud povesti horror gen tin 5-10 ani maxim dupa care imi trebuie alt implant. :crazy:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...