Jump to content
Random Hero

Elixirul tineretii? Va fi pe piata pana in 2012

Recommended Posts

Cu ocazia intalnirii anuale a Societatii Regale din Marea Britanie a fost prezentat un proiect care vizeaza obtinerea longevitatii actionand asupra genelor.

Este Sfantul Graal al medicilor, al companiilor farmaceutice si celor cosmetice, o mina de aur alimentata de mirajul tineretii fara batranete; si totusi, realizarea unui medicament anti-imbatranire ar putea sa fie foarte aproape. Cu ocazia conferintei anuale organizate de Royal Society, intitulata sugestiv "Turning Back the Clock ("dand ceasul inapoi", cercetatorii au lasat orice precautie la o parte si au anuntat o data precisa: 2012.

Asadar, in cel mult doi ani, femeile (dar si barbatii) din lumea intreaga vor putea sa combata semnele trecerii timpului in mod eficient prin simpla inghitire a unei pastile pe zi.

Dupa cum au explicat oamenii de stiinta, pentru a-ti pastra tineretea nu e nevoie sa renunti la fumat, sa ai grija ce mananci, sa mergi la sala si sa cheltui o avere pe cr?me: totul depinde de gene. Plecand tocmai de la aceasta constatare, dupa de ani de studii incrucisate, confirmate si para-confirmate, ei sunt acum in masura sa afirme ca "mozaicul este complet", si ca laboratoarele din toata lumea detin datele stiintifice necesare pentru a combate imbatranirea de la radacina. Adica intervenind la nivel genetic.

Ultimele studii in materie, a explicat Nir Barzilai de la Albert Einstein College din New York, s-ar putea concretiza in medicamente care vor fi testate in doi ani.Au fost deja identificate cel putin zece mutatii in masura sa creasca cu 50% durata de viata la soareci, si unele dintre variantele umane ale acestor gene par a avea o legatura cu longevitatea. In mod deosebit a fost luat in considerare rolul unei familii de proteine, "sirtuinele", si legatura lor cu boli asociate imbatranirii, precum cancerul si diabetul de tip 2.

Alte variante genetice privesc hormonul de crestere si cel al insulinei: ambele accelereaza metabolismul, iar un metabolism cu un nivel mai ridicat echivaleaza in mod normal cu un ciclu de viata mai scurt. O metoda posibila, studiata in clipa de fata de cerectatorii americani, ar putea fi si aceea de blocare a receptorilor celor doi hormoni, incetinind metabolismul.

O alta enzima in masura sa influenteze longevitatea este asa-numita "Cetp", legata de nivelurile de colesterol "bun", cel care protejeaza inima, si tocmai in aceasta directie isi concentreaza cercetarile doi giganti din industria farmaceutica, Merck si Roche. "Oamenii care mor la o varsta cuprinsa intre 70 si 80 de ani isi petrec ultimii ani din viata bolnavi. Cine ajunge insa la 100 de ani, cel mai adesea ramane sanatos pana la sfarsit: pentru ca totul depinde de gene. Nu de noi", a conchis Barzilai.

sursa: descopera

Link to comment

elixirul tineretii stiam ca se refera la a fi tanar toata viata, nu la a trai mai mult :) ia imaginati-va ce urati si slabiti am fi la 110-120 ani. nu mai are rost sa mai traiesti. oricum numai prostii, nu cred ca o sa apara un asemenea medicament.

Link to comment

ganditi-va ca doar in stadiul actual planeta e suprapopulata , intrebati-va ce s-ar intampla daca oamenii ar trai si 120 de ani ?

Simplu , ar scadea rata natalitatii :) . Nu s-ar mai face asa multi copii , ar scadea din banii primiti de catre mame ( parca era 200 de euro ) , s-ar ieftinii prezervativele si sa vezi cum nu ar mai fii asa de suprapopulata planeta :D .

Anw , sa fiu si eu on-topic , nu exista elixirul vietii , daca ar exista toti marii conducatori l-ar avea .

Link to comment
Guest smiley_real92

Nu ,nu ar face bine asta.Ar fi haos..ma rog ,nu vrei sa traiesti nu le iei :)nu cred ca o sa fie multi cei care prefera sa moara si sa lase pe altii ..

Link to comment

poi pentru ce sa iei efixirul tineretii cu o gramada de banii sa fii mereu tanar ? mai bine mosulica la o tabla pe banca in parc si il astepti pe domnul cu coasa sa vina :)

oricum nu cred ca este asa ceva... si app pe ce e testat pe soareci :-j

Link to comment

ia imaginati-va ce urati si slabiti am fi la 110-120 ani. nu mai are rost sa mai traiesti.

Mi se pare o prostie sa traiesti mai mult de 70-80 de ani maxim, sa stai dupa alti, sa te sprijini de cineva, mai bine nu.

2 cuvinte:

modificarea

genelor

Link to comment

Am vazut pe Discovery un documentar in care arata o fata de peste 20 de ani care a ramas la stadiul unui bebelus si mai multi oamenii de stiinta au spus ca acea fata poate avea in organism elixirul tineretii. Bine ar fi ramanem tineri si frumosi :> :)).

Link to comment

Am vazut pe Discovery un documentar in care arata o fata de peste 20 de ani care a ramas la stadiul unui bebelus si mai multi oamenii de stiinta au spus ca acea fata poate avea in organism elixirul tineretii. Bine ar fi ramanem tineri si frumosi :> :)).

Poate suferea de vreo boala gen nanism sau dereglari hormonale care cauzeaza infantilism. Si atunci nu cred ca mai e de dorit sa posedam genele lui...

Link to comment

Poate suferea de vreo boala gen nanism sau dereglari hormonale care cauzeaza infantilism. Si atunci nu cred ca mai e de dorit sa posedam genele lui...

Nanismul nu afecteaza varsta biologica a organismului: ea se referea la 20 de ani de viata, in care organismul a ramas foarte tanar. In cazul nanismului, aspectul arata mai tanar dar varsta biologica este echivalenta cu cea de viata.

Link to comment

Sa inteleg ca dupa ce s-a nascut, timp de 20 de ani nu a mai crescut si nu s-a mai dezvoltat deloc, nici fizic nici psihic? (Preferam sa-mi raspunda Anky, pentru ca ea a vazut documentarul :D )Daca da, atunci nu am folosit corect cuvantul nanism, dar vrei sa spui ca e ok sa iei "elixirul tineretii" si sa-l folosesti pentru a mentine oamenii mai tineri de la fata respectiva (care are in mod sigur probleme cu hormonii)?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...