Jump to content
Tybork

2010 ar putea fi cel mai călduros an din istorie, potrivit cercetătorilor

Recommended Posts

Oamenii de ştiinţă au avertizat că 2010 ar putea deveni cel mai călduros an din istorie, după ce înregistrările arată că s-au atins niveluri record ale temperaturii în perioada ianuarie-aprilie, relatează The Sunday Times.

Cercetătorii, din cadrul centrului independent Met Office şi NASA vor publica în curând date care arată că această tendinţă ar putea continua pe tot parcursul anului.

James Hansen, directorul Institutului Goddard pentru Studii Spaţiale (Giss) din cadrul NASA, a declarat: "Temperatura globală medie din ultimele 12 luni a fost cea mai ridicată din ultimii 130 de ani". El a precizat că decembrie şi februarie au fost printre cele mai călduroase luni din perioada respectivă.

"În Europa a fost o iarnă rece, dar, la nivel global, perioada ianuarie-martie a fost printre primele şapte cele mai călduroase începuturi de an din istorie", a declarat şi Vicky Pope, din cadrul Met Office, adăugând: "Acest an are peste 50% şanse să fie cel mai cald din istorie".

Temperatura medie globală se bazează pe măsurătorile făcute de mii de staţii de monitorizare şi sateliţi. Acestea sunt înregistrate şi analizate independent de Met Office, Giss şi Centrul naţional pentru date privind clima din North Carolina.

Cercetătorii sugerează însă că încălzirea este puternic legată de schimbarea temporară a curenţilor din Pacific, fenomen cunoscut sub numele de El Nino, care a condus la eliberarea unei cantităţi mari de căldură din ocean în atmosferă, mai degrabă decât de încălzirea globală.

Sursa: mediafax

Link to comment

s-ar putea .. in luna martie a fost mai cald ca acum in aprilie .. adica nu au fost atatea ploi aproape in fiecare zi

eu zic ca sa simtit un val de caldura foarte rapid,adica deja de prin martie a inceput lumea pe la Cluj sa poarte tricouri si pantaloni scurti, rar mai vezi pe cineva in bluza si pantaloni lungi

Link to comment
Guest dnd, la munte cu doua minore

asa si, ce vor sa spuna cu asta ? peste un an o sa zica "2011, cel mai calduros an din istorie" si tot asa...ce vor sa zica ?! incalzire globala, era glaciara, vine mos craciun mai repede ?! niste aberatii

Link to comment
Guest adrian_mirea

Trebuie multă atenție la știrile din presă care încep cu sau conțin în titlu "oamenii de știința", pentru a le face mai credibile.

Mă refer aici la o pseudo-știință, gen "discovery channel", care numai știință nu e, urmărește senzaționalul.

Link to comment

Nu m-am bucurat de nici o zi prea calduroasa pana in momentul de fata. E chiar destul de frig pentru perioada asta a anului. :| Dar astept caldura cu mare drag :hello:

Daca ne luam dupa statisticile anilor trecuti, lunile mai din 2006, 2007, 2008 si 2009 su fost mai reci decat luna mai a anului 2010. Plus ca ploile de acum sunt normale, dar ne-am obisnuit noi sa vina direct caldura si seceta dupa iarna. O sa avem parte de caldura din belsug in iulie-august, de o sa ne saturam si o sa cerem iarna din nou. :-j

Link to comment

Daca ne luam dupa statisticile anilor trecuti, lunile mai din 2006, 2007, 2008 si 2009 su fost mai reci decat luna mai a anului 2010. Plus ca ploile de acum sunt normale, dar ne-am obisnuit noi sa vina direct caldura si seceta dupa iarna. O sa avem parte de caldura din belsug in iulie-august, de o sa ne saturam si o sa cerem iarna din nou. :-j

Nu stiu sigur cum a fost in anii 2008, 2009 dar sunt absolut sigura ca in 2007 era foarte cald pe vremea asta. De fapt vara anului 2007 a fost chiar prea calduroasa, la fel si 2008. Dar ar fi prea bine sa fie la fel si anul acesta, deoarece vara trebuie sa ramana vara. :)

Link to comment
Guest gill

a anuntat si la stiri ca joi-a asta (27.05.2010) se vor inregistra 35*C la bucuresti , iar la vara in august 39-40

...

Voi cum reusiti sa suportati caldura in Bucuresti? Vara trecuta mi s-a parut ingrozitoare si a trebuit sa stau mai mult pe aici.

Link to comment

Voi cum reusiti sa suportati caldura in Bucuresti? Vara trecuta mi s-a parut ingrozitoare si a trebuit sa stau mai mult pe aici.

simplu. suntem obisnuiti.

am vazut ca cei din orase cu clima putin mai rece, gen Brasov suporta mai greu temperaturi la care un bucurestean se simte relativ comfortabil.

eu unul n-am probleme din cauza caldurii.. dar ce-i drept ca am aer conditionat mai peste tot pe unde merg.

on: pai cred ca o sa se tot incalzeasca.. nu degeaba ii zice "efect de sera" dar las ca vine era glaciara si ne racoreste pe toti :)

Link to comment

cam asa estimau prin octombrie, noiembrie anul trecut ca va fi o iarna usoara cu temperatrui mai mari decat media normala pentru lunile respective si ca pe la jumatatea lui Februarie va "veni" primavara, pe cand temperaturile au fost mult mai scazute ca in alti ani, sa nu mai zic de faptul ca si pe la jumatatea lui martie inca era zapada si temperaturi destul de scazute. In concluzie nu prea te poti increde in prognozele puse pe un timp indelungat, nu neg faptul ca prognozele pe 2-3 zile le cam nimeresc insa cele pe o perioada mai mare nu prea

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...