Jump to content
Tybork

Parada GayFest şi marşul Noua Dreaptă, sub protecţia jandarmilor

Recommended Posts

Aproximativ 400 de jandarmi bucureşteni vor asigura sâmbătă măsurile de ordine publică şi protecţia participanţilor la marşul Asociaţiei Noua Dreaptă şi la marşul diversităţii GayFest.

La acţiunile de menţinere a ordinii publice de sâmbătă vor participa şi agenţi ai Poliţiei Capitalei, se arată într-un comunicat de presă de vineri al Jandarmeriei Române.

Marşul Asociaţiei Noua Dreaptă se va desfăşura între orele 10.00 - 14.30, pe traseul Piaţa George Enescu - Calea Victoriei - Piaţa Naţiunile Unite - Splaiul Independenţei - Piaţa Unirii - piciorul pantei de la Dealul Mitropoliei Române.

Organizatorii aşteaptă aproximativ 300 de persoane la eveniment, din rândul cărora vor fi desemnaţi 30 de oameni de ordine care vor avea ca semne distinctive însemnul statuar al asociaţiei.

Parada GayFest, organizată de Asociaţia Accept, va începe de la ora 17.00, cu adunarea participanţilor în Piaţa Unirii.

Marşul se va desfăşura pe traseul Bulevardul Unirii - Piaţa Constituţiei, unde după ora 18.00 participanţii şi organizatorii vor transmite mesaje şi vor prezenta alocuţiuni.

Ulterior, marşul va pe Bulevardul Izvor, până la intersecţia cu Splaiul Independenţei, iar evenimentul se va încheia la ora 19.00.

Aproximativ 500 de persoane sunt aşteptate, în acest an, la GayFest.

Atât adunarea, cât şi deplasarea participanţilor se va face pe partea carosabilă, pe sensul de mers al arterelor respective, cu închiderea totală a circulaţiei în baza avizului obţinut de la Comisiei Tehnică de Circulaţie a Primăriei Municipiului Bucureşti.

Recuzita participanţilor, formată din steaguri, baloane, tricouri şi bannere nu va avea un conţinut obscen şi nu va transmite mesaje care contravin legilor în vigoare.

Ambasadele Africii de Sud, Australiei, Canadei, Cehiei, Franţei, Germaniei, Marii Britanii, Olandei, Spaniei, Suediei şi SUA au emis o declaraţie comună de susţinere a GayFest Bucureşti 2010, manifestându-şi solidaritatea şi sprijinul pentru comunitatea minorităţilor sexuale.

Reprezentanţii ambasadelor menţionate amintesc că "drepturile omului - inclusiv justiţia, egalitatea, umanitatea, respectul şi libertatea de expresie - şi statul de drept alcătuiesc fundaţia pe care se sprijină ţările democratice".

Sursa: mediafax

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Pfff,ce nu-i suport,le-as da foc la gay'i astia ma :|... nu pot sa cred ca au ajuns sa faca si gayfest :|=)),penibil...

Link to comment

Nu am nimic impotriva dezbaterii acestui articol(de aceea am si postat), dar in limita bunului simt

si fara limbaj daca nu vreti sa incasati niste warn-uri. Un subiect destul de controversat din mai multe puncte de vedere care poate fi dezbatut si fara cuvinte obscene.

Lucian, editeaza-ti postul daca nu vrei sa iei warn!

Link to comment

Din cauza urei voastre fac ei parada. Daca oamenii ar fi mai maturi si si-ar da seama ca fiecare face ce vrea, nu ar mai avea motiv sa iasa la parade de genul acesta.

Demonstratia lor are un singur scop: sa arate ca ii doare in papuc de parerea voastra ca ei sunt cine-stie ce monstrii. Si-asa pana in 2100 bat pariu cu oricine ca o sa fie casatoriile same-sex legalizate in mai toata lumea civilizata.

Link to comment
Guest spanky

De ce sunt promovate asemenea scursuri ale societatii?

De ce sa aiba o parada? De ce?

hmmm :-?

Din cauza urei voastre fac ei parada. Daca oamenii ar fi mai maturi si si-ar da seama ca fiecare face ce vrea, nu ar mai avea motiv sa iasa la parade de genul acesta.

Demonstratia lor are un singur scop: sa arate ca ii doare in papuc de parerea voastra ca ei sunt cine-stie ce monstrii. Si-asa pana in 2100 bat pariu cu oricine ca o sa fie casatoriile same-sex legalizate in mai toata lumea civilizata.

nici eu nu ii agreez

Link to comment

Nu am nimic impotriva dezbaterii acestui articol(de aceea am si postat), dar in limita bunului simt

si fara limbaj daca nu vreti sa incasati niste warn-uri. Un subiect destul de controversat din mai multe puncte de vedere care poate fi dezbatut si fara cuvinte obscene.

Lucian, editeaza-ti postul daca nu vrei sa iei warn!

gata

e bine?

editeaza-l tu cum crezi ca e bine, ca eu nu vad nimic obscen daca-l las cum era prima data

Din cauza urei voastre fac ei parada. Daca oamenii ar fi mai maturi si si-ar da seama ca fiecare face ce vrea, nu ar mai avea motiv sa iasa la parade de genul acesta.

Demonstratia lor are un singur scop: sa arate ca ii doare in papuc de parerea voastra ca ei sunt cine-stie ce monstrii. Si-asa pana in 2100 bat pariu cu oricine ca o sa fie casatoriile same-sex legalizate in mai toata lumea civilizata.

pai tocmai ca se expun in halul asta ma dispera pe mine. ce le trebuie lor parada ma? parada ca sa ce? nu se simt destul de impliniti cand se ard in dos? tre sa-mi alerge mie pe strada in cinstea obiceiurilor lor despre care 90% din populatie nu vrea sa auda? pai cum sa nu-ti vina sa le dai in mecla?

Link to comment

ambasadele spania sua etc etc sa`si vada de trb lor si daca tot sunt asa de permisivi sa le dea cetatenie si sa`i adune pe toti de aici

cat despre drepturile omului sa fim seriosi.. na acum e democratie si vreau si eu sa am dreptul sa dau in cap e vreo prb? :))

Link to comment
Guest LoLz0o0r

Nu-i nimic lasa-i sa faca cu ce ne deranjeaza faptul ca ei fac parada.Pe mine nu ma deranjeaz ascesti gay cu toate ca nu prea ii suport.

Link to comment
Guest Fabyo_24

Pfff,ce nu-i suport,le-as da foc la gay'i astia ma :|... nu pot sa cred ca au ajuns sa faca si gayfest :|=)),penibil...

Lasa ma oameni daca ei se iubesc in fund :)):)):))

Link to comment
Guest MaGic_MaStEr

Lasa ma oameni daca ei se iubesc in fund :)):)):))

Cum sa-i lasi in pace ma? Gandeste-te cum sa fi gay ma? o.0 :| doamne... nu pot sa cred ca si parada or ajuns sa aiba,i-as bate ca pe fasole ma :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...