Jump to content
Mehico

LA Times: Romanii nu pot face un film prost. Cred ca e ilegal in tara lor

Recommended Posts

Cotidianul Los Angeles Times a publicat un articol extrem de laudativ la adresa cinematografiei romanesti, dupa prezentarea peliculei "Marti, după Craciun", de Radu Muntean, film aflat in competitie la Cannes, in cadrul sectiunii "Un Certain Regard". Inca din titlu, corespondentul ziarului Steven Zeitchik avertizeaza: "Acesti romani o comit din nou!". "Romanii nu pot face un film prost. Cred că e ilegal in tara lor. Sau cel putin filmele proaste nu fac parte din ADN-ul lor", continua ziaristul.

"In ultimii patru ani, cineastii din aceasta mica tara est-europeana s-au mutat in fiecare mai in sudul Frantei si au reusit sa faca de rusine tari cu culturi cinematografice si resurse incomparabil mai mari, printre ele numarandu-se si Statele Unite si orgolioasa Franta", noteaza Steven Zeitchik.

Cinematografia romaneasca din asa-numitul "nou val" continua asaltul la portile filmului cu pelicula "Marti, dupa Craciun".

"Filmul lui Muntean este cu adevarat remarcabil, o opera de o perfectiune absoluta care ofera poate cel mai convingator si sensibil portret al subtilitatilor vietii moderne si ale mariajului, din cate se pot gasi in cinematografie", mai scrie LA Times.

Vizionarea pentru presa a strans o sala plina, iar conform ziarisului american, aprecierile au fost unanime.

Subiectul filmului nu este original deloc - un bărbat de 40 de ani, Cristi (Mimi Branescu) casatorit cu o femeie serioasa, o fetita in pragul adolescentei si o amanta care inchide triunghiul conjugal, plus nevoia barbatului de a alege, marti, dupa Craciun, intre a continua langa sotie sau a ramane cu amanta.

Aici intervine geniul cineastului, care preia o poveste banala si o prezinta intr-o maniera cu totul proaspata, fara istericalele melodramatice comune filmelor americane care tratează acest gen de subiecte.

"Este un film care te absoarbe pur si simplu, cu un fir narativ autentic si realizat intr-o maniera cinematografica distinct stilizata, care insa nu distrage nici un moment atentia de la derularea actiunii. Iar interpretarea actorilor este innebunitor de buna", se mai arata in materialul publicat in LA Times.

Mai multe detalii in Sursa

---------------

Te simti mandru ca esti roman cand intr-o tara straina si puternica cum e SUA se publica asemenea pareri la adresa tarii tale. Pacat ca unora aceasta mandrie dispare atat de usor..

Link to comment
Guest Dunk[sm]

''Romanii nu pot face un film prost. Cred ca e ilegal in tara lor''

Adevarat.

Inainte, acum cativa ani buni, dupa parerea mea, erau filme reusite. Nu zic ca acum nu sunt reusite, dar unele nu-mi plac, poate nu sunt genul meu.

Link to comment

ei pot sa zica de noi ca suntem buni la facut filme ;) ( ceea ce nu e adevarat dupa parerea mea.... altfel as incepe sa ma uit la filme romanesti si nu as mai viziona filme americane ;) )

dar nu o sa auzi in viata ta un roman sa zica ceva bun despre americani indiferent de domeniu filme etc

toti de pe acest forum o sa zica ca americanii is prosti ratati etc;-)

bv actorilor romani care au reusit sa faca un film bun si apreciat de americani (cred eu ca mai mult la ala ce a scris in ziar ii placu filmu da nu si la restu americanilor =)) ...).

Hai bafta ba!

Link to comment

ei pot sa zica de noi ca suntem buni la facut filme ;) ( ceea ce nu e adevarat dupa parerea mea.... altfel as incepe sa ma uit la filme romanesti si nu as mai viziona filme americane ;) )

Din pacate pentru tine, exista pe lumea asta o categorie de profesionisti numita critici si cronicari a caror parere conteaza mai mult decat a publicului larg cand vine vorba de productii media. Si da, restul e cancan.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...