Jump to content
eugen88

Fetiţă de 5 ani, într-un reportaj CNN: Copiii albi sunt buni şi deştepţi, cei de culoare sunt răi (VIDEO)

Recommended Posts

Discriminarea rasială continuă să fie o problemă în Statele Unite, lucru demonstrat chiar de către copiii americanilor. Într-un material inedit, reporterii CNN au arătat că mentalitatea discriminatorie se formează de la vârste fragede, din cauza lipsei de comunicare dintre copii şi părinţi.

Un psiholog de la Universitatea din Chicago a realizat pentru celebrul post de televiziune american un studiu cu rezultate emoţionante şi cu un puternic impact la public. 133 de copii din opt şcoli din statele New York şi Georgia au participat la studiu.

rintre aceştia s-a aflat şi o fetiţă de 5 ani din statul american Georgia. Micuţa a răspuns la câteva întrebări aparent simple, dar revelatoare în ceea ce priveşte discriminarea rasială.

Psihologul i-a înmânat fetiţei un desen cu cinci păpuşi colorate diferit. Când a fost întrebată care consideră că este copilul bun, fetiţa a arătat spre figurina deschisă la culoare. În momentul în care a fost rugată să spună care consideră că este copilul rău, ea şi-a îndreptat degetul spre figurina închisă la culoare.

Fetiţa a fost rugată să-şi argumenteze răspunsurile. Întrebată de ce crede că păpuşa deschisă la culoare este bună, ea a răspuns: "Pentru că seamănă cu mine". Răspunsurile fetiţei au emoţionat-o puternic pe mama acesteia, care a început să plângă. "Este un punct negativ pentru mine. Trebuia să vorbesc cu ea despre aceste lucruri", a spus femeia.

http://www.antena3.ro/stiri/externe/fetita...-rai_99537.html

Link to comment

copil fără viitor.....parinţi retardaţi,copii asemenea.

Hai frate nu te mai ..... pe tine aici. De ce nu are viitor? Pentru ca a fost supusa la un test si a spus un adevar? Indiferent de cat de promovati sunt negrii tot niste furnici raman. Pai normal ma sa-i faci pe negrii prosti cand esti urmasul lui Napoleon sau mai stiu eu ce oameni bravi, iar negrii sclavii tuturor.

Link to comment

Hai frate nu te mai ..... pe tine aici. De ce nu are viitor? Pentru ca a fost supusa la un test si a spus un adevar? Indiferent de cat de promovati sunt negrii tot niste furnici raman. Pai normal ma sa-i faci pe negrii prosti cand esti urmasul lui Napoleon sau mai stiu eu ce oameni bravi, iar negrii sclavii tuturor.

Nu spun ca mentalitatea ta este gresita , mentalitatea tuturor este corecta . Dar nu crezi ca este putin exagerata? In primul rand nu cred ca ar trebuii sa ne bazam pe trecut pentru a ne orienta in prezent . Sunt de parere ca prezentul ar trebuii "directionat" spre viitor . In sensul ca noi ar trebuii sa mergem inainte cu gandul spre cum a ne schimba in mai bine in loc de a ne intoarce in trecut si a redevenii asupritori , nemilosi , needucati , barbari etc.

Si eu urasc anumite... rase umane sa le spunem asa . Si da sunt de acord ca fiecare sa aiba prejudecatile lui (oricine spune ca un om nu trebuie sa aiba prejudecati , ne spune defapt ca un om nu ar trebuii sa aiba opinii . Orice om cu opinii solide va ajunge intr-un moment in viata din diferite motive sa aiba prejudecati , chiar daca le afiseaza sau nu) . Dar nu cred ca ar trebuii sa iei ca factor principal trecutul si sa construiesti in jurul lui . Ce a fost , a fost . Urmeaza ceea ce vom traii .

Link to comment

Nagasaky' date='May 19 2010, 19:39' post='5094703']

Ai garantia ca odata ajunsi majoritari (doamne fereste) negrii si ceilalti noroiasi vor reusi sa mentina acest nivel de civilizatie si prosperitate? Trecutul este trecut, dar trebuie invat din trecut. Nu-l vor mentine deoarece sunt nu sunt in stare sa se guverneze si ne putem uita la Zimbabwe... Stim cu toti ca, colonistii europeni au creat spitale,cale ferate,drumuri samd iar totul s-a prabusit dupa ce "albii rai" au fost alugnati de acolo.. iar Africa de sud le calca pe urme. Acesta este viitorul pe care-l va avea Europa!

Negrii vor distruge USA la fel cum tiganii vor distruga Romania deoarece lasa numai jeg pe unde se duc.De aceea se pricep doar la actorie si manele(negrii)

Noi avem bibliotecile pline cu carti despre istoria noastra, iar negrii nici macar n-au alfabet. Se tot fac filme cu negrii sclavagiti de catre albi,dar niciodata nu se fac cu negrii sclavagiti de musulmani, primii sosit in Africa si numarul negrilor sclavagiti a fost mult mai mare.

Link to comment

Eu nu cred ca devina sunt ei . Ci noi pentru ca ii incurajam (incepand de la nivel de individ) . Cati copii imbracati in "gangsta' " nu vezi pe strada? Cati albi / romani pur sange nu vezi imbracati ca niste manelisti infecti si ascultandu-le muzica? Si cel mai important . Cate masuri au fost luate pentru prevenirea distrugerii si "mutilarii" culturale prin care lumea (intreaga lume) trece in acest moment? Dupa cum vezi si tu ne aflam intr-o perioada de criza si nu numai economica ci si culturala . Un om inteligent fiind batjocorit in ziua de azi de un gelat in haine mulate si cu lantzoc la gat . Masurile ar trebuii luate de catre noi , nu ar trebuii sa le cerem lor sa se opreasca din expansiunea lor . Pentru ca atata timp cat noi le lasam spatiu , ei il vor ocupa .

