Jump to content
kristo1945

Uimitoarea Catedrala de Seminte

Recommended Posts

De departe cea mai populara structura din cadrul Exozitiei Shanghai 2010, chiar dinainte ca aceasta sa fie oficial deschisa, Catedrala de Seminte a Marii Britanii este o formatiune cubica inalta de sase etaje si alcatuita din 60.000 de coloane subtiri din fibra acrilica.

Fiecare dintre baghetele lungi de 7,5 metri se clatina la cea mai usoara adiere de vant, adaugand un impresionant efect designului. Intocmai ca fibrele optice, coloanele acrilice atrag lumina din exterior si o directioneaza spre interiorul structurii. Noaptea, lumina artificiala din miez este proiectata catre exterior, facand Catedrala de Seminte sa straluceasca.

Dar structura nu poarta denumirea aceasta impozanta fara motiv. Pe dinauntru, fiecare coloana are una sau mai multe seminte incastrate in ea. Proiectata de Thomas Heatherwick, minunea arhitecturala a castigat deja inimile vizitatorilor, care au botezat-o "Papadia".

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

Imagine IPB

--------------------------------------

Este o constructie foarte frumoasa :wub: :wub: :wub:

Oare sunt de toate tipurile de seminte acolo ???

Sursa:Descopera.ro

Link to comment

Oare sunt de toate tipurile de seminte acolo ???

Cred ca sunt mult mai multe. Oricum, sunt impresionante atat ingeniozitatea structurii cat si numarul de tipuri de seminte adapostite.

sa mor eu daca inteleg ceva din pozele alea

Sunt imagini cu "papadia" si cu varfurile fibrelor optice, care adapostesc semintele. La prima vedere, din unele n-am inteles nici eu mare lucru, dar dupa o privire mai atenta, se rezolva.

Link to comment
Guest spanky

sa mor eu daca inteleg ceva din pozele alea

same here

Sunt imagini cu "papadia" si cu varfurile fibrelor optice, care adapostesc semintele. La prima vedere, din unele n-am inteles nici eu mare lucru, dar dupa o privire mai atenta, se rezolva.

tot nu inteleg :| imi 'belesc' ochii la poze de 5 minute si tot nu imi dau seama cum vine 8-| , in orice caz, pare a fi ....interesanta ....

Link to comment

' date='May 10 2010, 23:48' post='5065517']

Nu am inteles nimic din pozele astea .

In fiecare din fibrele alea sunt seminte , in fiecare sir d'ala ... :|

ON: Interesant , cat or fi stat sa faca acest proiect sa zic asa si cum o fi reusit

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...