Jump to content
Guest gill

Uniunea Europeana intentioneaza sa interzica palmuirea si aplicarea pedepselor corporale la copii

Recommended Posts

Guest gill

Voi ce parere aveti? Este o idee buna?

Palmuirea si alte pedepse corporale aplicate copiilor trebuie sa fie interzise in toate tarile europene, inainte ca acestea sa devina adevarate probleme sociale sau de sanatate, a avertizat joi, la Viena, Consiliul Europei (CE). Pedepsele corporale sunt, in prezent, interzise in 21 de tari.

Pedepsele corporale sunt, in prezent, interzise in 21 de tari, dar tari ca Franta si Marea Britanie sunt reticente cu privire la adoptarea unor asemenea legi, deoarece parintii le considera drept o interventie in sfera privata.

"Trebuie sa explicam ca autoritatea parentala nu este pusa in discutie, si nici necesitatea de a supune copilul disciplinarii", a spus adjunctul secretarului general al Consiliului, de Boer-Buquicchio, care a subliniat ca vizeaza violenta utilizata pentru atingerea acestui scop, cerand parintilor sa utilizeze alte metode.

"Nu parintii sunt cei care sa aprecieze ca o palma este usoara (...), pentru ca perceptia copilului este cea care conteaza", a adaugat ea. "Umilirea, aspectul degradant al pedepsirii pot face mult rau si pot avea consecinte pe termen mai lung decat durerea fizica", a subliniat de Boer-Buquicchio.

Sursa: Hotnews

Link to comment
Guest dnd, la munte cu doua minore

da.. o rala pe bascula..

de parca o sa stea copilu` cu mobilu` in mana si-o sa-i zica lu` ta-su "NU DA BA CA SUN LA ASISTENTA SOCIALA SI TE BAGA AIA LA BULAU". la noi tot legea junglei o sa domine. si oricum, daca e sa nu te pocneasca ma-ta ca nu inveti, te pocneste unu p'afara daca esti mare smecher pe bascula. intr-un fel sau altul tot ti-o iei

Link to comment

Credeti ca nu se pot disciplina si altfel copiii? Doar prin pedepse fizice se pot educa?

multi nu inteleg de vorba buna si stiu numai de frica. cu ei nu ai ce alte metode sa aplici. nu zic sa il bati pana il bagi in spital dar o "corectie" usoara aplicata in momente critice poate avea efecte benefice.

mi se pare aiurea sa ii dai 1 palma dupa ceafa ca cine stie ce prostie a facut si sa e trezesti cu protectia copilului pe cap.

Link to comment
Guest spanky

Credeti ca nu se pot disciplina si altfel copiii? Doar prin pedepse fizice se pot educa?

Pai, copilul poate nu intelege prin vorba buna. Si nu intelege gresit, nu ii dai sa ii spargi capul, ii dai o palma sau il tragi usor de urechi.

Link to comment

Pai, copilul poate nu intelege prin vorba buna. Si nu intelege gresit, nu ii dai sa ii spargi capul, ii dai o palma sau il tragi usor de urechi.

poti si altfel.. sa il ameninti ca il dai la tigani.. da porma te filmeaza cnn-u si te acuza de rasism.. -_-

Link to comment

si in felul asta o sa avem din ce in ce mai multi copii problema

Hmm, sincera sa fiu, nu cred ca o sa urmeze vreun parinte legea, mai ales ca deja exista "drepturile copilului", dar nu am auzit pe nimeni sa fie pedepsit pentru violenta sau sa reclame vreun copil parintele.

Link to comment
Guest gill

uneori si bataia e buna :D. mai putina bataie, mai multi copii esuati :))

Exista si alternative cred eu. Aici este vorba de creativitate. Problema este indulgenta si nu absenta disciplinarii fizice. Poti sa pedepsesti copilul oprindu-i anumite privilegii sau dandu-i sarcini suplimentare de munca, mai degraba decat sa il bruschezi sau sa il lovesti.

Link to comment

bataia e rupta din rai ... pt un copil in crestere ... (un tras de urechi , o vergea peste fund) cu asta is de acord

da cu pumni sau picioare in cap #-o cum isi trateaza unii parintii copii (parerea mea mai bine nu il faceau decat sa il chinuie )

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...