Jump to content
peter2003

Primul ecran flexibil

Recommended Posts

Sony a prezentat recent un prototip al unui ecran flexibil cu tehnologie OLED. Ecranul este realizat dintr-o pelicula subtire (doar 80μm grosime) ce are incorporata un ecran TFT. Pelicula nu are nici o componenta rigida cum ar fi placuta sau chipuri, tot circuitul necesar fiind realizat direct in pelicula TFT. Momentan este doar un prototip si mai dureaza pana va fi integrat in vre-un produs aflat pe piata, dar progreseaza rapid.

Ecranul ce il veti vedea in video are 4.1" si o rezolutie de 432x240.

Video pe http://gadgetbuzz.ro/2010/05/26/ecran-flexibil-cu-oled/

Sursa: Gadgetbuzz.ro

Link to comment

Sony a prezentat recent un prototip al unui ecran flexibil cu tehnologie OLED. Ecranul este realizat dintr-o pelicula subtire (doar 80μm grosime) ce are incorporata un ecran TFT. Pelicula nu are nici o componenta rigida cum ar fi placuta sau chipuri, tot circuitul necesar fiind realizat direct in pelicula TFT. Momentan este doar un prototip si mai dureaza pana va fi integrat in vre-un produs aflat pe piata, dar progreseaza rapid.

Ecranul ce il veti vedea in video are 4.1" si o rezolutie de 432x240.

Video pe http://gadgetbuzz.ro/2010/05/26/ecran-flexibil-cu-oled/

Sursa: Gadgetbuzz.ro

e bun pentru aia care isi sparg plasmele sau lcd-urile cu controllerul de la wii

Link to comment

aplicatii practice = ?

poti sa il infasori in jurul unui pix si sa ai pix cu tv asa cum ai pix cu calendar.

+ca poti sa il agati unde vrea muschiu tau

+ca e mai greu de distrus pentru ca accidente mai apar

+ca este foarte portabil si in cativa ani tehnologia ar putea fi folosita in locul ipadului pentru citit presa online si lucruri de genul acesta.

si multe altele

Link to comment

sa-l infasor in jurul unui pix? si ce vad? juma' de andreea esca?

pot sa agat bine mersi si un tv conventional unde vrea muschiul meu

n-am inteles de ce e mai greu de distrus. mie-mi pare mai fragil

mai portabil se poate sa fie. desi unul de marimea unui ipad si infasurat cred ca ajunge destul de gros si cam incomod de purtat in buzunar

Link to comment

sa-l infasor in jurul unui pix? si ce vad? juma' de andreea esca?

pot sa agat bine mersi si un tv conventional unde vrea muschiul meu

n-am inteles de ce e mai greu de distrus. mie-mi pare mai fragil

mai portabil se poate sa fie. desi unul de marimea unui ipad si infasurat cred ca ajunge destul de gros si cam incomod de purtat in buzunar

vezi pe toata andreea esca nu trebuie sa vezi doar jumatate

e mai greu de distrus pentru ca e flexibil

cred ca ar fi mai comod de purtat in buzunar decat un ipad

cred ca e un pas inainte tehnologic vorbind..

Link to comment

arata cam care este viziunea. Ecranele flexibile sunt un mare pas spre a face o realitate din acel video.

in felul asta poti sa ai un ecran cu touchscreen si ala sa fie tot telefonul..

singura problema ramane bateria.. aia nu cred ca poate fi facuta prea flexibila..

le. it's things like these that make you want to live more just to see what they come up with next :)

Link to comment

Sony a prezentat recent un prototip al unui ecran flexibil cu tehnologie OLED. Ecranul este realizat dintr-o pelicula subtire (doar 80μm grosime) ce are incorporata un ecran TFT. Pelicula nu are nici o componenta rigida cum ar fi placuta sau chipuri, tot circuitul necesar fiind realizat direct in pelicula TFT. Momentan este doar un prototip si mai dureaza pana va fi integrat in vre-un produs aflat pe piata, dar progreseaza rapid.

Ecranul ce il veti vedea in video are 4.1" si o rezolutie de 432x240.

Video pe http://gadgetbuzz.ro/2010/05/26/ecran-flexibil-cu-oled/

Sursa: Gadgetbuzz.ro

o sa cumparam tv-uri la metru

Link to comment
Guest NightWishMaster

Am auzit ca ofera la pachet si fier de calcat in caz ca il sifoneaza cineva...

Acum serios vorbind, intrebarea: "La ce bun?" e normala, orice inventie soc a fost privita cu reticienta la inceput dar sunt convins ca atunci can dveti vedea raspunsurile in produsele ce se vor folosi de aceasta tehonologie veti ramane uimiti de posibilitatiel care pot aparea.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...