Iar daca e sa o luam cu drepturile omului . Ar trebuii sa facem si un drept la conservarea culturii .

Link to comment
Guest stefteo21

Imagine IPB

Nu prea am auzit multe de tipul asta, dar la un search pe google am dat de poza de mai sus :D care mi se pare foarte tare frate !

Presupun ca e ceva banal si normal in statele unite ca cei albi sa faca asta.. ce ? noi nu facem la fel cu tiganii ?

Link to comment

Nu prea am auzit multe de tipul asta, dar la un search pe google am dat de poza de mai sus :D care mi se pare foarte tare frate !

Presupun ca e ceva banal si normal in statele unite ca cei albi sa faca asta.. ce ? noi nu facem la fel cu tiganii ?

Un olandez anti islam si anti imigratie. In 4 ani a reusit sa duca partidul sau pana pe locul 2 iar pe 2 iunie are alegerile.Sanse mari sa castige.Pe youtube are multe discursuri interesante!

:D

Link to comment

Imagine IPB

Nu prea am auzit multe de tipul asta, dar la un search pe google am dat de poza de mai sus :D care mi se pare foarte tare frate !

Presupun ca e ceva banal si normal in statele unite ca cei albi sa faca asta.. ce ? noi nu facem la fel cu tiganii ?

nu compara negrii cu ţiganii,ţiganii merită să fie împuşcaţi de la primu' până la ultimu'.Cât despre negrii,toată lumea ştie câte personalităţi de culoare a avut şi are lumea în toate domeniile.(artă,sport,stiinţă şamd).

:tiphat:

Link to comment

nu inteleg care e problema cu mentalitatea ei.. de ce sa aiba nevoie de psiholog..? de ce este retardata..?

negri sunt la ei cum sunt tiganii la noi.. ca mai sunt cativa mai rasariti prin diverse domenii (enumerate in postul de mai devreme) dar doar cativa.. foarte putini.. majoritatea au aceleasi valori ca tiganii de la noi.

mi se pare normal sa eviti o categorie de oameni cand stii ca exista sansa foarte mare sa scapi batut si jefuit daca intri in contact cu ei.

Link to comment

nu compara negrii cu ţiganii,ţiganii merită să fie împuşcaţi de la primu' până la ultimu'.Cât despre negrii,toată lumea ştie câte personalităţi de culoare a avut şi are lumea în toate domeniile.(artă,sport,stiinţă şamd).

:tiphat:

Ce oameni de stiinta prietene?=)) Care sun aia? Ia,spune si tu un om de stiinta negru cunoscut,hai =)) E plina america de ghetouri cu noroiasi.... La fel cum sunt cartierele cu vilele tiganilor! Mi se pare o tampeni sa-i urasti pe tigani,dar sa-i iubesti pe negrii =))

Link to comment

Mentalitate gresita: nu prea cred. Eu nu sunt deparere ca negrii sunt mai bravi/la fel ca oamenii albi. Un exemplu bun : africanii. Englezii au luptat pt ai civiliza, acum ei se revolta impotriva noastra. Sper ca acest exemplu sa nu ia amploare, dar in Romania cam ia. Manelele sunt mai ascultate decat melodiile bune, iar stilul highlife din cluburi pline de tigani e tot mai popular. Si din cate vad tiganii sunt acum si hip-hop si dance-addicted, e imposibil sa nu vezi pe telefon la un purandel guta, parazitii si toate tampeniile house/dance.

Link to comment

Ce oameni de stiinta prietene?=)) Care sun aia? Ia,spune si tu un om de stiinta negru cunoscut,hai =)) E plina america de ghetouri cu noroiasi.... La fel cum sunt cartierele cu vilele tiganilor! Mi se pare o tampeni sa-i urasti pe tigani,dar sa-i iubesti pe negrii =))

Negrii imi sunt indiferenti, insa de dragul adevarului:

- Dr. Daniel Hale William, a fondat Provident Hospital in Chicago, in 1891 si a realizat prima operatie pe cord deschis cu succes in 1893;

-Charles Henry Turner, primul cercetator care a demonstrat ca insectele pot sa auda;

-Percy L. Julian este cunoscut pentru sintetizarea cortizonului ce este folosit in tratarea artritelor si a altor afectiuni inflamatorii;

- Dr. Charles Richard Drew, cunoscut pentru cercetarile asupra plasmei sangvine si pentru stabilirea primei banci de colectare a sangelui;

-Benjamin Bradley a construit in 1840 un nou tip de motor cu aburi pentru navele de razboi;

-Lewis Howard Latimer a inventat o lampa electrica si un filament de carbon pentru becuri;

-Garrett Augustus Morgan a inventat o masca de gaze patentata in 1914, folosita de soldati in Primul Razboi Mondial pentru a se proteja de vaporii de clor;

-Patricia Bath a patentat Laserphaco Probe care este folosita in tratamentul cataractelor;

-Mark Dean a fost seful echipei de cercetatori de la IBM care a elaborat ISA bus - un dispozitiv care mareste viteza de comunicare intre componentele unui computer, crescandu-i astfel eficienta. Totodata a fost seful echipei care a creat primul procesor de 1 Ghz. A intrat in National Inventor Hall of Fame in 1997.

Oricat de inapoiati sunt unii, intotdeauna vor exista putini care se vor remarca, la fel cum in noroiul unor rauri gasesti aur uneori. Peste tot exista prosti, inculti, badarani, idioti, retardati, faptul ca unii observa ca ar fi mai multi in alte rase e cu totul altceva. Le respectam parerea si continuam sa discutam.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...