Jump to content
Guest gill

Dormi mai putin, traiesti mai putin

Recommended Posts

Guest gill

Voi cate ore dormiti pe noapte?

Cercetatorii britanici si italieni avertizeaza ca persoanele care dorm mai putin de 6 ore in fiecare noapte prezinta un risc de a muri inainte de varsta de 65 de ani cu 12% mai ridicat decat cei care isi fac timp pentru un somn optim de 6-8 ore. Concluziile au fost trase dupa analizarea a 16 studii care au adunat 1,3 milioane de oameni si 100.000 de decese.

Sursa: Think Outside the Box

Link to comment

Recomandate sunt 8-9 ore din cate stiu eu, dar cerd ca depinde de sursa. :)

Mai putin de 6-7 ore de somn => esti obosit si nu faci fata rutinei zilnice

Mai mult de 10-11 ore => se instaleaza o oboseala si mai mare decat daca n-ai fi dormit deloc + cearcane adanci + un fel de mahmureala.

Link to comment

Recomandate sunt 8-9 ore din cate stiu eu, dar cerd ca depinde de sursa. :)

Mai putin de 6-7 ore de somn => esti obosit si nu faci fata rutinei zilnice

Mai mult de 10-11 ore => se instaleaza o oboseala si mai mare decat daca n-ai fi dormit deloc + cearcane adanci + un fel de mahmureala.

De fapt, majoritatea studiilor spun ca e suficient sa dormi intre 6-8 ore/ noapte. Alt sfat ar fi sa nu te culci dupa miezul noptii, deoarece pierzi orele vitale pentru organism cand vine vorba de somn. Dar majoritatea ignoram / uitam asta.

Si ca sa raspund la intrebarea "Voi cate ore dormiti pe noapte?" - intre 7 si 8 ore.

Link to comment
Guest SherkaN

Depinde de la om la om, o medie e undeva la 6 ore de somn, insa sunt unii oameni care le tre 10 ore, altii care dupa 4-5 ore de somn sunt in picioare ... si cand dormi putin nu-i nici o prbl. , organismul isi face economii de energie din care toaca putin cate putin, probleme apar in cazul in care dormi putin pe o perioada indelungata.

Si chestia cu "somnul de noapte e cel mai bun" e o prostie, poti avea program invers , si anume sa dormi ziua sa bantui noaptea, pt. organism e acelasi lucru daca o faci regulat, nu se simte cu nimic diferit ca tu dormi ziua in loc sa dormi noaptea, am vazut un documentar de 3 ore pe tema asta, deci nu ma contraziceti :)))

Link to comment
pai daca ar fi asa...ar trebui sa traiesc linistit 90 de ani :))...eu sunt un fan al somnului :))....daca pierd o noapte de somn..fie in club sau oriunde altundeva...imi ia 1 zi sa o recuperez..uneori 2...dorm non-stop...iar daca cineva ma trezeste dimineata..si nu am dormit minim 9 ore...pai fac scandal...
Link to comment

depinde cum o iei...

cand dormi nu faci nimic -> timp pierdut -> trait mai mult

daca nu dormi faci ceva -> nu pierzi timp -> traiesti mai putin

acum daca facem niste calcule ajungem la:

dormi mult traiesti mai mult, dar timpul ala in plus il dai pe somn

dormi putin traiesti mai putin, dar in timpul ala cat ai dormi faci ceva

deci tot pe acolo ajungi.

Link to comment

Eu 6-8 ore dorm,nici sambata,duminica nu pot dormi mai mult.Am vazut si din aia care dorm 10-12 ore pe zi,aia asi dorm jumatatea din viatza lor,cred ca 6-8 ore sunt suficiente pt corpul uman.

Si eu am citit articolul asta cu somnul,intrun ziar din Italia saptamana trecuta

Link to comment

In timpul saptamanii dorm aproximativ 7 ore. Maxim 8, Minim 5 jumatate.

In weekend 8-9 ore...maxim 10... Vara trecuta prindeam si 12 ore :o

Cat despre "Dormi mai putin, traiesti mai putin"..cred ca este fix invers. Dormi mai putin, traiesti mai mult. Eu care dorm sa zicem 8 ore pe zi, traiesc mai mult decat cel care a dormit 10. Plus ca la batranete o sa dormim maxim 7 ore. Si aici se produce o schimbare majora, de la 10 regulat la 7.

Parerea mea :-??

Link to comment
Guest Dunk[sm]

Dorm 7-8 ore si ma simt bine. Am inteles de la un prieten ca intre ~22:00 -> ~00:00 se odihneste creierul, iar intre 00:00 -> cand te trezesti, te odihnesti fizic, nu stiu cat de adevarat este. Eu unul ma simt bine si daca dorm de la 1,2 noaptea la 8,9 dimineata.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...